Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SUMMER MUSIC FESTIVAL – WIELICZKA 2014

Redakcja
W dniach 5 do 12 lipca 2014 r. najpiękniejsze zakątki solnego miasta – zarówno pod, jak i nad ziemią, zamienią się w bajkowe sale koncertowe za sprawą odbywającego się tam od 8 lat festiwalu muzycznego, który już na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych Wieliczki.

Festiwal od samego początku cieszy się ogromną popularnością wśród małopolskiej i nie tylko, publiczności ze względu na różnorodność prezentowanych programów artystycznych; koncertów, musicali, spektakli teatralnych, oper i operetek. Każdego roku wielbiciele sztuki tłumnie przybywają do Wieliczki aby móc przeżyć wspaniałe chwile z muzyką wielkich kompozytorów w mistrzowskich wykonaniach.

W minionych latach podczas tygodnia festiwalowego Wieliczka gościła wielu znakomitych artystów: śpiewaków, piosenkarzy, tancerzy, muzyków, orkiestr, zespołów jazzowych, kameralnych zespołów muzycznych. Swoje programy prezentowały, między innymi, Teatry z Gliwic, Słupska, Chorzowa, Krakowska i Warszawska Opera Kameralna.

Koncerty zaś wykonywała Filharmonia Zabrzańska, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Rajko z Budapesztu, Orkiestra Straussowska OBLIGATO, Grupa Mocarta i inne. Podczas koncertów festiwalowych wystąpili między innymi: Wanda Polańska, Małgorzata Walewska, Krystyna Tyburowska, Edyta Piasecka, Iwona Socha, Katarzyna Jamróz, Katarzyna Zielińska, Monika Węgiel, Jacek Wójcicki, Leopold Kozłowski, Jacek Cygan, Bogusław Kaczyński i inni. Ponadto artyści z Chin, Japonii, Korei, Rumunii, Węgier, Włoch i Ukrainy.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Organizatorzy postanowili zapewnić publiczności wiele wrażeń. Tegoroczny Festiwal zainauguruje Gliwicki Teatr Muzyczny Operetką Johanna Straussa „Noc w Wenecji”. Znakomite libretto, barwne stroje, muzyka na żywo, a w dodatku bajkowa sceneria Zamku Żupnego w Wieliczce zapewni widzom wiele niezapomnianych doznań i dużo zabawy. Drugi dzień festiwalu należał będzie do najmłodszej publiczności dla której zostało rzygotowane specjalne przedstawienie teatralne pt. Piratki.

Z kolei dla wszystkich wielbicieli muzyki poważnej czeka wielka uczta muzyczna w zabytkowych wnętrzach Hotelu Turówka, gdzie w wykonaniu znanego waltornisty Adama Kozłowskiego oraz kwartetu smyczkowego Art Deco będzie można posłuchać, między innymi, kompozycji W. A. Mozarta, J. Hornera i innych.

„Piosenki do mężczyzny pod greckim niebem pisane...” to tytuł autorskiego koncertu w wykonaniu znanej krakowskij artystki Agnieszki Chrzanowskiej, który odbędzie się w w Kopalni Soli w Komorze im. A. Długosza, należącej do podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich – współorganizatora Festiwalu. Gościem specjalnym koncertu będzie włoski wirtuoz akordeonu Marco Lo Ruso.

Jaromir Nohavica – gwiazda czeskiej estrady, jeden z najwiekszych europejskich bardów wystąpi z własnym programem w niepowtarzalnej scenerii Komory Warszawa w Kopali Soli Wieliczka.

Dla wszystkich miłośników muzyki jazzowej czeka znakomity wieczór z europejską legendą muzyki rockowo-jazzowej, zespołem Laboratorium z Markiem Stryszowskim na czele.

Tegoroczny Summer Music Festival zakończy występ gwiazdy włoskiej estrady Al Bano Carrisi – artysty o niepowtarzalnym głosie zachwycającym publiczność na całym świecie. Wraz z Al Bano śpiewać będą – w części klasycznej - Sylwia Lorens, zaś w części rozrywkowej koncertu Monika Węgiel. Solistom towarzyszyć będzie chórek w składzie: Madelaine Lang /Niemcy/, Elisabetta Maineri /Włochy/, Alessandra Puglisi /Włochy/ i Luana Heredia /Włochy/. Grać będzie Orkiestra OBLIGATO wzmocniona o kilku włoskich muzyków pod kierownictwem Jerzego Sobeńko. Przy fortepianie zasiądzie Alteriso Paoletti (znany włoski kompozytor, pianista, dyrygent Festiwalu w Sanremo).

Podczas tegorocznego Festiwalu wystąpi ponad dwustu artystów, którzy zamienią solne miasto w wielką salę koncertową, w której każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Zapraszamy serdecznie.

Jolanta Suder - Dyrektor Festiwalu
Jerzy Sobeńko - Dyrektor Artystyczny
Wszelkie informacje można uzyskać na stronie Organizatorta: Polskiego Towarzystwa Straussowskiego
www.straussowskie.pl
nr telefonu 664 464 840.

Poniżej podajemy szczegółowy program.

Tegoroczne koncerty festiwalowe prezentują się następująco:

5 LIPCA 2014 /sobota/ - godz. 19.30
INAUGURACJA FESTIWALU – Zamek Żupny w Wieliczce - duży dziedziniec

„NOC W WENECJI” – operetka Johanna Straussa
Libretto: Friedrich Zell i Richard Genée
Reżysera: Marcin Sławiński
Dyrygent – Wojciech Radek
Kostiumy - Barbara Ptak
Scenografia - Jan Polewka
Choreografia - Henryk Konwiński
Wykonawcy: soliści, chór, balet i orkiestra Gliwickiego Teatru Muzycznego

Kto nie miał możliwości być w okresie karnawału w Wenecji i oddychać tą niezapomnianą atmosferą beztroskiej zabawy, za sprawą inscenizacji operetki „Noc w Wenecji” napisanej przez wielkiego Johanna Straussa-syna, najwybitniejszego twórcy operetki wiedeńskiej, będzie miał szansę przenieść się w to niezwykłe miejsce, w świat bogactwa, przepychu, intrygi i miłości. Operetkę „Noc w Wenecji" mają w swoim repertuarze wszystkie, liczące się teatry muzyczne. Pełna przepięknych arii, duetów i ansambli, z których do kanonu największych operetkowych przebojów weszła liryczna barkarola Caramella „Zejdź do gondoli".

Wielką wartością spektaklu zrealizowanego przez Gliwicki Teatr Muzyczny jest wspaniała, tradycyjna, choć nie staroświecka reżyseria Marcina Sławińskiego, jednego z najlepszych polskich reżyserów komediowych oraz przepiękne kostiumy zaprojektowane przez Barbarę Ptak, wybitnego kostiumografa, współtwórczynię największych arcydzieł polskiej kinematografii, m.in. nominowanych do Oscara „Ziemi obiecanej", „Faraona", „Noża w wodzie" oraz „Nocy i dni".
Wenecja… Słońce, muzyka, piękne kobiety, a nade wszystko – karnawał! Czas, w którym wszystkie reguły czy konwenanse zostają zawieszone i wystarczy założyć maskę, by książę zamienił się rolami ze sługą, a księżna z pokojówką. Kiedy zatem do Wenecji na karnawał zjeżdża uwodzicielski Książę Urbino z Caramellem, swym nadwornym cyrulikiem, nikogo nie dziwi, że blady strach pada na tamtejszych senatorów, których bynajmniej nie cieszy perspektywa wystawienia wierności własnych żon na poważną próbę.

Książę jest podekscytowany zwłaszcza na myśl o spotkaniu z Barbarą, piękną małżonką senatora Delacqua, która poprzedniego sezonu w ostatniej chwili wymknęła się z zastawionej na nią przez uwodziciela pułapki. Los senatorskiej cnoty spoczywa jednak przede wszystkim w rękach Caramella, Anniny, jego ukochanej, Papacody, jego przyjaciela, słynnego sprzedawcy makaronu, oraz Ciboletty, pokojówki Barbary i ukochanej Pappacody. Kiedy ta czwórka zabiera się do knucia intrygi, wiadomo już, że nie będzie nudno…


6 lipca 2014 /niedziela/ – godz. 13.00
Sala widowiskowa UMiG Wieliczka /Magistrat/

Spektakl dla dzieci „Piratki”

Spektakl „Piratki” jest spektaklem o charakterze kabaretowym. Powstał z myślą o widzach zarówno w wieku szkolnym jak i dorosłych. Występuje w nim dwoje aktorów, którzy opowiadają o swoich przygodach na drodze w czasie, gdy zdążają na spotkanie z publicznością. Widzowie dowiadują się, że nie jest łatwo przejechać wiele miast i wsi, bez przygód i bez zdjęć... Jednak główny temat spektaklu to nie piractwo drogowe, tym bardziej, że aktorzy zapewniają, iż są dobrymi kierowcami i bardzo starają się, aby przestrzegać przepisy drogowe.

Przedstawienie charakteryzuje bogata oprawa muzyczna. Prawdziwa niespodzianka i zabawa zaczyna się, gdy aktorzy pojawiają się na scenie jako piraci morscy. Pani Kapitan statku pirackiego werbuje nową załogę i tu publiczność zostaje wciągnięta w zabawę. Oczywiście nowi majtkowie muszą przejść test i morski chrzest oraz wykazać się paroma umiejętnościami potrzebnymi na pokładzie statku pirackiego.

Piraci wraz z nową załogą poszukują skarbów. Jakie to są skarby? Tajemnica zostaje wyjaśniona na końcu spektaklu. Przedstawienie jest nie tylko rozrywką, ale posiada też wartości edukacyjne Występujący widzowie również mogą się wykazać wiedzą na tematy poruszane w programie.

Scenariusz: Lucyna Rutkowska
Kostiumy: Teresa Dąbek
Muzyka: Robert Lech
Teksty piosenek „Bladym świtem” i „Jedyneczkę wrzuć”: Lucyna Rutkowska
Występują: Magdalena Rutkowska-Oliwa i Lucyna Rutkowska

8 lipca 2014 /wtorek/ – godz. 19.00
Foyer Hotelu Turówka

Koncert kameralny „Waltornia w różnych odsłonach”
Wykonawcy: Adam Kozłowski i kwartet smyczkowy Art Deco

Będzie to koncert niezwykły, tak jak niezwykłym instrumentem jest waltornia i grający na niej wirtuoz tego instrumentu Adam Kozłowski. Solista będzie grał na różnych rodzajach waltorni. Będziemy mogli posłuchać brzmienia współczesnej waltorni, jej protoplasty czyli rogu naturalnego oraz waltorni piccolo.
Adamowi Kozłowskiemu towarzyszyć będzie znany krakowski kwartet smyczkowy Art. Deco.

W programie koncertu znajdą się między innymi utwory Georga Philippa Telemanna, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Arnolda Cooke’a. Nie zabraknie też utworów współczesnych, o bardziej rozrywkowym charakterze, tj. kompozycji Ennio Morricone czy Jamesa Hornera.

Adam Kozłowski ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie waltorni prof. Kazimierza Pamuły z wynikiem celującym. W latach 2001-03 studiował w Hochschule des Saarlandes für Musik und Theater w Saarbrücken (klasa waltorni prof. Xiao – Ming Han, klasa kameralistyki prof. Eduard Brunner).

Aktywnie brał udział w licznych przesłuchaniach i konkursach (Festiwal waltornistów w Łodzi 1998 – wyróżnienie), kursach orkiestrowych (Stralsund, Odense, Bachakademie Stuttgart). Był stypendystą Internationale Junge Orchesterakademie Pleystein – Bayreuth (2002) oraz Kölner Gymnasial und Stiftungsfonds (2002).

W latach 1998 - 2003 był waltornistą orkiestry kameralnej Capella Cracoviensis, a od października 2003 r. jest pierwszym waltornistą Filharmonii Krakowskiej. Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z licznymi orkiestrami m.in. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonią Varsovią, Sinfoniettą Cracovią, Orkiestrą Straussowską OBLIGATO, Orkiestrą AUKSO, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

Jako solista występował z orkiestrami Filharmonii Krakowskiej, Capellą Cracoviensis, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Współpracuje z różnymi zespołami kameralnymi (Cracow Brass Quintet, Polish Chamber Ensemble, Gemini Brass, Camerata Vivaldi, Kwartet Jagieloński, Das Neue Ensemble, Artdeco).

Jest współzałożycielem formacji Cracow Horn Quartet, której członkami są muzycy Filharmonii Krakowskiej. Brał udział w nagraniu płyt z zespołem Galicja, Markiem Grechutą, organistą Wacławem Golonką oraz Orkiestrą OBLIGATO

Adam Kozłowski prowadzi działalność pedagogiczną. Jest nauczycielem klasy waltorni w ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie, oraz w POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie.

Gra na waltorni podwójnej, rogu naturalnym, waltorni piccolo, waltorni marszowej.
Jego pasją jest poznawanie i doskonalenie technik wykonawczych w grze na rogu naturalnym.

Kwartet smyczkowy Art Deco powstał w 2008 roku z inicjatywy muzyków – instrumentalistów na stałe związanych z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia oraz koncertmistrza grupy wiolonczel Filhamonii Krakowskiej. Zespół współpracuje z wieloma krakowskimi instytucjami artystycznymi, m.in. Filharmonią Krakowską, Muzeum Narodowym w Krakowie, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Centrum Muzyki Współczesnej Malwa. Wielokrotnie brał udział w nagraniach muzyki do filmów i przedstawień teatralnych.

Doświadczenie i profesjonalizm muzyków kwartetu Art Deco gwarantują wysoki poziom artystyczny występów. Ich bogaty i różnorodny repertuar sprawia, iż zespół doskonale prezentuje się zarówno na festiwalach muzyki kameralnej, jak i na wszelkich uroczystościach okolicznościowych.

Aleksandra Honcel-Banek - I skrzypce
Katarzyna Blajda – II skrzypce
Rafał Daszkiewicz – altówka
Jacek Kociuban – wiolonczela

9 lipca 2014 /środa/ – godz. 18.00
komora im. Alfonsa Długosza w Kopalni Soli

„Piosenki do mężczyzny pod greckim niebem pisane”
Koncert piosenek autorskich Agnieszki Chrzanowskiej

Wykonawcy: Agnieszka Chrzanowska
Wojciech Pieczka - fortepian, akordeon
Szymon Frankowski - kontrabas
Dominik Klimczak - perkusja
Gość specjalny - Marco Lo Russo, włoski wirtuoz akordeonu

Agnieszka Chrzanowska jest artystką związaną z Piwnicą pod Baranami, klubem Alchemia oraz z Teatrem Piosenki w Centrum w Krzysztoforach. Jest laureatką nagród na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu Piosenki Studenckiej we Wrocławiu oraz Festiwalu Sztuki Estradowej w Warszawie. Była nominowana do nagrody Fryderyk 2000 i Fryderyk 2005. Dotychczas wydała siedem solowych albumów.
Marco Lo Russo jest światowej sławy akordeonistą, kompozytorem, aranżerem i producentem. Uważany jest za artystę wyznaczającego nowe trendy i standardy we współczesnej muzyce. Marco Lo Russo jest muzykiem wysoko cenionym przez Ennio Morricone, Leo Brouwera, Nicola Piovani i innych ludzi związanych ze światem filmu.

„Zawsze gnębił mnie temat porozumienia płci między kobietami a mężczyznami. Pomyślałam, że będzie to taka forma wyciągnięcia dłoni do dialogu albo opowiedzenia z mojej perspektywy o różnych stanach związanych z relacją z drugą osobą.

To mocno autorski program. Muzykę, jak zwykle, skomponowałam sama, ale tym razem postanowiłam, że napiszę również teksty. Jedynym wyjątkiem jest utwór "Na rozstaju chmur", do którego słowa ułożył poeta Włodzimierz Dulemba.
W programie znajdzie się utwór "Nostalgia i Ty" z udziałem włoskiego wirtuoza akordeonu Marco Lo Russo. Agnieszka Chrzanowska napisała ten utwór specjalnie z myślą o Marco. Nostalgia i Ty to namiętność i gorące emocje z jednej strony, z drugiej chłód i powiększająca się przepaść.

- Poznaliśmy się we Włoszech, gdzie Agnieszka przyjechała by zrealizować teledysk do zupełnie innej piosenki. Dla mnie nasza współpraca była bardzo naturalna. Mamy te same zainteresowana muzyczne i takie samo podejście do muzyki. Agnieszka ma bardzo dobry muzyczny gust i dlatego zakochałem się w tym projekcie - tłumaczył włoski akordeonista.

10 lipca 2014 /czwartek/ – godz. 18.00 –
komora Warszawa w Kopalni Soli
Jaromir Nohavica (Czechy)

Jaromir Nohavica - czeski pieśniarz, kompozytor i poeta. Piosenki Nohavicy mają bardzo zróżnicowany charakter. Są wśród nich zarówno poetyckie, pełne zadumy ballady, jak i wesołe, wręcz rubaszne pieśni

Napisał ponad 400 piosenek. Gra na gitarze i akordeonie (heligonce) lub występuje z zespołem. Pisze własne teksty, ale także tłumaczy utwory innych wykonawców (Okudżawa, Wysocki, Cohen i inni). Jego płyty, należące do gatunku poezji śpiewane, należały do najlepiej sprzedających się płyt w Czechach.

Płyta Divné století z 1996 uzyskała status platynowej płyty oraz tytuł Płyty roku 1996 w czeskiej ankiecie muzycznej Gramy. W 2002 roku wystąpił w roli głównej w filmie Petra Zelenki Rok Diabła. Jest autorem czeskiego przekładu libretta oper Cosi fan tutte, Wesele Figara i Don Giovanni.

11 lipca 2014 /piątek/ – godz. 19.00 –
Aula Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce

Koncert zespołu jazzowego Laboratorium

Laboratorium, to grupa, która w połowie lat 70. minionego stulecia była u szczytu swojej sławy, a niektórzy wówczas twierdzili, że jest najpopularniejszym zespołem jazz-rockowym w Europie.

Zespół powstał w 1970, a już w 1972 roku na festiwalu Jazz nad Odrą zdobył drugie miejsce, a w 1973 miejsce pierwsze. Te sukcesy otworzyły mu drogę nie tylko do nagrania pierwszej płyty, ale dały wstęp na krajowe estrady, a także na Europę i Świat. Pierwszy zagraniczny wyjazd miał miejsce w 1974 roku na Jazzwerkstatt Peitz, a potem przyszły już częste wyjazdy na festiwale i trasy koncertowe po całej Europie - od San Sebastian, poprzez Zurych, aż po Bombaj, gdzie wystąpili obok Czesława Niemena na Jazz Yatra ‘78.

W rozwoju artystycznym Laboratorium zachowało pewną konsekwencję. Zmieniał się skład osobowy grupy, zmieniały się instrumenty, ale zawsze i wszędzie była to „ta Laborka”. Filarami owej Laborki, od samego początku do dziś, byli i są dwaj koledzy z lat dziecięcych, z tej samej ulicy i tych samych szkół, Janusz Grzywacz i Marek Stryszowski. Te dwie, bez wątpienia, muzyczne indywidualności szły obok siebie w rozwoju artystycznym tak długo, jak było im „po drodze”.

Nadszedł jednak czas rozstania. W 1991 roku zespół został rozwiązany i muzycy zaczęli realizować własne projekty. Janusz Grzywacz poszedł w kierunku komponowania, głównie muzyki ilustracyjnej, filmowej do spektakli teatralnych i wielkich widowisk plenerowych, a Marek Stryszowski powołał do życia istniejącą po dziś grupę Little Egoists. Jednak wierni fani zespołu zaczęli domagać się koncertów Laborki i tak okazjonalne, wspólne koncerty oraz reedycja w 2006 roku wszystkich płyt w postaci dziesięciopłytowego box-u Laboratorium Antology 1971-1988 Nagrania wszystkie, spowodowała powrót na scenę tej legendy polskiego jazz-rocka.

Pierwszy koncert Laboratorium po niemal 20 latach przerwy odbył się podczas 51. Krakowskich Zaduszek Jazzowych w listopadzie 2006 roku. Następne koncerty zespół zagrał podczas United Europe Jazz Festiwal w Zakopanym, kolejne w Trzebini, Zielonej Górze oraz Krakowie, Zakopanem i Chicago, podczas Krakowskich Zaduszek Jazzowych, Komeda Jazz Festival w Słupsku, Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 2007r.

Kolejne lata wypełnione są koncertami przede wszystkim festiwalowymi m.in. Jazz Od Nowa Festival w Toruniu, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami, Krakowskie Zaduszki Jazzowe (koncert jubileuszowy „40 lat Laborki”), Jazz Jamboree, Explorers Festival w Łodzi, Cztery Strony Świata.

W październiku 2011 w Puławach podczas Puławskiego Festiwalu Muzycznego „Wszystkie Strony Świata” odbył się koncert „Laboratorium symfonicznie”, w którym zespołowi towarzyszy orkiestra symfoniczna. Ten nowy projekt został przyjęty entuzjastycznie przez publiczność i krytyków muzycznych. Zaowocowało to szeregiem następnych koncertów w wielu miastach w Polsce. Rok 2012 to kolejne trasy koncertowe oraz występy na kilkunastu festiwalach m.in. World Art Underground, Jazz Na Starówce w Warszawie, oraz Komeda Jazz Festiwal, na którym Laboratorium otrzymało Komedera, nagrodę im. Krzysztofa Komedy za wybitne osiągnięcia artystyczne.

W ankiecie Jazz Top czytelników czasopisma Jazz Forum Laboratorium zostało uznane za najlepszy zespół elektryczny w 2012 i w 2013 roku.

Skład zespołu:
Janusz Grzywacz – instr. klawiszowe, lider
Marek Stryszowski – saksofony, wokal
Krzysztof Ścierański – gitara basowa
Marek Raduli – gitara
Tomasz Grochot – perkusja

12 lipca 2014 GODZ.19.30 /sobota/
FINAŁ FESTIWALU – Rynek Górny w Wieliczce
„ AL BANO CARRISI SHOW...”

Gwiazdą wieczoru będzie znany na całym świecie ze swojego niepowtarzalnego głosu Al Bano Carrisi. Wraz z Al Bano na scenie zmierzą się nasze solistki: Monika Węgiel i Sylwia Lorens. Solistom towarzyszył będzie zespół 4 włoskich piosenkarek w składzie Madelaine Lang, Elisabetta Maineri, Alessandra Puglisi i Luana Heredia.

Grać będzie Orkiestra OBLIGATO wzbogacona o znakomitych włoskich muzyków. Za pulpitem dyrygenckim staną Jerzy Sobeńko zaś przy fortepianie zasiądzie Alteriso Paoletti (kompozytor, pianista i dyrygent festiwalu w San Remo).

W programie koncertu: kompozycje Giuseppe Verdiego, Fryderyka Chopina, Franza Schuberta i innych w wykonaniu wokalnym oraz największe przeboje duetu Al Bano i Romina Power.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski