18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Styl, który czaruje detalem i jakością

Dorota Dejmek
W stylistyce art deco można zaprojektować całe wnętrze domu. Efektowną dekoracją są płaskorzeźby, charakterystyczne cechy stylu widoczne są np. w meblach i lampach
W stylistyce art deco można zaprojektować całe wnętrze domu. Efektowną dekoracją są płaskorzeźby, charakterystyczne cechy stylu widoczne są np. w meblach i lampach
Wnętrza. Art deco, kierunek w sztuce popularny w okresie międzywojennym, także i dziś ma wielu zagorzałych wielbicieli

Choć za 5 lat będziemy obchodzić sto lat od jego narodzin, art deco, bo o nim mowa, ma się dobrze, a grono jego wielbicieli systematycznie rośnie. Wysmakowana elegancja wpisana w ten styl sprawia, że stanowi on dzisiaj wyznacznik do projektowania wnętrz na najwyższym poziomie.

Lata międzywojenne

Art deco to jeden z kluczowych kierunków w historii sztuki, który swoją popularność i szczególną pozycję zbudował w latach 20. i 30. ub. wieku. Nazwę zawdzięcza kompilacji dwóch słów, które doskonale oddają charakter kierunku: francuskie art oznacza sztukę, a décoratif – dekoracyjną.

Twórcy art deco wyrażali się poprzez malarstwo, rzeźbę, projektowanie mebli, ale też architekturę. Styl był odpowiedzią na przepych i brak dyscypliny przestrzennej wprowadzone przez sztukę secesyjną. Znużeni rozbuchaną secesją projektanci zaczęli poszukiwać spokoju, rytmu, wyważenia. Twórczość art deco była bowiem bardziej uporządkowana i miała nieść za sobą jasny przekaz wyrafinowania i smaku. Art deco upraszczał formy i nadawał im z reguły symetryczne kształty. Bardzo ważnym aspektem stały się proporcje i geometryzm.

Najważniejszą zasadą, którą trzeba się kierować, jest przykładanie dużej uwagi do detalu i jakości wykonania każdego elementu – zauważa architekt wnętrz Dominika J. Rostocka, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej oraz Podyplomowych Studiów Konserwacji Zabytków na PK, specjalizująca się w projektowaniu w stylistyce art deco. – W dużej mierze dlatego art deco jest tak bliskie mojemu spojrzeniu na projektowanie wnętrz, mebli i __dekoracji.

W filozofię stylu wpisana była od zawsze wewnętrzna sprzeczność.

–_ Miały to być co do zasady przedmioty masowego użytku, ale ze względu na finezję, precyzję i zastosowanie drogich materiałów trafiały do elit i __najbardziej eleganckich przestrzeni _– dodaje Dominika Rostocka.

Prosta forma pełna treści

Tak jest po dziś dzień. Na autentyczne dzieła sztuki wykonane w stylu art deco mogą pozwolić sobie nieliczni, a sam styl nie szuka taniej popularności poprzez zdobienia czy intensywną kolorystykę.

Przedmioty art deco skierowane są do świadomego klienta, który dostrzeże walory subtelnej elegancji, jaką oferują _– zauważa Dominika Rostocka. – _Projektując wnętrza i elementy dekoracyjne w takiej stylistyce zawsze kieruję się zasadą prostej formy, ale pełnej treści. Według mnie każdy element powinien wynikać z proporcji, przejścia, kontynuacji i __nie powinien być przypadkowy.

Wnętrze w stylu art deco

Art deco nie odnosi się jedynie do pojedynczych eksponatów, w tym mebli, lamp i malarstwa. W takiej stylistyce zaprojektowane może zostać całe wnętrze domu lub apartamentu. Jest to propozycja dla miłośników klasycznej elegancji, dla których stylistyka i wzornictwo ma znaczenie. To styl dla ludzi delektujących się efektownie prezentującą się kamienną posadzką ułożoną w charakterystyczne proste wzory, czy stylową metalową balustradą przy schodach.

Charakterystyczne motywy i ozdobniki powinny pojawiać się w meblach, gzymsach, we wzornictwie drzwi wewnętrznych i lampach. Zadaniem architekta wnętrz jest znalezienie odpowiednich proporcji w ilości dekoracji, gdyż art deco nie wybacza przesady. W tej stylistyce efektownie prezentują się elementy przestrzenne. Jednym z nich są niewątpliwie płaskorzeźby, bardzo popularne w latach 20. ubiegłego wieku. Są ciekawą dekoracją, która wspaniale buduje nastrój wnętrza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski