Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stypendium dla chemiczki i geografa

Redakcja
Fot. archiwum
Fot. archiwum
NAUKA. Paweł Chrustek (na zdjęciu) i Joanna Ortyl - dwoje krakowskich młodych naukowców zdobyło stypendia Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wyniki ich badań będą wykorzystywane m.in. w ratownictwie górskim oraz poligrafii.

Fot. archiwum

Nagrody zostały przyznane w ramach III edycji programu Ventures, wspierającego projekty naukowe mające zastosowanie w gospodarce, zgłaszane przez studentów, absolwentów i doktorantów z całej Polski. Siedmiu laureatów otrzymało imienne stypendia naukowe - 3 tys. zł miesięcznie oraz grant badawczy do 35 tys. zł rocznie na realizację projektów.
Projekt Pawła Chrustka, doktoranta Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, dotyczy lawin śnieżnych. Badania mają charakter międzynarodowy i skupiają specjalistów z ośrodków lawinowych z Polski, Słowacji i Rumunii. - Chcemy określić obszary zagrożenia lawinowego. Projektujemy system, który w sposób automatyczny z wykorzystaniem komputera i cyfrowych modeli terenu pokaże, gdzie mogą wystąpić lawiny, i jaki będzie ich zasięg - tłumaczy Paweł Chrustek.
Projekt będzie oceniać przydatność w kompleksowej kartografii lawinowej najnowocześniejszej technologii skaningu laserowego lotniczego i naziemnego dostarczającego dane cyfrowe na temat ukształtowania powierzchni terenu. Badania te są pionierskie na terenie sudecko-karpackim. Wcześniej podobne mapy zagrożeń projektowali Szwajcarzy, ale w odniesieniu do wyższych, alpejskich gór.
Paweł Chrustek jest również ratownikiem górskim w Grupie Podhalańskiej i współzałożycielem Fundacji im. Anny Pasek, doktorantki, która dwa lata temu zginęła w wyniku lawiny na stoku Mont Blanc.
Badania Joanny Ortyl, drugiej laureatki stypendium programu Ventures, dotyczą chemii polimerów. - Uszlachetnione powłoki polimerowe wykorzystuje się m.in. w przemyśle poligraficznym. Pokrywa się nimi wielkogabarytowe reklamy. Moje badania dotyczyć będą opracowania sond fluorescencyjnych, które będą mogły być wykorzystane do kontrolowania jakości w trakcie procesów fotopolimeryzacji - tłumaczy Joanna Ortyl, doktorantka Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.
Natalia Adamska
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski