Świat nauki

DD
Udostępnij:
* Tabletki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko jaskry.

Długoletnie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych dwukrotnie zwiększa ryzyko pojawienia się symptomów groźnej choroby oczu - jaskry - informują chińscy i amerykańscy naukowcy. Badacze przedstawili na tegorocznej konferencji American Academy of Ophthalmology w Nowym Orleanie wyniki najnowszych badań, które wskazują na to, że stosowanie pigułek antykoncepcyjnych przez okres dłuższy niż 3 lata, u kobiet po 40. roku życia, wiąże się z podwyższonym ryzykiem zachorowania na jaskrę. Jest to choroba oczu, która objawia się wzrostem ciśnienia w gałce ocznej i w konsekwencji prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz komórek zwojowych siatkówki, a nawet grozi ślepotą.

Wcześniejsze badania dowodzą, że w patogenezie jaskry dużą rolę odgrywa żeński hormon - estrogen. Kobiety stosujące doustną antykoncepcję od co najmniej trzech lat powinny więc być poddawane badaniom na objawy jaskry i monitorowane przez okulistów - twierdzą naukowcy.

(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie