Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Subiektywnie o sztuce, czyli w cieniu Kantora

Jolanta Antecka, Łukasz Gazur
Ten rok należał do Tadeusza Kantora. Wystarczy przypomnieć wystawy Cricoteki (na zdj.), lecz nie tylko...
Ten rok należał do Tadeusza Kantora. Wystarczy przypomnieć wystawy Cricoteki (na zdj.), lecz nie tylko... fot. Andrzej Banaś
Podsumowanie roku 2015: Sztuki wizualne w Krakowie.

1. Wystawy Międzynarodowego Triennale Grafiki
Wielki festiwal grafiki, emanujący na wiele ośrodków w kraju i miasta partnerskie zagranicą, w Krakowie przyniósł interesujący przegląd nowych tendencji w grafice światowej (wystawa główna) i wiele wystaw towarzyszących - różnych, ale zawsze na dobrym poziomie.

2. „Otomania”, Muzeum Narodowe w Krakowie
Świetnie pokazany i opowiedziany fascynujący czas w kulturze tureckiej: doba renesansu. Jedna z tych wystaw, jakie zdarzają się raz na życie pokolenia.

3. Wystawy Roku Tadeusza Kantora w Cricotece
Muzeum Tadeusza Kantora przygotowało w roku 2015 ważne wystawy pozwalające prześledzić rozwój sztuki tego artysty plus wkomponowana w Rok Kantorowski wystawa Christiana Boltanskiego. Wspólna prezentacja obrazów Kantora i Marii Stangret mogła usatysfakcjonować tych, którzy od lat byli świadkami twórczości obojga.

4. „Ciurlionis. Litewska opowieść” w galerii Międzynarodowego Centrum Kultury
Istotną wadą wystawy była nieobecność ważnych obrazów artysty, których nie zdecydowało się udostępnić muzeum w Kownie. Zrównoważono to jednak summą, jaką tworzą rysunki, szkice, malarstwo na papierze, projekty scenograficzne i pamiątki po artyście - dla Litwy emblematycznym. Oprócz prezentacji postaci Ciurliosa, wystawa poszerza znacznie naszą wiedzę o Litwie i jej duchowości.

5. „Modna i już. Moda w PRL-u”, Muzeum Narodowe w Krakowie
Propozycja szalenie atrakcyjna - nie tylko dla pań. No i pewne zamieszanie, jakie prezentacja ta wnosi w młode poglądy o szarzyźnie i bezguściu tamtej doby. Mieliśmy świetnych projektantów w Modzie Polskiej i dobre pomysły na ubiór w powszechniejszym wymiarze.

6. Magdalena Abakanowicz w galerii Starmacha
Pokazanie początków światowej kariery Magdaleny Abakanowicz to nie tylko ważne przypomnienie, ale - co równie istotne - spotkanie ze sztuką, która opiera się czasowi. Wystawa świetnie pokazana, uzupełniona katalogiem godnym uwagi.

7. „Janusz Tarabuła i Grupa Krakowska”, Nowohuckie Centrum Kultury
Rozpisana na trzy ekspozycje (w tym dwie poza własną siedzibą) wystawa zapobiegająca atrofii pamięci. Dodajmy, że Janusz Tarabuła należy do tych wybitnych artystów krakowskich, którzy w swoim mieście pokazywani są raz na 20 lat; jak dobrze pójdzie. Prezentacja ta wpisuje się w ciąg zainicjowanych przez NCK wielkich wystaw poświęconych znaczącym postaciom sztuki Krakowa.

8. Tamara Berdowska w galerii ZPAP Pryzmat
Wystawa związana z przyznaniem artystce Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza była świetna - nawet w skali tej wymagającej malarki abstrakcjonistki, twórczyni m.in. nowatorskich rysunków przestrzennych.

Rozczarowanie roku:
Są dwa: remont Muzeum Czartoryskich i styl, w jakim wysłano na emeryturę dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofię Gołubiew. Palmę pierwszeństwa w tym względzie doprawdy trudno przyznać.

[email protected]

1. Wystawy w ramach Roku Kantora, Cricoteka
Trzy znakomite propozycje: „Czytać jak książkę”, dalej pokaz Christiana Boltanskiego i „Cholernie spadam” - o ostatnim okresie twórczości Tadeusza Kantora. Ciekawe odniesienia do sztuki demiurga z Krakowa. I ważny głos o przemijaniu.

2. „Otomania”, Muzeum Narodowe w Krakowie
Opowieść o fascynacji Wschodu Zachodem - i odwrotnie. A przede wszystkim dowód, że o sztuce niewspółczesnej można mówić nie tylko za pomocą zakurzonych gablot.

3. „Minimalne formy realności”, Bunkier Sztuki
Pokaz tego, jak dematerializuje się dziś rzeźba. Świetne wyczucie pulsu współczesnej sztuki.

4. Jubileuszowe wystawy galerii Zderzak
Galeria udowadnia, że potrafi opowiadać o sztuce własnym głosem. Interesującym i zaskakującym. Takie były pokazy „Tylko dla twoich oczu” i „Kunstkammer”.

5. „Polska- Izrael-Niemcy. Doświadczenie Auschwitz”, MOCAK
Temat Holokaustu to wciąż papierek lakmusowy pokazujący społeczne postawy i nieprzepracowane traumy.

6. „MAKOM. Esencja miejsca”, MCK
Dani Karavan, jeden z najwybitniejszych artystów współczesnego Izraela, pokazał swoje wpisane w krajobraz rzeźby i pomniki. To niezwykła kontemplacja przestrzeni i miejsca człowieka w niej.

7. „Modna i już. Moda w PRL-u”, Muzeum Narodowe w Krakowie
Ta wystawa pokazuje, jak w szarzyźnie PRL-u strój stawał się przestrzenią wolności, ale i symbolem zmian obyczajowych.

8. „Re-Kolekcje z Kantora”, Muzeum Etnograficzne
Wystawa, która przedmiot rozłożony przez czas, ugryziony przez przemijanie, podniosła do rangi pełnoprawnej opowieści. Sytuacja jak z twórczości Tadeusza Kantora.

9. Wystawa Główna Międzynarodowego Triennale Grafiki, Bunkier Sztuki
Wystawa, która idzie pod prąd tradycji. Bez natłoku prac, za to z ciekawą próbą odpowiedzi na pytanie, w jakim kierunku będzie rozwijało się to medium.

10. „Cierpiątka i Dusery”, Artemis
Wystawa Eweliny Kaliszczuk, pokazująca minimalistyczne, organiczne formy, kreuje nowe, nierealne światy. Czuć świeżość! O tej młodej artystce będzie jeszcze głośno. To jeden z ciekawszych debiutów tego roku.

Rozczarowanie roku:
Wystawy „Gender w sztuce” i „Artyści z Krakowa. Generacja 1980-1990” (obie w MOCAK-u). Ważne, potrzebne, wręcz konieczne. Zabrakło jednego: przemyślenia tematu.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski