Susza w Małopolsce nie taka straszna jak gdzie indziej

Susza w Małopolsce nie taka straszna jak gdzie indziej

Zdjęcie autora materiału
Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Susza w Małopolsce nie taka straszna jak gdzie indziej

©Waldemar Wylegalski

Na ponad 19 mln zł wyceniane są straty małopolskich rolników spowodowanych suszą. W naszym województwie szkody są najmniejsze w kraju.
Susza w Małopolsce nie taka straszna jak gdzie indziej

©Waldemar Wylegalski

Według danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach susza rolnicza występuje na obszarze całej Polski - w 83 proc. gmin kraju na powierzchni 63 proc. gruntów ornych. Na tle tych danych Małopolska wygląda jak oaza zieleni.

Ten sam instytut podaje, że w naszym regionie susza wystąpiła w uprawach zbóż jarych na 7,05 proc. powierzchni gruntów ornych, zbóż ozimych na #4,08 proc., a w krzewach owocowych - na 4,05 proc. Tak było w kwietniu i maju, ale później sytuacja się poprawiła, bo np. zagrożonych suszą było już tylko 2,2 proc. gruntów obsianych zbożem jarym i niespełna 1 proc. ozimym.

Ostatecznie wnioski o oszacowanie szkód spowodowanych suszą złożyło w 2018 roku 27 małopolskich gmin, a więc 15 proc. Szkody w łącznej wysokości 19,25 mln złotych zgłosiło 774 producentów rolnych na powierzchni 6 144 hektarów upraw rolnych. Największe straty zgłoszone w gminach Radgoszcz (250 gospodarstw, powierzchnia dotknięta suszą #1 466 ha). Olesno (176 gospodarstw, 1 496 ha) oraz Dąbrowa Tarnowska (115 gospodarstw, 652 ha).

- Rolnicy z lękiem spoglądają w niebo, bo ich uprawy uzależnione są od pogodowej loterii. To oczywiste, że wobec takiej nieprzewidywalności pogody potrzebują asekuracji, jakiegoś stałego punktu, rozwiązań, które im pomogą. I taką pomoc mogą otrzymać - mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Po zweryfikowaniu strat przez komisje wojewody rolnicy dostaną dopłaty - maksymalnie 1 tys. zł za hektar upraw. Tak zakłada przyjęty przez rząd program pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich, w których powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi

Wnioski o szacowanie szkód w rolnictwie wywołanych ulewami zgłosiły dwie gminy: Łapanów i Trzciana. Zgłoszone szkody dotyczą 36 gospodarstw rolnych i 125 ha upraw.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Nawet 800 mln zł. na walkę ze skutkami suszy. Premier zapowiada pomoc dla rolników

Źródło: TVN24

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Susza

SuszA (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Drzemiący aktywny wulkan wydala gazy które schładzają klimat podobnie jak gwałtowny wybuch wulkanu tylko ten drugi schładza go na chwilę a gazy takie wysuszają chmury

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
susza jak pijaczki nie maja co

do gardla wlac (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

tudziez lewaczki zakasic i za darmo wypic

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo