Suplementy diety: już co drugi Polak spożywa je codziennie....

Suplementy diety: już co drugi Polak spożywa je codziennie. Czy to ma sens?

AIP

Strefa Biznesu

Aktualizacja:

Strefa Biznesu

15.02.2008..warszawa tabletki tabletka rozpuszczanie lekarstwo witaminy leki lek fot. maciej jeziorek / polskapresse

15.02.2008..warszawa tabletki tabletka rozpuszczanie lekarstwo witaminy leki lek fot. maciej jeziorek / polskapresse ©Maciej Jeziorek / Polska Press

Trzech na czterech Polaków kupuje suplementy diety. A co drugi spożywa takie specyfiki codziennie. Czy to zdrowe? Czy na tle innych nacji jesteśmy hipochondrykami?
15.02.2008..warszawa tabletki tabletka rozpuszczanie lekarstwo witaminy leki lek fot. maciej jeziorek / polskapresse

15.02.2008..warszawa tabletki tabletka rozpuszczanie lekarstwo witaminy leki lek fot. maciej jeziorek / polskapresse ©Maciej Jeziorek / Polska Press

Zdrowy styl życia i wynikająca z niego profilaktyka prozdrowotna staje się coraz popularniejsza wśród Polaków, dlatego też suplementy diety zyskują na coraz większej popularności wśród konsumentów. Polska jest jednym z największych europejskich rynków pod względem kwot wydawanych na suplementy diety. Z raportu Cheers wynika, że aż 86-proc. badanych uważa, iż stosowanie suplementów diety jest korzystne dla ich zdrowia.

Suplementy diety: 72-proc. Polaków sięga po suplementy, rynek wart ponad 4 mld złotych.

Suplementy diety stają się nieodzownym składnikiem zrównoważonej diety. Znajduje to potwierdzenie w wynikach badania. Korzystanie z suplementów deklaruje 72-proc. badanych, z czego aż 51-proc. zażywa suplementy diety codziennie. Jak badani oceniają efekty stosowania suplementów? Aż 86-proc. uważa, że stosowanie suplementów diety jest korzystne dla ich zdrowia.

Nie brakuje osób deklarujących, że suplementacja przynosi znaczną poprawę zdrowia – odsetek takich osób waha się od 33-proc. w grupie 36 – 55 lat, aż do 55-proc. w grupie wiekowej 18 – 25 lat. Aż 44-proc. osób uważa, że spożywanie suplementów diety jest zdecydowanie korzystne, 42-proc. twierdzi, że jest raczej korzystne.

Tak znaczne zadowolenie z efektów suplementacji przekłada się na wydatki na suplementy. Poniżej 50 zł miesięcznie wydaje na suplementy diety 28-proc. badanych, 25-proc. ponosi wydatek rzędu 50 – 99 zł.

Okazuje się, że niemała grupa osób (22-proc) inwestuje we własne zdrowie znacznie więcej, przeznaczając na zakup suplementów od 100 do 199 złotych.

Wyniki raportu skomentował Wojciech Łysak, założyciel marki Cheers, producent witamin i minerałów premium: “Cieszy rosnąca świadomość Polaków w kwestii zdrowego odżywiania. Coraz częściej konsumenci dokonują rozważnych decyzji zakupowych - zarówno w kwestii wyborów codziennych produktów, jak podczas uzupełniania diety wartościowymi witaminami i minerałami.”

Polska w europejskiej czołówce


Ogromną popularność suplementów diety potwierdzają także dane na temat wielkości polskiego rynku suplementów oraz rosnących wydatków konsumentów.
W 2011 r. wartość sprzedaży suplementów diety w Polsce wyniosła 3 mld złotych, w 2015 r. 3,5 mld złotych, a w 2017 r. przekroczyła 4 mld złotych.
Polacy kupują coraz więcej suplementów diety i leków OTC, dzieje się tak z powodu rosnącej świadomości na temat zdrowego odżywiania, ale także poprzez rosnące wydatki reklamowe producentów suplementów diety.

Wydatki na promocję leków bez recepty OTC i suplementów diety prowadzone w tradycyjnych mediach od lutego 2017 roku do lutego 2018 wyniosły prawie 2 mld zł i odnotowały 16-proc. wzrost w stosunku rok do roku poprzedniego.
Polski rynek suplementów diety plasuje się w europejskiej czołówce pod względem wartości sprzedanych suplementów - wyprzedzają nas jedynie Włochy (europejski lider), Rosja, Niemcy, Wielka Brytania i Francja. Europejski rynek suplementów diety wyceniany jest na ponad 7 miliardów euro.

Sonda

Czy korzystasz z aplikacji zdrowotnych i żywieniowych w telefonie?Należy pamiętać, że suplementy diety to środek spożywczy, dlatego nie musi przechodzić badań jakościowych ani ilościowych, wymagana jest jedynie notyfikacja czyli poinformowanie Głównego Inspektora Sanitarnego. Warto przy wyborze suplementu diety kierować się składem produktu, a nie tylko jego reklamą. Na rynku bowiem nie brakuje produktów, które mają znikomy wpływ na organizm, dlatego warto wybierać suplementy przebadane oraz wykorzystujące naturalne ekstrakty. Żaden suplement nie zastąpi zbilansowanej diety, ale może ją skutecznie wzmocnić. Jak głosi stara maksyma - jesteśmy tym co jemy - należy wziąć to pod uwagę.

Raport Cheers - nawyki żywieniowe Polaków 2018 to badanie przeprowadzone w celu zbadania nawyków żywieniowych oraz kwestii stosowania suplementacji.

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami dotyczącymi budżetu domowego oraz prowadzenia biznesu. Naprawdę warto!

Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Suplementy

Krystyna (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Od wielu lat zażywałam minerały bardzo dobrej firmy. Nagle przestałam je zażywać kilka misesięcy temu, może więcej niż kilka. Od pewnego czasu bolały mnie nogi w nocy - nie mogłam spać na boku, a...rozwiń całość

Od wielu lat zażywałam minerały bardzo dobrej firmy. Nagle przestałam je zażywać kilka misesięcy temu, może więcej niż kilka. Od pewnego czasu bolały mnie nogi w nocy - nie mogłam spać na boku, a na plecach nie umiem. Wróciłam do minerałów. Po tygodniu nogi przestały boleć. Bzdurą jest mówienie, że suplementy nic nie dają. Ale muszą to być bardzo dobre suplementy organiczne, a nie reklamowane syntetyki z apteki. Nieprawdą też jest, że suplementy nie są badane. Są, i to bardzo długo, nawet przez 2 lata, a w każdym razie po takim okresie wydawane jest nieraz zezwolenie. Spróbujcie nie suplementować magnezu albo wit. D3 w starszym wieku. Będziecie siedzieć w poczekalniach u lekarzy i to bezskutecznie.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
suplementy

krakowianka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

ludzie przestance jest ta chemie --suplementy -jarzyny codziennie to sa suplementy na zdrowie ,nie chemia zrozumcie raz na zawsze ,chemia zniszczy wasze nerki zoladek i watrobe ,koniec i spacer .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie wierz bezmyślnie reklamom

jacek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Czy ktoś sprawdza i bada, co te suplementy diety zawierają. Kilka z nich sprawdziłem na swoim organizmie- nie pomagają lecz szkodzą.Naiwnym ludziom można wmawiać cuda aby aby wyłudzać pieniądze.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nie łykam suplementów

Adka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

dla mnie to jest zwykłe zatruwanie organizmu moje kolżenka suplementy diety na odchudzanie łyka ja wolę być na diecie lightdiet żeby uniknąć pózniej problemów żołądkowych ale jej się nie da tego...rozwiń całość

dla mnie to jest zwykłe zatruwanie organizmu moje kolżenka suplementy diety na odchudzanie łyka ja wolę być na diecie lightdiet żeby uniknąć pózniej problemów żołądkowych ale jej się nie da tego przetłumaczyć ze to nie jest zdrowe zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czytajcie skład suplementów!

Monika (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Warto czytać skład suplementów, niestety większość produktów promowanych w aptekach i TV to szajs. Znam marke Cheers, mają świetny suplement z magnezem i cynkiem naturalnego pochodzenia....rozwiń całość

Warto czytać skład suplementów, niestety większość produktów promowanych w aptekach i TV to szajs. Znam marke Cheers, mają świetny suplement z magnezem i cynkiem naturalnego pochodzenia. https://cheers.com.pl/zmb6-magnez-cynk-b6/zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
suplementy

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Dzieje się dlatego, że ludzie idą na łatwiznę, bo łatwo łyknąć tabletkę i po sprawie. Tylko tabletki to chemia która nie rośnie na drzewie tylko w laboratorium. Ja nie biorę witamin w formie...rozwiń całość

Dzieje się dlatego, że ludzie idą na łatwiznę, bo łatwo łyknąć tabletkę i po sprawie. Tylko tabletki to chemia która nie rośnie na drzewie tylko w laboratorium. Ja nie biorę witamin w formie tabletek tylko w formie soków wg. przepisów https://terapiasokami.pl/gdzie-szukac-witamin. Robię soki w wyciskarce z warzyw i owoców i piję świeże po wyciśnięciu. To są naturalne witaminy których nasz organizm potrzebuje, a które są w produktach przez całych rok (burak, seler, marchew itd.). Dzięki sokom mam lepsze zdrowie niż kiedyś i dużo energii.zwiń

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »