MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stworzony dla towarzystwa

Redakcja
Fot. Theta
Fot. Theta
Jego pojawienie się na ulicy wywołuje skrajne reakcje. Dla jednych jest piękny, dla innych - obrzydliwy; jednych rozczula, innych wręcz poraża brzydotą. Ten pies to chiński grzywacz - zwierzę, które choć popularne, rzadko spotyka się na ulicy.

Fot. Theta

Rasy psów

Na internetowych listach dyskusyjnych można znaleźć wiele entuzjastycznych opinii o chińskich grzywaczach.

"Mam chińskiego grzywacza (...) to istna przytulanka. Jest radosny, milutki, bardzo kocha dzieci i ludzi. Nic, tylko chce, aby go nosić na rękach, przytulać i uwielbia spać na poduszkach" - pisze "Abra76" na stronie www.psy.elk.pl.

"Mój (...) jest chodzącą przytulanką. Lubi spać w nogach i łasi się jak kot. Ma już 13 lat; jak na grzywacza, to już bardzo dużo. Wyczuwa nastrój lepiej niż terapeuta, przychodzi i pociesza, trącając nosem lub po prostu siedząc i patrząc. Lubi jeść i przekomarzać się. Jest bardzo cierpliwy dla mojego drugiego psa (wilka). Czasem ze starcia z miłością wilczycy wychodzi z mokrą od śliny głową. To najlepsza rasa dla dzieci i alergików. Jego wadą jest niechęć do wody" - odpowiada "muś".

Chiński grzywacz to niewielki, szczupły piesek - mierzy do 33 cm w kłębie i waży do 5,5 kg - o różnym umaszczeniu we wszystkich odcieniach, ale przede wszystkim brązowym, gładkim lub łaciatym. Psy tej rasy występują w dwóch odmianach: nagiej, czyli z włosami tylko na głowie, uszach, łapach i ogonie oraz owłosionej. Psy nagie są delikatniejsze, wymagają troskliwej pielęgnacji skóry: mycia co 10 dni, w lecie smarowania kremem z filtrem, a w zimie okrywania ubrankami. Nie zmienia to jednak faktu, że chiński grzywacz jest coraz bardziej popularną rasą także w Polsce. Tylko cztery lata temu na wystawie psów rasowych w Poznaniu o zwycięstwo walczyło ponad 250 grzywaczy.

Dawniej w Chinach, ojczyźnie tej rasy, grzywacze służyły przede wszystkim jako psy do towarzystwa, a także jako źródło ciepła. W tej chwili grzywacz ma za zadanie przede wszystkim towarzyszyć człowiekowi w jego codzienności.

Ci, którzy mieli kontakt z tym psem wiedzą, że chiński grzywacz jest stworzony do towarzystwa; wesoły, radosny, skory do szaleństw, będzie prowokował zabawy ze swoim właścicielem, a gdy nie uda mu się do tego zachęcić, będzie się bawił sam. Ten pies nie ma w sobie agresji, nadaje się do zabawy z dziećmi, pod warunkiem, że jest do dzieci przyzwyczajony.

Idealnie pasuje do małych mieszkań, ale ma jedną wielką wadę - lubi szczekać wysokim, przenikliwym głosem, co może być bardzo uciążliwe dla sąsiadów. Dobrze się czuje na kanapie, ale uwielbia także spacery, również w zimie, choć wtedy trzeba pamiętać, aby pies był cały czas w ruchu.

Chiński grzywacz jest psem, który bardzo przywiązuje się do swojego pana lub do swojego stada. Choć wątły, będzie zawsze bronił swoich, zwłaszcza tych słabszych. Do obcych podchodzi nieufnie, a natrętów, którzy chcieliby go pogłaskać potrafi nawet capnąć zębami. Wśród psów tej rasy, uważanych za inteligentne i szybko uczące się, na ogół dominuje charakter wesoły, choć zdarzają się i melancholicy.

Szczenięta kosztują do 2,5 tys. zł.

AGNIESZKA MALATYŃSKA-STANKIEWICZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski