Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sułkowice. Centrum ma być bardziej estetyczne i funkcjonalne [WIZUALIZACJE]

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Plac przed pomnikiem ofiar pacyfikacji ma zyskać m.in. nową nawierzchnię a sam pomnik ma być poddany konserwacji
Plac przed pomnikiem ofiar pacyfikacji ma zyskać m.in. nową nawierzchnię a sam pomnik ma być poddany konserwacji Mat. UM w Sułkowicach
Gmina ogłosiła przetarg na zagospodarowanie placu wokół stojącego w sercu miasta pomnika ofiar pacyfikacji oraz sąsiadującego z nim parku. Projekt powstał na bazie koncepcji przygotowanej przez mieszkankę Sułkowic, studentkę V roku architektury krajobrazu na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie Adrianną Wagułę.

FLESZ - Polacy łatwiej i szybciej będą mogli się zaszczepić

Zakres prac obejmuje przebudowę placu przed pomnikiem. Pojawi się nowa nawierzchnia i elementy małej architektury (ławki, kwietniki), latarnie zostaną wymienione (i pojawią się dodatkowe), a sam pomnik zostanie poddany konserwacji.
Ta część prac zrealizowana do czterech miesięcy od podpisania umowy. Będzie finansowana ze środków pochodzących z Rządowego Funduszu Rozwoju Lokalnego. Jest też zaplanowana druga część prac, bowiem w tzw. górnej części parku powstanie plac zabaw. To pokryją fundusze europejskie (PROW), o które wnioskowała OSP Sułkowice we współpracy z gminą.

Wreszcie, po wielu latach prób, centralne miejsce w naszej gminie zacznie nabierać wyglądu

– pisze burmistrz Artur Grabczyk w mediach społecznościowych.

Sułkowice, którym prawa miejskie nadano w 1969 roku, mają o tyle trudniejszą sytuację od większości starszych od siebie miast, że nie mają rynku rozumianego jako plac będący sercem miasta. Centrum Sułkowic, czyli miejsce, gdzie mieszczą się: siedziba Urzędu Miejskiego, kościół parafialny, stara szkoła i wspomniany pomnik ofiar pacyfikacji, przecina na dodatek ruchliwa droga wojewódzka.
Szansą na stworzenie namiastki rynku będzie przeniesienie Urzędu Miejskiego do nowej siedziby, która ma zostać wybudowana po drugiej stronie drogi wojewódzkiej, w dolnej części parku, tuż za pomnikiem.
Zwraca na to uwagę również inż. architekt krajobrazu Adrianna Waguła:

Centralna część miasta obecnie jest dość specyficzna - występuje zjawisko „rynku bez rynku”. Aby uatrakcyjnić oraz stworzyć rynek z prawdziwego zdarzenia, konieczna byłaby przebudowa infrastruktury. Jest to jednak inwestycja czasochłonna oraz wymagająca sporego wkładu finansowego. Przyszła relokacja budynku Urzędu Miejskiego wpłynie korzystnie na odbiór wizualny, a także stworzy nowe możliwości w dalszym rozwoju otoczenia

- mówi.

Przypomnijmy, że stan techniczny obecnej siedziby UM (a szczególnie dobudówki, w której mieszczą się toalety) zakwestionował nadzór budowlany.
Urzędnicy dodają, że podjęto pierwsze działania w celu zaprojektowania nowego budynku Urzędu Miejskiego. Tym pierwszym krokiem jest rozpoczęcie procedury zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, tak aby zlokalizowanie budynku we wspomnianym miejscu było możliwe. Zmiana planu, który swoim zasięgiem obejmuje całe Sułkowice, nastąpi w przyszłym roku.

Na budowę nowej siedziby UM trzeba będzie poczekać dłużej, bo dopiero po uchwaleniu planu zostanie zlecone opracowanie projektu. Dwa wspomniane projekty mają zostać zrealizowane w tym roku.

Adrianna Waguła dostrzega również potrzebę poprawy estetyki w innych częściach miasta (m.in. otoczenie zalewu, teren po starym basenie).

Gmina stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców wprowadzając zmiany elementów otoczenia, a co za tym idzie potrzebna jest zmiana ich nastawienia do aktualnych przekształceń w środowisku miejskim

– mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski