MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sułkowice. Gmina nie kupi od powiatu budynki internatu na urząd. Władze jeszcze nie zdecydowały gdzie będzie siedziba.

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
fot. Katarzyna Hołuj
Budynek Urzędu od dawna jest w katastrofalnym stanie technicznym. Dlatego Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Myślenicach, zezwolił na użytkowanie go najpierw do końca zeszłego roku, ale zakazał z korzystania dobudówki z sanitariatami. Niedawno inspektor przedłużył zezwolenie korzystania z budynku głównego do czerwca przyszłego roku.

FLESZ - Masowo kupujemy mieszkania, rynek nieruchomości wciąż nienasycony

To niewiele czasu, zważywszy, że gmina nie ma jeszcze wybranej konkretnej lokalizacji.
Władze szukają różnych obiektów do ulokowania Urzędu Miejskiego. Do tej pory dotychczasowe propozycje spaliły na panewce. Początkowo brano pod uwagę wykorzystanie na Urząd Miejski części budynku Szkoły Podstawowej nr 2. Jednak na takie rozwiązanie nie zgodzili się rodzice uczniów i oświatowe środowisko.

Do niedawna brano pod uwagę ulokowanie urzędu w budynku szkolnego internatu. - Radni na ostatniej sesji nie wyrazili na to zgody, mając na uwadze kilka czynników, między innym wysoką cenę za budynek i koszty adaptacji na potrzeby urzędu – informuje Waldemar Wolski, przewodniczący Rady Miejskiej, która w tegorocznym budżecie na działania związane z nową siedzibą przeznaczyła 1 mln zł. Jednak już nie ma całej kwoty, bo zostały dokonane przesunięcia na inne zadania.
Powiat myślenicki wycenił budynek internatu na 1,9 mln zł. Wstępnie szacuje się, że dostosowanie go do potrzeb urzędu może kosztować 4,5 mln zł plus 1,9 mln za zakup.

- Gminy nie stać na taki wydatek, mając na uwadze także to, że nigdy adaptowany obiekt nie będzie spełniał wszystkich takich warunków takich, jak budowany. Poza tym nie jesteśmy w stanie znaleźć tak dużej kwoty w budżecie. W tej sytuacji rozważamy inne rozwiązania, na przykład budowę nowego urzędu na gminnej działce w Rynku – mówi Artur Grabczyk, burmistrz Sułkowic. Zastrzega, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje. To są tylko wstępne analizy i władze gminy nadal stoją przed dylematem znalezienia miejsca na siedzibę Urzędu Miejskiego.

Planując budowę obiektu na działce w Rynku, gmina musiałaby wcześniej zmienić zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego. Działka w Rynku ma charakter zieleni nieurządzonej, a do postawienia budynku wymagana jest działka budowlana.
- Najsensowniej byłoby trochę poczekać ze zmianą w planie tylko tej działki, by nie ponosić dodatkowych kosztów. Rada Miejska ma w planie przystąpienie do rozpoczęcia procedury planistycznej dla całej gminy – mówi Ewa Krause, sekretarz w Urzędzie Miejskim.
Jak podkreśla burmistrz Grabczyk, w pierwszej kolejności planem zagospodarowania przestrzennego, objęte zostałyby Sułkowice.
Mieszkańcy Sułkowic są podzieleni w opiniach na temat budynku urzędu. Jedni mówią, że urzędnicy chcieliby wysokiego standardu. Jednak wielu naszych rozmówców przychyla się do propozycji budowy.

Budowanie na własnej działce wyeliminuje płacenie za wynajem, można obiekt zaprojektować według odpowiednich standardów, dostosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. Można wykorzystać tańsze źródła energii, jak baterie słoneczne i w ogóle stworzyć budynek pasywny. - Uważam, że budynek urzędu ma być wizytówką naszej gminy i dawno minęły czasy, gdy siermiężność i bylejakość była cnotą. Pracownicy powinni pracować w godnych warunkach i w takich należy przyjmować interesantów - przekonuje pan Franciszek, emeryt.

Razem ze swoim sąsiadem mają receptę na obniżenie kosztów inwestycji. Część mogłaby zostać pokryta ze sprzedaży lub wynajmu innych komunalnych obiektów. Np. po przeprowadzce do nowej siedziby wolne pozostałyby budynki, w których funkcjonuje Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Zespół Ekonomiki Oświaty.
Władze intensywnie analizują różne warianty i miejsca, do którego mogliby przenieść się urzędnicy. Jednak nie jest to proste. Głównie ze względu na brak pieniędzy w budżecie.
- Niestety, do komunalnych inwestycji typu urząd, nie ma programów z dofinansowaniem – dodaje włodarz gminy. A w tegorocznym budżecie są 64 mln zł, z czego ponad połowę stanowią wydatki celowe, a więc m.in. na oświatę, pomoc społeczną, 500 +.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski