MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Susanna, Hanka i Agata - zaklęte głosy

(DMA)
Muzyka Zaklęta w Drewnie. Trzy piękne kobiety, trzy fenomenalne głosy, ale i trzy niezwykle silne, niełatwe charaktery. Są jak wulkan

W S.H.A są jednak fenomenalną jednością. O kim mowa?S - to Susanna Jara, H - Hanka Wójciak, a A - to Agata Siemaszko. - Wykonują i dzielą się z sobą tym, co kochają, tym, z czym czują głęboką więź, nie zaś jedynie tym, co im się podoba - mówi dr Joanna Dziadowiec z Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, także Fundacji Obserwatorium Żywej Kultury w Warszawie.

Czy rzeczywiście? O tym przekonają się wszyscy, którzy wybiorą się w niedzielę do niewielkiej, a pięknie położonej świątyni w Czermnej. Pierwsze dźwięki popłyną o godz. 17.

Susanna Jara urodziła się w Poczajowie na Ukrainie. Kocha improwizację, a śpiewa i tworzy w sześciu językach. Nie stroni od skrzypiec, chwyta za bandurę, wiolonczelę, kontrabas, lirę korbową… - Najważniejszym jej instrumentem jest jednak głos, o szerokiej skali i ogromnych możliwościach - przypomina Anna Franik, dyrektor Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”.

Hanka Wójciak, jako rodowita góralka, świetnie operuje białym głosem. Jest też utalentowaną wokalistką, autorką tekstów i muzyki… - Materiał wybuchowy, pełen kipiącej emocji. Zostawia łzy i ciarki na plecach - tak ocenia jej twórczość Muniek Staszczyk. Agata Siemaszko - to również niesamowity głos. Doskonale znany miłośnikom muzyki cygańskiej i World-music w Polsce i na Słowacji. - Uczyła się gry na basach podhalańskich u Krzysztofa Trebuni-Tutki, na skrzypcach u Marka „Maji” Łabunowicza, przez kilka lat była członkiem romskiego zespołu Kałe Bała legendarnej poetki i pieśniarki Teresy Mirgi z Czarnej Góry - przypomina Anna Franik.

- Dziewczyny są jak wulkan - zapewnia Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej, zapraszając jednocześnie do kościoła św. Marcina w Czermnej.

Kolejne koncerty

9 lipca, godz. 17

Lipnica Murowana- kościół św. Leonarda.

Grohman Orchestra.„Klasyka polskiej rozrywki”.

16 lipca, godz. 17

Dębno- kościół św. Michała Archanioła.

Katarzyna Wiwer, Julieta Gonzalez-Springer, Andrzej Zawisza, Jakub Persona.„Amor Divino. Barokowe duety sakralne z Hiszpanii i Meksyku”.

23 lipca, godz. 12

Racławice- kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Baśniowa Kapela. „Płatki nieziemskiej róży” (teatr dla dzieci).

30 lipca, godz. 18

Chabówka- kościół Świętego Krzyża „na Obidowej”. OCTAVA ensemble, Zygmunt Magiera - kierownictwo artystyczne. „Grzegorz Gerwazy Gorczycki- Completorium & Motety”.

6 sierpnia, godz. 17

Binarowa- kościół św. Michała Archanioła.Cracow Duo - Jan Kalinowski (wiolonczela) oraz Marek Szlezer (fortepian).Koncert edukacyjny.„Memories”.

13 sierpnia, godz. 17

Bartne- cerkiew greckokatolickaśw. św. Kosmy i Damiana.

Susanna.

„Posij, że sia posij”.

20 sierpnia, godz. 18

Kwiatoń- cerkiew greckokatolickaśw. Paraskewii.Alicja Zajączkowska (harfa).

„Pieśń harfy”.

27 sierpnia, godz. 16

Łosie- cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny (koncert plenerowy).Ukraiński Chór Narodowy „Unison” z miasta Stryj.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 1. Dlaczego wychodzimy na pole?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski