Sułoszowa. Planują modernizację jedynej gminnej oczyszczalni, a z nią rozbudowę sieci kanalizacyjnej

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Oczyszczalnia w Woli Kalinowskiej obsługuje 5 tysięcy mieszkańców. Czeka na modernizację
Oczyszczalnia w Woli Kalinowskiej obsługuje 5 tysięcy mieszkańców. Czeka na modernizację Fot. Barbara Ciryt
Udostępnij:
Gmina Sułoszowa planuje modernizację oczyszczalni ścieków w Woli Kalinowskiej. To oczyszczalnia, która przyjmuje ścieki z całej gminy. Jak się okazuje jest ona okresowo mocno obciążona i były już interwencje mieszkańców związane z przekroczenia norm jakościowych spuszczanej wody do rzeki Prądnik. Ponadto wraz z modernizacją oczyszczalni ma być rozbudowywana kanalizacja. Na te zadania gmina pozyskała pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

FLESZ - Co dalej z pracą zdalną? Ekspert nie pozostawia złudzeń: Firmy wolą wrócić do swoich siedzib

Przed kilkoma dniami wójt gminy Sułoszowa Stanisław Gorajczyk i przewodniczący Rady Gminy Adam Goraj odebrali czeki - zapewniające o dofinansowaniu inwestycji kanalizacyjnej na kwotę 4,3 mln zł, a także ponad 2,9 mln zł na przebudowę drogi gminnej w Woli Kalinowskiej. Czeki odebrano w biurze posłanki Elżbiety Dudy w Skale. Pieniądze pochodzą z pierwszego rozdania funduszy w ramach Polskiego Ładu.

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Woli Kalinowskiej to inwestycja konieczna, zwłaszcza z punktu widzenia mieszkańców, który interweniowali w sprawie przekroczenia norm zrzutów z oczyszczalni. Oczyszczalnia powstała w 2003 roku. Potem była kilka razy modernizowana.

Do tej oczyszczalni spływają cieki od pięciu tysięcy osób. Całość jest dostarczana poprzez przepompownie. Nie ma tu właściwie ścieków spływających grawitacyjnie - mówi Stanisław Gorajczyk, wójt gminy Sułoszowa.

Dostarczanie ścieków do oczyszczalni poprzez przepompowanie w pewnym sensie stanowi problem. Dlatego, że gdy urządzenia w przepompowniach się włączają to jednorazowo dostarczają do oczyszczalni duże ilości ścieków. Wówczas oczyszczalnia jest przeciążona. Ale są też okresy, w których ścieki nie są dostarczane i urządzenia w oczyszczalni nie pracują.

To o tyle kłopotliwe, że reaktory w oczyszczalni funkcjonują najwydajniej, gdy obciążenie jest równomierne, a tutaj tak nie jest. Poprzez modernizację chcemy doprowadzić właśnie do takiej sytuacji równomiernego dostarczania ścieków. W tym celu za zdobyte pieniądze z dotacji chcemy wybudować zbiornik uśredniający. Tam będą trafiały ścieki w czasie najintensywniejszej pracy przepompowni. Następnie z tego zbiornika ścieki będą równomiernie kierowane do oczyszczania - wyjaśnia wójt Gorajczyk.

Ponadto w ramach modernizacji obiektu władze gminy planują wybudować klimatyzowane pomieszczenie, które utrzyma odpowiednią temperaturę i wilgotność dla najbardziej czułych urządzeń oczyszczalni. Co także ma poprawić jej pracę. Dodatkowo przy oczyszczalni mają powstać panele fotowoltaiczne, które pozwolą zaoszczędzić na prądzie.

W ramach pozyskanej dotacji gmina zaplanowała także rozbudowę sieci kanalizacyjnej o około 3 kilometry. Ma powstać w Sułoszowej, Wielmoży i Woli Kalinowskiej w miejscach, gdzie powstały nowe tereny budowlane.

Jak zaznacza szef gminy pozyskując dotację szacowano, że te ponad 4,3 mln zł będzie stanowiło 95 proc. inwestycji, ale obecnie - przy wzrostach cen materiałów budowlanych - nie ma pewności, czy ta dotacją pokryje aż tak wiele kosztów inwestycji. Przetarg planowany na 2022 r. pokaże ile gmina będzie musiała dołożyć do inwestycji.

Gmina Zielonki pozyskała dotacje na budowę remizy OSP Bosutów

Bosutów. Budowa remizy strażackiej. Gmina pozyskała na nią d...

Przedstawiciele powiatu krakowskiego i policji przekazali wychowankom domów dziecka i placówek opiekuńczych prezenty świąteczne

Powiat krakowski. Wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowaw...

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Pobiednik Mały i Wielki podczas sesji fotograficznej w skansenie w Zubrzycy Górnej na Orawie

Pobiednik. Szykowne stroje gospodyń budzą zachwyt. Panie ubr...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie