FLESZ - Ogród na balkonie
Słychać je najczęściej na suchych łąkach o południowej wystawie. W moim prywatnym rankingu daję im pierwsze miejsce. Powód? Głosy w sam raz, można przy nich zostawić otwarte okno. Snu nie zakłócają.
Drugie miejsce przyznaję turkuciowi, o którym opowiadałem wczoraj. Odzywa się od czerwca do połowy lipca. Jeszcze można go tu i ówdzie usłyszeć. Głos byle jaki. Długie, niezbyt głośne trele. Przypomina nieco kanarka. Monotonne, bez cienia wirtuozerii. Byłbym zapomniał: turkucie odzywają się z trawników, łąk i niestety grządek. Niestety, gdyż drugi człon nazwy owada, czyli podjadek, oddaje jego charakter. Kopanie podziemnych korytarzy. Rzucane nań oskarżenia o podgryzanie korzonków roślin, są mocno przesadzone.
Trzecie miejsce na podium daje ex aequo zielonemu pasikonikowi i jego krewniakom. Lada chwila zaczną koncertować na łąkach, w parkach i skwerach. Głośne ćwierkanie od zachodu słońca do północy. Okno trzeba raczej przymknąć, gdyż nie prezentują nic więcej prócz decybeli. Przez chwilę zastanawiałem się nad awansem szczebel wyżej. Za wytrwałość. Będą grać do połowy października. Na drugie miejsce to zdecydowanie zbyt mało.
Na koniec wyjaśnienie. Śpiewają wyłącznie samce. W celu miłosnym, czyli przywabieniu partnerek, a nie dla naszej przyjemności.
- Atlas grzybów trujących i jadalnych. Kluczowe różnice na przykładowych zdjęciach
- Demoniczne nazwy wsi w Małopolsce i ich "boskie" przeciwieństwa
- Oni nie skończyli studiów, a mają miliony. Jak to możliwe?!
- Tak wygląda budowana zakopianka [NOWE ZDJĘCIA]
- Zmiany w sklepach. Nowy obowiązek przy sprzedaży mięsa
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?