Młodzi sportowcy z gminy Zielonki odebrali stypendia i nagrody
Młodzi sportowcy z gminy Zielonki odebrali stypendia i nagrody Fot. Archiwum gminy Zielonki
Pięciu młodych sportowców z gminy Zielonki otrzymało stypendia roczne od samorządu, a dwie osoby zostały uhonorowane nagrodami sportowymi gminy Zielonki. Gmina rozdała takie gratyfikacje czwarty raz. Przeznaczyła na nie w tym roku 22 tys. zł.

Stypendystami zostali: Hubert Meers, Monika Nowak, Aleksandra Biskup, Sonia Biskup, Kacper Gabor. Stypendium wynosi 200 zł, które jest wypłacane przez 12 miesięcy. Nagrody jednorazowe otrzymali Dominik Kwinta 2400 zł i Hubert Meers 1100 zł. Młodym sportowcom gratulowali Bogusław Król, wójt Zielonek i Ryszard Krawczyk, przewodniczący Rady Gminy.

8-letni szachista Hubert Meers z Zielonek otrzymał stypendium i nagrodę. Jest w czołówce europejskich szachistów w swojej kategorii. Gra w szachy prawie 4 lata. Tej gry nauczył go tata. Tylko w 2015 roku zdobył 7. miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorów w Chorwacji; 1. miejsce w Mistrzostwach Polski do lat 8 w szachach błyskawicznych; 2. miejsce w Mistrzostwach Polski do lat 8 w szachach szybkich; 3. miejsce w Mistrzostwach Polski do lat 8 w szachach klasycznych i 38. miejsce na Mistrzostwach Świata w Grecji.

Najmilej wspomina Mistrzostwa Polski w katowickim Spodku, gdzie wygrał wszystkie partie. W jego wieku zdobycie najwyższej klasy okręgowa II+ to osiągniecie w skali Polski. - Wygrał też konkurs Alfik Matematyczny - mówi mama Huberta.

12-letni Dominik Kwinta z Przybysławic dostał nagrodę za grę w badmintona. W 2015 roku został mistrzem Małopolski. Zdobył też 3. miejsce w grze pojedynczej i 1. miejsce w grze podwójnej w Ogólnopolskim Turnieju w Badmintonie oraz 1. miejsca w grze pojedynczej i podwójnej w International Children’s Badminton Tournament.

Stypendium dostała 20-letnia lekkoatletka Monika Nowak z Trojanowic, studentka AWF w Krakowie, zawodniczka AZS AWF Kraków i członkini kadry narodowej. Uprawia pchnięcie kulą, rzut młotem i rzut dyskiem. Sukcesy święciła na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Polski AZS.

Stypendia trafiły do gimnastyczek sióstr 21-letniej Aleksandry i 19-letniej Soni Biskup, członkiń kadry narodowej. Reprezentują TS Wisła Kraków. Obie mają wysokie wyniki Drużynowych Mistrzostwach Polski Seniorek i Międzynarodowych Mistrzostwach Polski.

Stypendystą został też 14-letni Kacper Gabor z Dziekanowic. Uprawia judo w TS Wisła Kraków. Stawał na podium Mistrzostwach Polski Młodzików, XIII Międzynarodowym Turnieju International Judo Baltic Cup, International Judo League, Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików i Młodziczek,XVIII Międzynarodowym Turnieju Judo i 1. miejsce w Turnieju Rankingowym Młodzików i Młodziczek w Judo. Jest członkiem kadry wojewódzkiej.