Sukces VI Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki

Materiał informacyjny MIĘDZYNARODOWY INSTYTUT ROZWOJU SPOŁECZNEGO
Kolejna, już szósta edycja Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki okazała się dużym sukcesem. W gmachu Kina Kijów zgromadziło się łącznie ok. 700 seniorów. W trakcie wydarzenia dyskutowano nad problemami seniorów, tzw. „srebrnej generacji”. Motywem przewodnim podczas tegorocznej edycji była przestrzeń bezpieczna dla seniorów.

16 listopada 2023 w krakowskim Kinie Kijów odbył się VI Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki. W tym roku głównym tematem poruszanym w trakcie wydarzenia była bezpieczna przestrzeń – nie tylko ta fizyczna, ale też cyberprzestrzeń, w której osoby 60+ coraz częściej są obecne. Organizatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Patronami medialnymi kongresu byli: Głos Seniora, Radio Kraków i Gazeta Krakowska i Urząd Komunikacji Elektronicznej, a także Szpital MSWiA w Krakowie.

Podczas Kongresu poruszono wiele ważnych tematów związanych z dostępnością architektoniczną i planowaniem bezpiecznych przestrzeni dla osób 60+.

Wydarzenie otworzyli Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Łukasz Smółka, oraz Przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Małopolskiego – Marta Mordarska.

„Bardzo się cieszę, że ten Kongres zorganizowano w szerszej formule. Ważne dla nas jest to, że kiedy rozmawiamy o seniorach, to chcemy, żeby brali aktywny udział w tych dyskusjach i wskazywali na swoje potrzeby” – mówił w trakcie otwarcia Wicemarszałek Łukasz Smółka.

„Należy mówić publicznie o sprawach istotnych dla seniorów w Małopolsce, właśnie razem z ze starszym pokoleniem, aby mogli przekazywać te informacje do swoich środowisk” – powiedziała w swoim wystąpieniu Marta Mordarska.

Otwierający wykład wygłosił dr n. med. Krzysztof Czarnobilski, który podkreślił powagę zagrożeń płynących z problemu nadużywania leków wśród polskich seniorów. Jedną z metod przeciwdziałania tej sytuacji jest kampania Zażywaj Leki Bezpiecznie oraz opracowany przez ekspertów geriatrii Dzienniczek Lekowy, w którym seniorzy (ale nie tylko) będą mogli zapisywać przyjmowane leki, by przy konsultacji w przejrzysty sposób przedłożyć lekarzowi zestaw przyjmowanych substancji. Wszystko w celu wyeliminowania tzw. „politerapii”. Jak przyznaje sam dr Czarnobilski, coraz rzadziej przepisuje leki, starając się promować ruch, aktywność fizyczną i społeczną wśród seniorów.

Podczas Kongresu przeprowadzono dwa panele dyskusyjne, które poruszyły bardzo ważne tematy dla seniorskiej społeczności. W pierwszym – „Dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób starszych” wystąpili eksperci z zakresu planowania przestrzeni i szeroko rozumianej dostępności: dr hab. inż. arch. prof. PK Patrycja Haupt (Politechnika Krakowska), dr inż. arch. prof. PK Jarosław Huebner (Politechnika Krakowska), Tomasz Włodarski (Małopolski Instytut Kultury), Dorota Krakowska (Centrum Usług Społecznych w Tarnowie), dr inż. arch. Agnieszka Cieśla (Fundacja Mimo Wieku).

Podczas panelu rozmawiano o kwestii dostępności w przestrzeni publicznej. Zauważono, że w Polsce w tym obszarze wiele zmieniło się na lepsze, jednak wciąż pozostaje wiele do zrobienia, m.in. ustandaryzowanie rozwiązań przeciwdziałających ograniczeniom wynikającym z wieku, czy lepsze zarządzanie w przestrzeni np. na styku własności publicznej i prywatnej.

W drugim panelu, zatytułowanym „Senior w przestrzeni wirtualnej” wzięli udział eksperci z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz nowych mediów: dr hab. Dorota Gierszewski (Instytut Pedagogiki, Uniwersytet Jagielloński) Podkom. Hubert Bracik (Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie) Przemysław Mroczek (Prezes Fundacji SeniorApp), Agnieszka Osełka (Urząd Komunikacji Elektronicznej).

Ta część dyskusji miała za zadanie przede wszystkim uczulić seniorów na niebezpieczeństwa w Internecie. Na czynniki pierwsze rozebrano metody, których używają oszuści, próbujący wyłudzić pieniądze od starszych osób, m.in. telefony z nieznanych źródeł, podejrzane linki w SMS-ach, podszywanie się pod członków rodziny za pomocą sztucznej inteligencji, itp.

Seniorzy mogli skorzystać także z usług ponad dwudziestu stoisk obecnych na kongresie, oferujących m.in. darmowe badania słuchu, cukru, a także różne innowacje ,które w przyszłości posłużą seniorom w ich codziennym funkcjonowaniu.

Podczas wydarzenia był także czas na nieco luźniejszą atmosferę. Wydarzenie urozmaiciły dwa pokazy modowe Stylowych Seniorów Głosu Seniora. Pierwszy prezentujący kreacje wieczorowe projektu Danuty Kuklińskiej. Drugi – promował bezpieczeństwo na drodze, w ramach akcji Stowarzyszenia MANKO-Głos Seniora „NOŚ ODBLASKI I ŻYJ – Bezpiecznie – Stylowo - Odblaskowo” realizowanej we współpracy z Małopolską Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dodatkowo, wydarzenie uświetniły występy artystyczne w wykonaniu DUO Performance w składzie: Monika Biederman-Pers oraz Piotr Karzełek, a także występ saksofonowy Magdaleny Suruło.

Sukces VI Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sukces VI Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki - Dziennik Zachodni

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski