Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sułkowice, Myślenice. 77 lat po „czarnej niedzieli” wspomną aresztowanych i zamordowanych

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Tablica pamiątkowa na budynku "starej szkoły" w rynku w Sułkowicach
Tablica pamiątkowa na budynku "starej szkoły" w rynku w Sułkowicach Fot. Archiwum
W piątek (30 kwietnia) przypada 77 rocznica jednych z najtragiczniejszych wydarzeń w historii ziemi myślenickiej. W Sułkowicach obchodzony jest on jako Dzień Pamięci Patriotów Ziemi Sułkowickiej, dlatego, że właśnie wtedy, 77 lat temu Niemcy urządzili obławę, której ofiarami padły postaci wielce zasłużone dla Sułkowic. Podobnie było w Myślenicach.

FLESZ - Co z komuniami i weselami po 26 kwietnia?

Tego dnia o świcie hitlerowcy pojawili się m.in. w sułkowickim domu Władysława Sali, oficera oficera Wojska Polskiego, dyrektora miejscowej szkoły zawodowej i założyciela klubu sportowego Gościbia. Mającego wówczas 51 lat mężczyznę zabili na miejscu, a jego czterech synów aresztowali.

W sumie we wsi (Sułkowicom nadano prawa miejskie dopiero po wojnie) aresztowanych i wywiezionych zostało 19 osób. Z wyjątkiem jednej, żadna nie wróciła do domu. Zamiast jednego z aresztowanych do domu przyszła kartka nadana z obozu w Gross-Rosen. On sam nie wrócił.

Nazwiska aresztowanych tego tragicznego dnia, a także wcześniej i później feralnego 1944 roku, którzy za swój patriotyzm zapłacili najwyższą cenę, znajdują się na tablicy na ścianie „starej szkoły” w sułkowickim rynku.
W piątek zostaną pod nią złożone kwiaty, a wcześniej (o godz. 18) w znajdującym się obok „starej szkoły” kościele parafialnym zostanie odprawiona msza św.

Natomiast o godz. 20 będzie można obejrzeć film wspomnieniowy „Jesteśmy, bo pamiętamy...” przygotowany przez Towarzystwo Przyjaciół Sułkowic "Kowadło" i Gminną Bibliotekę Publiczną w Sułkowicach. Będzie on dostępny w sieci (na profilu Towarzystwa „Kowadło” na Facebooku).

W Myślenicach w czasie tej „czarnej niedzieli” aresztowano jeszcze więcej, bo prawie 30 osób. W tym mieście była to już druga taka „czarna niedziela”. Pierwsza wydarzyła się w czerwcu 1940 roku.

Żeby uczcić ofiary "czarnej niedzieli" z 30 kwietnia 1944 roku potomkowie jej ofiar: patriotów aresztowanych a później zamordowanych albo zamęczonych w obozach, oraz burmistrz Myślenic pojadą w piątek do Krakowa, gdzie na rogu ulic Lubicz i Botanicznej złożą kwiaty. To miejsce, w którym doszło do publicznej egzekucji niektórych spośród aresztowanych.
Natomiast w poniedziałek (3 maja) o godz. 12.30 w kościele pw. Narodzenia NMP w Myślenicach zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar "drugiej czarnej niedzieli".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski