Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świadkowie historii nagrodzeni po latach

Grażyna Starzak
Stanisław M. Jankowski, Ryszard Majdzik, Karol Tendera, Aleksandra Szemioth, Zofia Wieczorek-Nowak i środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” - „Nurt” - zostali tegorocznymi laureatami nagrody „Świadek Historii”.

Szef krakowskiego IPN Filip Musiał, który wczoraj wręczał nagrody w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” podkreślał, że wyróżnieni jeszcze długo przed powstaniem IPN robiły to, co teraz ta instytucja. Często narażając się ówczesnym władzom. - Nagroda „Świadek Historii” jest oddaniem hołdu tym osobom - mówił Filip Musiał.

To honorowe wyróżnienie ustanowione w 2009r. jest przyznawane przez IPN osobom i instytucjom „szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego” oraz „wspierającym IPN w realizacji ustawowej działalności”.

W poprzednich edycjach nagrodą zostali uhonorowani w Krakowie m.in.: Stanisław Handzlik, kard. Franciszek Macharski, Adam Roliński, ks. Władysław Palmowski, Bogusław Sonik, Wojciech Grzeszek. W tym roku tytuł „Świadka Historii” przyznano pięciu osobom i jednej organizacji. Ponieważ krakowski oddział IPN ma delegaturę w Kielcach, wśród laureatów są również osoby mieszkające na terenie woj. świętokrzyskiego.

Nagrodzony wczoraj Stanisław M. Jankowski to postać znana nie tylko w Krakowie. Jest historykiem z wykształcenia, dziennikarzem (przez wiele lat był związany z „Dziennikiem Polskim”), publicystą i pisarzem. Spod jego pióra wyszło dwadzieścia książek poświęconych Armii Krajowej i zbrodni katyńskiej. Położył także wybitne zasługi dla badania i upamiętniania konspiracyjnej produkcji broni w Krakowie w okresie okupacji.

- Jeśli myślimy o kimś, że jest świadkiem historii i jej kronikarzem, to Stanisław Jankowski stanowi wzorzec takiej postawy - mówi dr Marek Lasota, dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, który zgłosił kandydaturę Stanisława M. Jankowskiego.

Kolejny laureat - Ryszard Majdzik był w latach 70. i 80. ubiegłego wieku działaczem niepodległościowym i związkowym, wielokrotnie represjonowanym i internowanym.

96-letni Karol Tendera to były więzień KL Auschwitz-Birkenau, przewodniczący krakowskiego Klubu byłych więźniów tego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Pomimo podeszłego wieku wciąż przyjmuje liczne zaproszenia do wygłoszenia prelekcji na temat swoich przeżyć dla grup polskich i zagranicznych.

Aleksandra Szemioth od lutego 1989r. uczestniczyła w organizowaniu Związku Sybiraków w Krakowie, od 2011r. jest prezesem krakowskiego oddziału. Gromadzi zbiory archiwalne dotyczące zesłań syberyjskich.

Natomiast Zofia Wieczorek-Nowak to działaczka oddziału Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Kielcach. Od 2009 r. organizuje inscenizacje historycznych odpraw plutonu wartowniczego żołnierzy z 4. Pułku Piechoty Legionów.

Nagrodę „Świadek Historii” odebrał też wczoraj przedstawiciel Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” - „Nurt”. Ta działająca od września 1957 r. organizacja kombatancka po 1990 r. kontynuuje tradycje AK, podejmując wiele, różnych inicjatyw.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 1. Dlaczego wychodzimy na pole?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Świadkowie historii nagrodzeni po latach - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski