Swastyki, popiersie Hitlera, młynek do kawy ze znakiem SS. Z...

Swastyki, popiersie Hitlera, młynek do kawy ze znakiem SS. Z aukcji internetowych znikają pamiątki gloryfikujące nazizm i Trzecią Rzeszę

Zdjęcie autora materiału
Piotr Subik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Swastyki, popiersie Hitlera, młynek do kawy ze znakiem SS. Z aukcji internetowych znikają pamiątki gloryfikujące nazizm i Trzecią Rzeszę

©Fot. Internet

Usunięcie ponad tysiąca aukcji to efekt współpracy Stowarzyszenia Nigdy Więcej z popularnym portalem Allegro
Swastyki, popiersie Hitlera, młynek do kawy ze znakiem SS. Z aukcji internetowych znikają pamiątki gloryfikujące nazizm i Trzecią Rzeszę

©Fot. Internet

Współcześnie wykonane naszyjniki, sygnety i naszywki ze swastykami, a nawet młynek do kawy z symbolem zbrodniczej niemieckiej formacji SS – to przykłady przedmiotów, które ostatnio trafiły na aukcje w popularnym portalu Allegro. I szybko stamtąd zniknęły, dzięki współpracy tej platformy ze Stowarzyszeniem Nigdy Więcej.

– Internet stał się przestrzenią, w której na dużą skalę i na różne sposoby propagowana jest nienawiść. Tym bardziej cieszymy się z dobrych rezultatów współpracy z Allegro – mówi dr Anna Tatar ze Stowarzyszenia Nigdy Więcej, współre­da­k­tor­­ka „Brunatnej Księgi”, w której publikowane są wyniki monitoringu zdarzeń rasistowskich i ksenofobicznych w Polsce.

Przez ostatnie 3 miesiące (umowę o współpracy podpisano 21 marca br., symbolicznie – w Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową) doszło do usunięcia z aukcji ponad 1000 przedmiotów o treści nazistowskiej, rasistowskiej i antysemickiej. Czyli w sposób ewidentny łamiących zapisy art. 256 i 257 Kodeksu karnego, które zabraniają propagowania nazizmu, faszyzmu oraz nawoływania do nienawiści na tle rasowym.

Katalog przedmiotów usuniętych z aukcji jest spory. To m.in. współczesne repliki nazistowskich odznaczeń wojskowych, a także zegarki, zapalniczki i piersiówki z godłem III Rzeszy, finka Hit­ler­jugend, czyli młodzieżowej przybudówki NSDAP, czy nawet mosiężne popiersie Adolfa Hitlera. Na liście jest również koszulka z napisem „Nie przepraszam za Jedwabne”. To miasteczko na Podla­siu, w którym w 1941 r. grupa Polaków, z inspiracji Niemców, spaliła w stodole kilkuset Żydów.

Wyprodukowaniem odzieży z tym hasłem chwalił się na początku roku kontrowersyjny, były już duchowny Jacek Międlar, związany z narodowcami.

Kolejny duży problem w sieci to aukcje płyt i kaset z muzyką czołowych zespołów sceny neofaszystowskiej. – Muzyka to silny nośnik ideologii, także tych skrajnych. Nie brakowało płyt zespołów, które wprost odwoływały się do „Mein Kampf” Adolfa Hitlera, śpiewały o wyrywaniu hebrajskiego korzenia, białej rewolucji czy narodowym socjalizmie – podkreśla Jacek Dzię­gie­lewski ze stowarzyszenia.

– Handel takimi przedmiotami to zachowanie godne potępienia, trzeba go zwalczać zdecydowanie. Chociaż w porównaniu z Niemcami, w Polsce to tak naprawdę marginalny problem – przyznaje krakowski publicysta Kajetan Rajski, redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci”, kultywującego pamięć o żołnierzach polskiego zbrojnego podziemia.

Jak podkreśla dr Anna Tatar, jej stowarzyszenie zajmuje się wyszukiwaniem aukcji, które dotyczą współcześnie powstałych przedmiotów gloryfikujących III Rzeszę. Chodzi tu również o aukcje, na których sprzedawcy stosują wybieg, umieszczając w opisie formułki, że przedmioty służą tylko celom kolekcjonerskim lub przeznaczone są dla grup rekonstrukcyjnych (wczoraj na portalu było wiele aukcji z takim opisem). Na Allegro swobodnie za to sprzedawać można oryginalne mundury i przedmioty: guziki lub klamry, związane z Wehrmachtem oraz SS.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Moze " Dobra Zmiana ", ale lewackie zniewolenie.

Krakauer (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

A myslalem, ze zyjemy w wolnym kraju, a tu znow zydowskie zakazy i nakazy.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a kiedy ?

Adamo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

A kiedy znikna bolszewickie symbole, tak czesto chołubione w POstepowej Europie?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
znaki hitlerowskie

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Wystarczy pojechać do Włoch. W miejscowościach nadmorskich wino z popiersiami hitlerowskich zbrodniarzy i swastykami to normalka.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo