Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świat o zaprzysiężeniu prezydenta

AIP
Piotr Smoliński
Wielu zagranicznych dziennikarzy zwróciło uwagę na słowa Andrzeja Dudy o konieczności wzmocnienia Polski przez NATO. Dla Rosji to sygnał, że przełomu we wzajemnych relacjach nie będzie. Zwycięstwo Dudy uznawane jest też za granicą jako zapowiedź wygranej PiS jesienią.

WIDEO: "Dobrze wygłoszone". "Dość realistyczne, holistyczne". Komentarze po wystąpieniu prezydenta

Źródło: x-news/TVN24

Urząd prezydenta obejmuje prawnik
Agencja prasowa UPI zauważa, że wybór prawnika z Krakowa Andrzeja Dudy na prezydenta oznacza, iż nowy parlament - który Polacy wybiorą w październiku - będzie prawdopodobnie zdominowany przez PiS. Podkreśla się, że partia Dudy jest bardziej konserwatywna aniżeli Platforma Obywatelska. PiS nie uznaje małżeństw osób tej samej płci i jest mocno związany z Kościołem katolickim. Zdaniem agencji Duda przekonuje, iż odrzuci każdą ustawę, która przynosi zasadnicze zmiany w kraju, dodając, że ma jedynie na celu "naprawę Rzeczypospolitej." Agencja podkreśla, że jednym z głównych założeń nowego prezydenta jest zapewnienie bezpieczeństwa w kraju, który przez jawne poparcie dla Ukrainy naraża się Rosji.

Sprawy zagraniczne do modyfikacji
Agencja Reutersa przypomniała z okazji dnia zaprzysiężenia nowego prezydenta Andrzeja Dudy, iż wspierała go podczas zażartej kampanii największa opozycyjna partia w Polsce, Prawo i Sprawiedliwość. Zdaniem Reutersa Duda wygrał te wybory, bo Polacy byli już wyraźnie niezadowoleni z wysokich kosztów przemian społecznych, jakie dokonywały się pod rządami Platformy Obywatelskiej.

Agencja zwróciła również uwagę i na ten aspekt zawarty w jego orędziu, który dostrzeli też inni zachodni dziennikarze, a mianowicie na konieczność wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej oraz zwiększenia obecności NATO na terytorium Polski.

Bez przełomu w relacjach z Rosją
Zdaniem niezależnego radia Echo Moskwy nie ma co obecnie liczyć na znaczącą poprawę w stosunkach rosyjsko-polskich.
Z kolei agencja RI-Nowosti i stacja telewizyjna NTV uwypukliły ten fragment orędzia nowego prezydenta, w którym mówił on o większych gwarancjach NATO dla Polski. Cytowano słowa Andrzeja Dudy, że takich gwarancji od paktu potrzebuje nie tylko Warszawa, ale cała Europa Środkowo-Wschodnia.

Więcej sił NATO na terenie Polski
Brytyjski dziennik zaznaczył, że podczas zaprzysiężenia nowy prezydent od razu zaapelował o większą obecność sił NATO w Polsce z powodu zagrożenia militarnego ze strony Rosji. Duda zaznaczył także, że konieczne jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz obniżenie wieku emerytalnego. Jak zauważył "The Guardian" to sygnały, że prezydentura Dudy będzie przechylała się na prawą stronę.

"Żarliwe orędzie" nowego prezydenta

Wpływowa amerykańska gazeta nazwała inauguracyjną przemowę nowego prezydenta "zaskakująco żarliwą". Zaznaczyła, że Andrzej Duda jeszcze raz wymienił swoje obietnice wyborcze, a jego zaprzysiężenie to pierwszy krok w kierunku "silniejszego zwrotu Polski na prawo". Gazeta podkreśliła, że Duda chce skupić się na umacnianiu polskiej armii w obliczu kryzysu na wschodniej Ukrainie i domaga się obecności oddziałów NATO w kraju. Jak zauważyła, niektóre państwa członkowskie, jak Niemcy, tej obecności wręcz nie chcą, ponieważ obawiają się wrogiej reakcji Rosji.

Dziennikarze nowojorskiej gazety podkreślili także, że Duda chce odbudować wspólnotę w polskim "politycznie podzielonym narodzie" i że niesnaski pomiędzy rywalizującymi ze sobą stronnictwami można było odczuć w Sejmie podczas przemowy Dudy, m.in. w momencie, kiedy rozległy się buczenia na uwagę prezydenta, że na polskich wsiach głodują dzieci.

Tuska nie było na zaprzysiężeniu
Portal Politico.eu zaznaczył, że na uroczystości zaprzysiężenia nie był były premier, szef Rady Europejskiej - Donald Tusk. Portal powołał się na rzeczników Tuska, którzy poinformowali, że unijny lider nie dostał zaproszenia. "Nie ma dużej miłości w kręgach polskiej elity politycznej" - skomentował portal i napisał, że Platforma Obywatelska, była partia Donalda Tuska, została "zmieciona" przez Andrzeja Dudę w majowych wyborach. "PiS jest eurosceptyczne i jego wygrana spotkała się z szokiem w Brukseli" - dodało Politico.

Duda chce wyjść poza ceremoniał
Niemiecka stacja podkreśliła, że Andrzej Duda chce wyjść poza swoją "ceremonialną rolę" i naprawić polski kraj. Dziennikarze ponownie zauważyli, że najważniejsza dla nowego prezydenta jest współpraca z NATO, z powodu wojny na Ukrainie. Deutsche Welle zaznaczyło także, że Duda pragnie "jedności, dialogu i kompromisu" w polskim społeczeństwie oraz w polskiej polityce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski