Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stworzą innowacyjne szachy dla niewidomych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marzena Rogozik
Marzena Rogozik
Inicjatywa. Dwóch studentów Akademii Górniczo- Hutniczej pracuje nad szachami dla niewidomych i słabowidzących, które pozwolą graczom skupić się na taktyce, nie na szukaniu zmian na szachownicy. Studenci walczą o fundusze na realizację swojego pomysłu.

Mateusz Chmiel jest studentem IV roku metalurgii na Wydziale Odlewnictwa, jego kolega Wojciech Burzyński studiuje mechanikę budowy maszyn na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Obaj postanowili skonstruować szachy przeznaczone dla osób niewidomych oraz słabowidzących.

Projekt nazwali „Szach Mat”. Figury szachowe zaprojektują i wykonają na drukarce 3D w taki sposób by niewidomi mogli je łatwo rozpoznać na szachownicy. Pionki chcą zaś zaopatrzyć w magnetyczne mocowanie, które zastąpi stosowane do tej pory niepraktyczne wyżłobienia. Natomiast elektroniczny system zarejestruje kolejne ruchy graczy i przy pomocy komend dźwiękowych będzie informował o tym, na które pole przeciwnik przestawił pionek.

Studenci swój innowacyjny pomysł zgłosili do ogólnopolskiego konkursu CSR Masters, w którym walczą o fundusze na realizację szachów dla niewidomych i słabowidzących z dwiema innymi inicjatywami prospołecznymi.

Autor:Marzena Rogozik

- O naszym projekcie nie myślimy jak o dochodowym biznesie, ale robimy to z pasji, chcemy zrealizować coś, w czym się sprawdzimy, a przy okazji możemy ułatwić osobom niewidomym i słabowidzącym życie - podkreśla Mateusz Chmiel.

Pomysł na szachy dla niewidomych dopracowali podczas inspirującej wizyty w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Marzą, by ich innowacje ułatwiły naukę gry w szachy zwłaszcza najmłodszym. - Chcemy by dzięki tym szachom mogli skupić się na grze, na przyjemności rywalizacji, a nie na ograniczeniach technicznych i barierach wynikających z dysfunkcji. Zależy nam na ich komforcie - wyjaśnia Wojciech Burzyński.

Swój głos na projekt „Szachy dla niewidomych” można oddać raz dziennie na stronie: csrmasters.pl/szachy-dla-niewidomych. Więcej o inicjatywie i jej twórcach w sobotnim wydaniu Dziennika Polskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski