Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces? To lepsze życie naszych podopiecznych

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Fot. Archiwum
Rozmowa Kroniki. Katarzyna Kadela, zastępca dyrektora ds. pomocy środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.

- Dziś Dzień Pracownika Socjalnego. Ile osób „uprawia” ten zawód w Krakowie i gdzie można ich spotkać?

- W Gminie Miejskiej Kraków, w placówkach realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej w roku 2015 zatrudnionych było ponad 5 000 pracowników, z czego blisko 2 400 w organizacjach pozarządowych. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie pracuje 757 osób, w tym 416 pracowników socjalnych. Spotkać ich można także w powiatowych centrach pomocy rodzinie, organizacjach pozarządowych, centrach i klubach integracji społecznej, ośrodkach interwencji kryzysowej, domach pomocy społecznej i innych jednostkach pomocy społecznej.

- To bardzo trudny zawód. Z jakimi problemami się wiąże?

- Pracownik socjalny wkracza w życie drugiego człowieka w jego trudnych sytuacjach. Emocje, które nam towarzyszą bardzo często nosimy w sobie, przeżywamy sytuację naszego podopiecznego. Myślę, że to największe problemy naszego zawodu.

- Pracownicy socjalni to głównie kobiety. Czy także w Krakowie?

- To jest bardzo sfeminizowany zawód. Także w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie większość pracowników socjalnych to kobiety.

- Mówiąc o pracownikach socjalnych nie sposób pominąć kwestii bezpieczeństwa. Czy uczestniczą w szkoleniach z samoobrony lub innych kursach radzenia sobie z niebezpiecznymi sytuacjami, ze stresem?

- W 2015 roku ponad 200 pracowników uczestniczyło w kursie samoobrony organizowanym przez Straż Miejską. W 2016 roku pracownicy uczestniczyli m.in. w szkoleniu organizowanym przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej z zakresu sytuacji związanych z żałobą, zagrożeniem samobójstwem, stresem pourazowym. Mieli też szkolenia z zakresu podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Szkolenie przeprowadzała Policja. Były też kursy „Pracownik socjalny w sytuacji trudnej oraz praca z osobą wymagającą - sposoby prewencji, rozpoznania sytuacji i adekwatnej reakcji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa pracownika”.

- Jakimi sukcesami w tym roku możecie się pochwalić?

- Naszymi największymi sukcesami jest zmieniająca się na lepsze sytuacja osób korzystających z naszej pomocy. To co nas najbardziej cieszy, to gdy widzimy, jak przez prace socjalną, zmienia się ich życie w rodzinie i w otoczeniu. Cieszy gdy społeczności lokalne, które były zaniedbane, stają się przyjazne, otwarte. Dowodami są choćby podziękowania kierowane do naszych pracowników socjalnych za ich zaangażowanie i pomoc.

- Dziękuję za rozmowę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski