Suchość w gardle - 5 najczęstszych przyczyn. Jak sobie z nimi radzić?

Materiał informacyjny Polfa Tarchomin
Suchość w gardle kojarzy Ci się z zimowym przeziębieniem? Wielu Polaków musi się mierzyć z tym nieprzyjemnym uczuciem zdecydowanie częściej, bywa że jest przewlekłym problemem utrudniającym normalne funkcjonowanie. Przeziębienie, grypa, stany zapalne to tylko jeden z powodów nieprzyjemnego uczucia suchości gardła. Co wpływa na suchość gardła i jak temu zapobiegać? Jak leczyć suchość gardła?

Suchość w gardle to nieprzyjemne uczucie drapania, specyficzny ból podczas jedzenia czy mówienia. Suchość gardła jest szczególnie uciążliwa u osób, które na co dzień pracują głosem: nauczycieli, wykładowców, sprzedawców, pracowników call center itp.

Suchość w gardle to nie tylko Twój problem

Suchość w gardle nie jest problemem nowym. Od lat odczuwamy ją w związku z różnymi okolicznościami. Pojawia się sezonowo, w okresie jesienno-zimowych infekcji górnych dróg oddechowych, ale także wiosną i latem, kiedy zaczynają doskwierać nam alergie a w sklepach i biurowcach coraz mocniej czuć klimatyzację.

Suchość w gardle nazywana również kserostomią to zespół objawów, który występuje z powodu zmniejszenia lub całkowitego braku wydzielania śliny. Objawy te prowadzą do nieprzyjemnych konsekwencji, bólu i dyskomfortu.

Niedostateczna ilość wydzielanej śliny może powodować nie tylko suchość w gardle, ale także:

  • pieczenie,
  • ból w jamie ustnej,
  • trudności z przełykaniem i mówieniem.

Warto pamiętać o tym, że zawarte w ślinie substancje uczestniczą we wstępnym trawieniu pokarmów, a także wykazują działanie protekcyjne na zęby i dziąsła. Suchości w gardle nie można bagatelizować, ponieważ może ona mieć przykre konsekwencje.

5 powodów uczucia suchości w gardle. Ty też je znasz!

Suchość w gardle dopaść może każdego, bez względu na wiek, płeć, wykonywany zawód, styl życia czy porę roku. Suchość w gardle ma wiele przyczyn. Najpopularniejsze z nich to:

  1. infekcje wirusowe i bakteryjne, w tym także objawy alergii;
  2. niedostateczne wytwarzanie śliny, które może być spowodowane np. przyjmowaniem leków, zaburzeniami hormonalnymi. Pojawia się często u chorych na cukrzycę czy refluks żołądkowo-przełykowy;
  3. nadużywanie głosu - suchość gardła dopada mówców, profesorów i nauczycieli, którzy na co dzień pracują głosem;
  4. długotrwałe drażnienie okolicy gardła i ust, np. dymem papierosowym, pyłem, piciem alkoholu, spożywaniem ostrych lub gorących potraw;
  5. zabiegi medyczne.

Suchość w gardle - lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak możesz sobie pomóc

Ci, którzy doświadczyli suchości w gardle, doskonale wiedzą, jak nieprzyjemne może to być uczucie. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak to robić?

Pierwsze symptomy suchości gardła już powinny zapalać lampkę ostrzegawczą. Delikatne drapanie w gardle, trudności w przełykaniu śliny czy uczucie ściśniętego gardła to znak, że błona śluzowa jest podrażniona. W takich chwilach warto skorzystać z preparatów, które łagodzą ból, nawilżają, wzmacniają i osłaniają błonę śluzową gardła.

GOLDisept spray do ust i gardła nie tylko łagodzi ból i nieprzyjemne uczucie suchości, ale także wspomaga regenerację błony śluzowej gardła.

W aptece można znaleźć wiele preparatów na gardło. Jednak przy wyborze odpowiedniego wyrobu medycznego warto zwrócić uwagę na kompleksowe działanie i przynoszenie ulgi, kiedy dokucza nam suchość, drapanie w gardle, bądź podrażnienie błony śluzowej.

GOLDisept spray do ust i gardła to naturalny preparat w postaci sprayu, który nawilża błonę śluzową gardła, goi i wzmacnia oraz regeneruje. Forma sprayu pozwala trafić bezpośrednio w ognisko zapalne. Można go stosować długotrwale i wielokrotnie w ciągu dnia w odstępach co 2-3 godziny. Jest odpowiedni dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

GOLDisept to spray, który łatwo spakujemy do plecaka czy torebki. Ten wyrób medyczny dobrze mieć również w domowej apteczce, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy może się przydać.

GOLDisept spray do ust i gardła, dzięki unikalnemu połączeniu złota i srebra cząsteczkowego, wyciągu z mangostanu właściwego, gliceryny i soli mineralnych potasu, wapnia, magnezu i sodu wspomaga leczenie, łagodzi objawy oraz przebieg infekcji gardła i jamy ustnej. Dodatkowo chroni przed nawracającą suchością gardła i daje ulgę chwilowym dolegliwościom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Suchość w gardle - 5 najczęstszych przyczyn. Jak sobie z nimi radzić? - Strona Zdrowia

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski