Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukcesy nie tylko sportowe

FIL
"Judo-Inspiracje": podsumowanie pięćiu lat działalności grup Anny Szczęsny w Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana

Niedawno w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbyło się spotkanie "Judo-Inspiracje", podsumowujące 5 ostatnich lat działalności grup judo prowadzonych przez Annę Szczęsny w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana.

   Adresatami projektu "Judo-Inspiracje" były dzieci i młodzież - stali uczestnicy zajęć Centrum Młodzieży, a także dzieci i młodzież z innych placówek wychowania pozaszkolnego oraz z Domu Dziecka przy ul. Piekarskiej i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących przy ul. Grochowej 19, którzy w latach 1999-2005 uczestniczyli lub współpracowali w imprezach organizowanych przez trenerkę Annę Szczęsny z Pracowni Judo Dziewcząt i Chłopców Centrum Młodzieży.

Japoński rodowód

   Wspomniane imprezy podkreślały bogatą ofertę kulturalną Krakowa i Centrum Manggha, japoński rodowód judo oraz wartości wychowawcze i poznawcze tego sportu. Niedawne spotkanie było zarazem podsumowaniem wieloletniej współpracy trenerki Szczęsny z Centrum Manghha i jego promocją na kulturalnej mapie Krakowa.
   W uroczystej imprezie, odbywającej się pod honorowym patronatem generalnego konsula Japonii w Krakowie Krzysztofa Ingardena, wzięli udział zawodniczki i zawodnicy (wraz z rodzicami) sekcji judo MKS Jordan oraz pracownicy Centrum Młodzieży. Gośćmi imprezy byli: wizytator Kuratorium Oświaty Ewa Czekaj, dyrektor Centrum Młodzieży Antoni Weyssenhoff, wiceprezes Polskiego Związku Judo Jerzy Wołoch, przewodniczący Komisji Rewizyjnej PZJudo Tadeusz Wójcik oraz pomysłodawca i założyciel sekcji judo UKS Multi'75 Jacek Rapała.

Dla niesłyszących...

   Oprawa imprezy była wspaniała: hymn Japonii odegrany przez zawodniczki judo (na fortepian i dwa flety), prezentacje multimedialne działalności sekcji judo Centrum Młodzieży w latach 2000-2005, konkursy, warsztaty origami, bajka japońska w wykonaniu Teatru Świattomy Centrum Młodzieży, piękne prace plastyczne w wykonaniu uczestników pracowni plastycznej MDK "Dom Harcerza" przy ul. Reymonta 18, wręczenie nagród rzeczowych i nagród w formie wyjazdu na obóz żeglarski, obóz na Krym i do Finlandii. Impreza była tłumaczona na język migowy dla jej niesłyszących uczestników.
   _- Podsumowanie sześciu lat pracy z jedną grupą - od naboru do dziś - wypadło wyjątkowo owocnie nie tylko jeśli chodzi o wyniki sportowe, ale także zrealizowane przeze mnie autorskie projekty i imprezy, w których uczestniczyli zawodnicy i zawodniczki judo. Grupa była prowadzona w ciekawy i nowatorski sposób, który przyniósł wymierne efekty w wynikach sportowych na tle innych grup i sekcji judo. Ocena wyszkolenia tej grupy będzie tematem obrony mojej pracy trenera judo klasy pierwszej - _podkreśla trenerka Szczęsny.

Najlepszy okres

   W zajęciach grup judo prowadzonych przez A. Szczęsny bierze udział 120 osób. Przedsięwzięcia zrealizowane w latach 2000-2005 to m.in. spotkania integracyjne, akcje wypoczynku letniego i zimowego, wymiany międzynarodowe, Święty Mikołaj, japoński i polski Dzień Dziecka. - Do każdego zorganizowanego przeze mnie obozu, imprezy czy projektu zapraszałam także uczestników nie związanych z judo. Grupa judo uczyła się na przykład języka ukraińskiego i migowego, brała udział w zajęciach plastycznych itd. - wyjaśnia Szczęsny.
   Pracownia Judo Centrum Młodzieży w minionych latach współpracowała m.in. z klubami judo z Orleanu i Lwowa (czego efektem była wymiana młodzieży i warsztaty judo), organizacją pozarządową we Lwowie, klubami judo z Krakowa, Małopolski, Śląska i Warszawy, z Polskim Związkiem Judo, Centrum Manggha oraz placówkami wychowania dzieci i młodzieży miasta Krakowa. Młodzi judocy wyjeżdżali na obozy w Bukowinie Tatrzańskiej, Bochni, Międzybrodziu Żywieckim, Śnieżnicy i Szeligach. - Ostatnie pięć lat to najlepszy okres w mojej pracy - dodaje Szczęsny. Najbliższe zamierzenia to żeglarski obóz judo w Żywkach na Mazurach, obóz rekreacyjny na Krymie, kontynuacja projektu "Akademia Miękkiego Zachowania" (wymiana młodzieży - Helsinki), strona internetowa, wymiana polsko-niemiecka i kolejny projekt międzynarodowy (być może z Islandią).

Stawali na podium

   W ostatnich 5 latach nie zabrakło oczywiście sukcesów na tatami w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. Oto niektóre z nich: 2002: Gimnazjada i Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Krakowie: 1. Ewelina Limanówka i Marta Wąs, 2. Magdalena Biała i Izabela Mirus, 3. Dominika Bizon, międzynarodowy turniej we Lwowie: 1. Biała i Limanówka, PP młodziczek w Rybniku: 3. Wąs; 2003: MP juniorek w Rybniku: 3. Limanówka; 2004: Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Krakowie: 1. Joanna Frontczak i Mirus, 2. Paulina Rymaszewska, 3. Jan Macheta, międzynarodowy turniej w Krośnie: 1. Biała, 2. Joanna Jakóbiak, 3. Adam Żyła, międzynarodowy turniej w Presowie: 1. Mirus; 2005: MP juniorek w Rybniku: 2. Limanówka, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Chełmie: 2. Biała.
(FIL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski