Nasza Loteria

Susza jest najlepszą nauczycielką życia

Grzegorz Tabasz
Proszę, moje życzenie zostało spełnione. Pada deszcz. W górach sypnęło nawet odrobiną mokrego śniegu. Wszystko to mało. Dla zażegnania suszy deszcz powinien padać przynajmniej przez dwa tygodnie. Póki ci, wszystko co najgorsze przed nami.

WIDEO: Trzy Szybkie

Ratunek w retencji i dobrym gospodarowaniu woda, czego można i trzeba uczyć się od najlepszych. Na Bliskim Wschodzie jest kraj o rocznej sumie opadów trzy razy mniejszej niż u nas. Do tego połowa obszaru to pustynie, gdzie deszcze padają co ćwierć wieku. Ów kraj, zgadnijcie proszę o kim mowa, ma doskonale rozwinięte rolnictwo, dzięki czemu praktycznie nie musi sprowadzać żywności. Hydrologiczny sukces oparto na dokładnym skanalizowaniu miast i wsi, tak by nieliczne rzeki i jeziora chronić przed zanieczyszczeniem. Do tego doszło niebywale oszczędne gospodarowanie wodą.

Z aptekarską dokładnością wyliczono, ile trzeba zapewnić wody, by plony były zadowalające. Stać ich też na cuda, czyli zamienianie pustyni w kwitnące ogrody, gdyż prócz zdobywania wody opanowano sztukę odsalania podłoża. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z tamtejszej technologii. Niestety, na razie w ramach adaptacji do zmian klimatu, mamy budować wielkie zbiorniki retencyjne zaplanowane jeszcze w dobie socjalizmu. Będzie drogo, długo i nieskutecznie. Jakoś mnie to nie martwi.

Susza jest najlepszą nauczycielką życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Suhora

Sam z siebie się śmieję, bo z cieszę się jak deszcz pada. Fakt, ostatnie lata były suche ( może nie wszędzie) ale uważam że są to cykle pogodowe. Jak zapamiętałem to lata szśćdziesiąte były mokre siedemdziesiąte suche. Najgorzej było na początku lat dziewięćdziesiątych, ogromna susza w 1992r(pożary w Kuźni Raciborskiej) w górach nie lało prawie trzy miesiące. Obecnie jest podobnie, może ten trend się zmieni.

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski