Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Supermarket zabije osiedlowy handel? Mogą wzrosnąć czynsze

Marzena Rogozik
Marzena Rogozik
Zagospodarowanie. Na os. Kościuszkowskim mieszkańcy podpisują uwagi do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar „Marii Dąbrowskiej - Bieńczycka”. Nie zgadzają się na supermarket, popierają natomiast wyznaczenie miejsca do rekreacji i wypoczynku.

Miejsce dla supermarketu planiści wyznaczyli na terenie boisk w okolicy banku na os. Kościuszkowskim. Mógłby tam powstać duży budynek usługowo- handlowy.

- Dla mieszkańców osiedli: Kościuszkowskiego, Albertyńskiego oraz __Niepodległości byłoby to bardzo krzywdzące - mówi radna Bieńczyc Alina Nowicka. - Działki, na których jest zaplanowana budowa sąsiadują z lokalami usługowo-handlowymi należącymi do spółdzielni mieszkaniowej „Victoria”. Z __ich wynajmowania ma ona jakieś 1,5 mln zł zysku rocznie - podkreśla. Co istotne cała ta kwota jest przeznaczana na zmniejszenie czynszu mieszkańcom tych osiedli. Budowa supermarketu oznaczałaby podwyżkę czynszów dla nich. Dlatego mieszkańcy walczą przeciw takiemu rozwiązaniu już od 2013 roku.

Od początku w tej walce z planistami wspiera ich spółdzielnia, a ostatnio jej zarząd wysłał także swoją uwagę do prezydenta Krakowa z prośbą o zachowanie rekreacyjnego charakteru terenu między ulicami Marii Dąbrowskiej a Uniwersału Połanieckiego.

Szansę na zablokowanie w przyszłości takiej inwestycji wzmocnił w zeszłym roku radny Włodzimierz Pietrus. To dzięki jego interwencji udało się ten teren włączyć do uchwalanego miejscowego planu zagospodarowania „Marii Dąbrowskiej - Bieńczycka”. To pozwoli na określenie przeznaczenia tego obszaru i ochroni przed niekontrolowaną zabudową.

Mieszkańców poparli także radni dzielnicy XVI Bieńczyce, którzy podjęli trzy uchwały zakładające wyłączenie działki z obszaru pod zabudowę wielorodzinną i zachowanie jej dotychczasowej funkcji sportowo-rekreacyjnej, czyli boiska trawiastego.

Jeszcze do zeszłego tygodnia mieszkańcy zbierali podpisy pod uwagami, w których zawarli swoje pomysły i propozycje na zagospodarowanie tego terenu. - Wiele już udało się zrobić dzięki pomocy ks. proboszcza kanonika Wiesława Macudy z parafii na os. Dywizjonu 303, który wraz z innymi księżmi przekazuje mieszkańcom niezbędne informacje - podkreśla Alina Nowicka. - Bez tego niewielu z nich wiedziałoby, że może jeszcze wpłynąć na losy terenu między ul. Marii Dąbrowskiej i __Uniwersału Połanieckiego - dodaje.

Im więcej mieszkańców poprze inicjatywę, tym większa szansa na urządzenie terenu rekreacyjno-sportowego, pozostawienie obszaru boiska i zablokowanie budowy supermarketu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski