Sułkowice. Lekcja ratowania życia - każdy może się...

Sułkowice. Lekcja ratowania życia - każdy może się zarejestrować w bazie potencjalnych dawców szpiku

Zdjęcie autora materiału
Katarzyna Hołuj

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Wystarczy tylko kwadrans, aby zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku. I dać chorym na nowotwór nadzieję
Oddawanie krwi w  Dobczycach

Oddawanie krwi w Dobczycach ©Archowum ZS w Dobczycach

Można to zrobić już w środę (20 grudnia) w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących.

- Kiedyś przypadkowo natknęłam się na nazwę „Komórkomania”. Chciałam sprawdzić co to jest, myślałam, że chodzi o telefony komórkowe, a trafiłam na fundację DKMS - opowiada Urszula Woźnik-Batko, nauczycielka w ZSZiO w Sułkowicach.

Zarejestrowała się w bazie potencjalnych dawców szpiku, ale uznała, że może zrobić coś więcej. Postanowiła zorganizować w szkole Dzień Dawcy Komórek Macierzystych Szpiku. Liczy na to, że nie tylko uda się dzięki temu obalić kilka mitów dotyczących pobierania szpiku (np. że jest on pobierany poprzez wkłucie do kręgosłupa), ale przede wszystkim, że mieszkańcy Sułkowic pomogą w poprawieniu nie najlepszej, bo dopiero jedenastej pozycji Małopolski w rankingu województw, w których zarejestrowanych jest najwięcej potencjalnych dawców. Tym bardziej, że to żaden wysiłek i zabieg całkowicie bezbolesny, bo polegający jedynie na pobraniu za pomocą szpatułki wymazu (śliny) z wewnętrznej strony policzka.

Może się temu poddać każdy między 18 a 55 rokiem życia. Trzeba pamiętać tylko o zabraniu dowodu z numerem PESEL. Akcja w szkole potrwa od rana (godz. 8) do wieczora (godz. 20). Będzie jej patronowała Fundacja DKMS, która prowadzi rejestr potencjalnych dawców i kojarzy ich z biorcami.

W Polsce statystycznie co godzinę ktoś słyszy diagnozę: nowotwór krwi. Dla wielu z nich przeszczep szpiku to jedyny ratunek. Pani Urszula ma nadzieję, że choć to pierwsza taka akcja w tym mieście, to w podjęciu decyzji o rejestracji młodzieży pomoże niedawne spotkanie z osobą, która była dawcą szpiku dla swojego „genetycznego bliźniaka”. Kobieta ta natrafiła w sieci na ogłoszenie o szkolnej akcji i zaproponowała, że opowie młodzieży o swoich doświadczeniach.

Tradycją stały się już natomiast akcje krwiodawstwa. W te młodzież włącza się chętnie i nie tylko w Sułkowicach. W dobczyckim Zespole Szkół kilka dni temu zgłosiło się 53 chętnych, z których krew oddało 36. Akcja przyniosła efekt w postaci ponad 16 litrów krwi, a to tylko niewielka część pomocy, jaką okazała młodzież w ciągu ostatnich 14 lat. Przez ten czas oddali już grubo ponad 800 litrów życiodajnego płynu.


WIDEO: Poważny program - odc. 5: kariera w Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

Ogłoszenia matrymonialne z dawnych lat

Ogłoszenia matrymonialne z dawnych lat

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu