Sułoszowa. Ustabilizowali osuwisko. Prace miały na celu zabezpieczenie kościoła i drogi wojewódzkiej

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Zakończenie prac po stabilizacji osuwiska, które zagrażało drodze wojewódzkiej 773 oraz kościołowi w Sułoszowej
Zakończenie prac po stabilizacji osuwiska, które zagrażało drodze wojewódzkiej 773 oraz kościołowi w Sułoszowej Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Udostępnij:
Zakończyły się prace związane ze stabilizowaniem osuwiska w Sułoszowej - to skarpa nad drogą wojewódzką nr 773 relacji Sieniczno-Wesoła. Osuwisko zostało dostrzeżone sześć lat temu na długości około 200 metrów. Zagrożenie było nie tylko dla drogi, ale i dla kościoła parafialnego w Sułoszowej oraz obiektów oświatowych w Sułoszowej. W połowie ubiegłego roku na stabilizowanie osuwiska udało się pozyskać pieniądze rządowe.

FLESZ - Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

Zadaniem zabezpieczenia osuwającego się gruntu zajął się Zarząd Dróg Wojewódzkich. Pieniądze z dofinansowania trafiły do samorządu wojewódzkiego, który dołożył brakująca część. Całość inwestycji kosztowała ponad 3,3 mln zł, a dotacja wyniosła 2 mln 369 tys. zł.

Na stabilizację skarpy czekali nie tylko kierowcy, ale mieszkańcy Sułoszowej oraz samorządowcy. Na zakończenie prac i oddanie inwestycji przybyli: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz samorządowcy z Sułoszowej i przedstawiciele duchowieństwa, a także przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Wojewoda podkreślał, że dotacja z budżetu państwa pokryła ponad 70 procent kosztów zadania.

W trudnych sytuacjach – choćby takich, związanych z działaniem żywiołu – zawsze staramy się pomagać samorządom i wspierać je w naprawianiu szkód wyrządzonych przez powodzie czy ruchy osuwiskowe ziemi. W ciągu ostatnich 5 lat na usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi dzięki decyzjom kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dla Małopolski zostało przekazanych ponad 65 milionów złotych rządowych środków. W tym czasie zrealizowano 96 zadań związanych z naprawą zniszczonej infrastruktury komunalnej, a w samym 2021 roku aż 17 – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zakres robót wykonanych podczas inwestycji objął m.in. rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 773, rozbudowę chodnika po prawej stronie, stabilizację osuwiska przy pomocy 114 gwoździ gruntowych i 790 metrów kwadratowych siatki stalowej.

Bezpieczna infrastruktura to nie tylko nowoczesne autostrady i drogi szybkiego ruchu, to także modernizowane drogi samorządowe – infrastruktura, która na co dzień służy mieszkańcom. Tutaj w Sułoszowej mamy dobry przykład współpracy samorządu z rządem - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

A wojewoda dodawał, że ustabilizowanie osuwiska ma ogromne znaczenie dla mieszkańców – zarówno z punktu widzenia drogi wojewódzkiej nr 773, jak i kościoła w Sułoszowej, któremu to osuwisko zagrażało. Podkreślał zaangażowanie pracowników Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Dyrektor tego wydziału Jacek Gołda wskazywał, że badania osuwiska w Sułoszowej były prowadzone od dawna. Wskazywał, że profesor Antoni Wójcik z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego jest szczególnym opiekunem tego projektu dotyczącego Sułoszowej i miał wiodącą rolę w przygotowaniu karty osuwiskowej.

Wojewódzki Zespół Nadzorujący Realizację Zadań w Zakresie Przeciwdziałania Ruchom Osuwiskowym oraz Usuwania ich Skutków, powołany przez wojewodę, zarekomendował to zadanie już w 2019 roku do uzyskania środków z budżetu państwa. Na realizację inwestycji składają się trzy kwoty dofinansowania z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – najpierw 117 784 zł na wykonanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, następnie 91 610 zł na wykonanie dokumentacji projektowo-budowlanej i wreszcie 2 160 000 zł na wykonanie prac w ramach stabilizacji – podkreśla Jacek Gołda, dyrektor Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Po naprawach szlaku turystycznego w rezerwacie Dolina Racławki obrońcy przyrody i wędkarze oburzyli się mocna ingerencją w koryto rzeki z użyciem koparki

Dolina Racławki. Nadleśnictwo naprawiało szlak turystyczny. ...

Palące się trawy w Woli Kalinowskiej w środku zimy

Wola Kalinowska. Niebywałe - pożar traw w środku zimy, przy ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie