SOMALIA. Ćwierć miliona Somalijczyków zmarło z głodu. Połowa z nich to dzieci.
Z opublikowanego właśnie raportu wynika, że w latach 2010-2012 z głodu zmarło w Somalii ponad ćwierć miliona ludzi. Kolejne 2,7 miliona jest w tragicznym położeniu. Jak twierdzi koordynator ONZ ds. Somalii, w południowej i środkowej części kraju z wygłodzenia zmarło 4,6 proc. całej populacji i 10 proc. dzieci w wieku poniżej pięciu lat.
W rejonie Lower Shabelle, gdzie sytuacja żywieniowa była najtrudniejsza, umierało co piąte dziecko. W sumie połowa z 258 tys. ofiar głodu w Somalii to dzieci poniżej piątego roku życia.
- Jedną z przyczyn tego dramatycznego bilansu jest fakt, że świat zbyt wolno reaguje i zbyt mało Somalii pomaga - podkreśla Philippe Lazzarini. Zaznacza, że dramat związany z brakiem żywności można było przewidzieć już po suszy w 2010 r. - Okres od lipca 2010 roku do czerwca 2011 roku był najsuchszym okresem w tym rejonie od ostatnich 60 lat - dodaje koordynator ONZ ds. Somalii.
Skutkiem suszy były nie tylko mniejsze plony, ale też liczne przypadki śmierci zwierząt, spadek popytu na pracę oraz wzrost cen żywności. Wszystkie te czynniki mocno pogorszyły sytuację wielu somalijskich gospodarstw domowych.
Dramatyczne położenie, w jakim znalazła się ludność południowej Afryki, pogarszały konflikty i problemy z bezpieczeństwem związane m.in. z działalnością islamistów al-Shabaab. To z ich powodu dostęp do pomocy humanitarnej był utrudniony. Skutki były opłakane: południowa Afryka od 2010 r. zamiast więcej, dostawała mniej niż we wcześniejszych latach.
- To była jedna z najgorszych klęsk głodu w ciągu ostatnich 25 lat - podsumowują autorzy raportu.
- Głód nie jest sytuacją naturalną, ale efektem licznych błędów politycznych - komentuje raport międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam.
Już w przyszłym tygodniu w Londynie światowi przywódcy spotkają się, by omówić sytuację Somalii.
- Pomoc dla Afryki powinna obejmować przede wszystkim długoterminowe inwestycje w rozwój, tworzenie nowych miejsc pracy, wsparcie dla farmerów i pasterzy, ale także zapewnienie sił bezpieczeństwa, które pomogłyby Somalii osiągnąć sprawiedliwyi trwały pokój - podsumowuje Oxfam.
Małgorzata Gołota