Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Super Kolos dla wielkiego naukowca i odkrywcy

Maciej Pietrzyk
Prof. Birkenmajerowi (po lewej) Super Kolosa wręczył alpinista Leszek Cichy
Prof. Birkenmajerowi (po lewej) Super Kolosa wręczył alpinista Leszek Cichy fot. Andrzej Banaś
Wyróżnienie. Wybrzeże na Antarktydzie nazwał imieniem Jana Pawła II, a lodowiec na tym kontynencie Kopułą Krakowa. W sumie do języka geograficznego wprowadził ponad 200 polskich nazw. Wybitny geolog, odkrywca i badacz rejonów polarnych prof. Krzysztof Birkenmajer w sobotę odebrał nagrodę Super Kolosa.

Najbardziej prestiżową polską nagrodę dla podróżników i odkrywców 85-letni prof. Krzysztof Birkenmajer otrzymał za całokształt swoich dokonań eksploracyjnych. – Chcemy oddać należny honor niestrudzonemu odkrywcy, eksploratorowi nieznanego, badaczowi ostatnich białych, dosłownie i metaforycznie, plam na __powierzchni naszej planety – mówił Maciej Kuczyński, członek Kapituły Kolosów podczas uroczystości, która odbyła się w Urzędzie Miasta Krakowa.

Odbierając Super Kolosa, czyli figurkę przedstawiającą posąg z Wyspy Wielkanocnej, prof. Birkenmajer nie krył wzruszenia. – _Czuję się bardzo onieśmielony, bo czytałem o kolosach z Wyspy Wielkanocnej i wiem, że moja skromna osoba nawet do kolan im nie sięga. Ta figurka będzie mi więc ciągle przypominać, jaki jestem mały _– mówił prof. Krzysztof Birkenmajer.

Oprócz Super Kolosa wybitny naukowiec i podróżnik otrzymał też od prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego klucze do bram miasta.

Prof. Krzysztof Birkenmajer przez większość swojej kariery związany był z Instytutem Nauk Geologicznych PAN w Krakowie. Uczestniczył w 23 wyprawach polarnych, kierując polskimi, norweskimi, a także polsko--amerykańskimi badaniami geologicznymi. Latem 1956 roku uczestniczył w pierwszej polskiej ekspedycji na Spitsbergen.

Prof. Birkenmajer jest odkrywcą m.in. najstarszego zlodowacenia Antarktydy, pochodzącego sprzed około 30 milionów lat, nazwanym przez niego zlodowaceniem Polonez. Na jego cześć nazwano blisko dziesięć nowych dla nauki kopalnych rodzajów i gatunków roślin i zwierząt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski