Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świat oczekuje na kanonizację

Maria Mazurek z Rzymu
Massimo prowadzi w Rzymie kiosk z gazetami i pamiątkami po Janie Pawle II
Massimo prowadzi w Rzymie kiosk z gazetami i pamiątkami po Janie Pawle II FOT. MARIA MAZUREK
Watykan. W niedzielę świętymi zostaną Jan XXIII i Jan Paweł II, a stanie się to w obecności dwu papieży Benedykta XVI i Franciszka.

Władze Watykanu nie mają wątpliwości: tylko małej części tych, którzy w niedzielę będą próbowali dostać się na plac św. Piotra, by wziąć udział w mszy kanonizacyjnej, to się uda. Według różnych szacunków w najbliższych dniach w Rzymie może przebywać 3-4 miliony osób z całego świata. I wprawdzie Maurizio Pucci z gabinetu prezydenta Rzymu stwierdza, że te liczby są przesadzone (według niego pielgrzymów będzie „tylko” 600 tys.), to wypełnione po brzegi hotele i wszechobecni pielgrzymi mówią same za siebie.

Znalezienie miejsca w hotelu w Rzymie graniczy z cudem. Zostały pojedyncze, w drogich hotelach. Za noc trzeba w nich zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Podobnie do góry poszybowały ceny biletów lotniczych.

W witrynach księgarń książki o Janie Pawle II i Janie XXIII. Pocztówkę z papieżem Polakiem, breloczek, koszulkę, różaniec z wizerunkiem Wojtyły kupimy na każdym kroku. – Po ile pocztówka z papieżem? – pytam Massima, który prowadzi malutki kiosk z gazetami i pamiątkami.

– Zależy kto pyta. Jeśli Polak, to powiedzmy, 50 eurocentów, ale jak się potarguje, będzie i za 30 – odpowiada. I dodaje, że w ostatnich dniach pocztówki schodzą jak świeże bułeczki. Szczególnie popularne są z trzema papieżami: Franciszkiem, Janem XXIII i Janem Pawłem II.

Jeśli ktoś może wydać więcej, może przywieźć z Rzymu większą pamiątkę. Luciano Ghezzi na Via de Cestari prowadzi sklep z sakralnymi pamiątkami. Rzeźbę Jana Pawła II rozmiarów rzeczywistych kupimy za sześć tysięcy euro.

– Ale najważniejsze podczas kanonizacji będą emocje. Wyobraża sobie pani, jak papież Franciszek będzie się cieszył? A jak Benedykt XVI? – pyta ksiądz prałat Liberio Andreatta, wiceszef diecezji rzymskiej.

Wczoraj poinformował, że papieżowi Franciszkowi odprawić niedzielną mszę pomoże 5 tysięcy kapłanów, diakonów i seminarzystów. W tym były papież Benedykt XVI.

W nocy z soboty na niedzielę w kościołach w całym Rzymie wierni będą mogli się wyspowiadać, wziąć udział w nabożeństwie czy czuwaniu. – Spowiedź będzie po włosku, hiszpańsku, angielsku i polsku – mówi prałat Andreatta. „Polska” będzie odbywać się na Piazza Navona.

Józefa Surman, która przyleciała z Pustkowa, nie kryje wzruszenia. – Wnuk urodził się trzy tygodnie po śmierci papieża. Ciąża była zagrożona. Zaczęłam modlić się do papieża i wszystko poszło dobrze. Daliśmy mu na imię Karol. Teraz idzie do Pierwszej Komunii Św., a ja jestem tu, by podziękować papieżowi.

Pielgrzymkę zorganizował młody ks. Jan Gwiżdż. On też czuje do papieża szczególną wdzięczność: wstąpił do seminarium w roku, kiedy Jan Paweł II umarł.

Ksiądz Jan już w seminarium postanowił, że zrobi wszystko, by być w Rzymie w dniu, kiedy papieża Polaka będą wynosić na ołtarze. – Mój brat też jest księdzem, pracuje w Norwegii i też doleci ze swoimi parafianami – dodaje.

Przygotowania do niedzielnych uroczystości trwają nie tylko w Rzymie i Polsce (czytaj w ramce obok). Pomnik Jana Pawła II stanie w sobotę przed katolicką katedrą w stolicy Bośni i Hercegowiny Sarajewie.

W RZYMIE, W KRAKOWIE, NA KASPROWYM

BEZ PRECEDENSU. Zbliżająca się kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII będzie wydarzeniem bez precedensu. Dlatego, że po raz pierwszy dwóch następców św. Piotra zostanie w jednym dniu wyniesionych na ołtarze. Po drugie po raz pierwszy w dziejach wierni obecni na placu św. Piotra i przy telewizorach na całym świecie zobaczą dwóch papieży obok siebie.

PAPIEŻ SENIOR. Obecność Benedykta XVI na niedzielnej uroczystości potwierdzono wczoraj podczas konferencji prasowej w Watykanie. Benedykt XVI po raz drugi, po lutowym konsystorzu, pokaże się publicznie. Ten moment zobaczą pielgrzymi, którzy już od minionego poniedziałku zjeżdżają do Rzymu, ale także tysiące wiernych w Polsce.

DWA SANKTUARIA. W Krakowie, w niedzielę, 27 kwietnia, mieszkańcy i pielgrzymi przybyli do obu sanktuariów – Bożego Miłosierdzia i bł. Jana Pawła II – będą mogli połączyć się we wspólnej modlitwie z Watykanem. Od godz. 10 na telebimach rozmieszczonych na placach przed tymi świątyniami, transmitowany będzie obrzęd kanonizacji bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII oraz homilia papieża Franciszka. Po niej sprawowane będą msze św. dziękczynne.

KASPROWY WIERCH. Telebim, na którym będzie można zobaczyć mszę kanonizacyjną zostanie także umieszczony na… szczycie Kasprowego Wierchu. Turyści, którzy w tym dniu się tam znajdą, będą niewątpliwie najbliżej niebiańskich ołtarzy. - Nie ma lepszej okazji na dzielenie się radością w dniu kanonizacji Jana Pawła II niż wspólna msza.

Nie ma lepszego miejsca na modlitwę za papieża Polaka niż jego ukochane Tatry. Spotkajmy się na Kasprowym Wierchu! – zaprasza Rafał Sonik, organizator przedsięwzięcia, przedsiębiorca i czołowy zawodnik Rajdu Dakar. O godz. 13 na szczycie Kasprowego, przy polowym ołtarzu, rozpocznie się msza święta dziękczynna. Liturgię odprawią dominikanin o. Marcin Dąbkowicz z sanktuarium na Wiktorówkach oraz ks. Andrzej Augustyński ze stowarzyszenia Sie-macha. Uczestnicy tego niezwykłego spotkania zostaną uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu.

Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II, do jakiej dojdzie 27 kwietnia w Watykanie, będzie pierwszą od 60 lat kanonizacją papieża. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w 1954 r. Świętym został wówczas ogłoszony Pius X, który był biskupem Rzymu w latach 1903-1914.

Dotychczas świętymi jest 78 spośród 264 zmarłych papieży. Jako święci są czczeni wszyscy papieże od Piotra Apostoła do Juliusza I (337-352). Ponadto dziewięciu papieży zostało beatyfikowanych.

Grażyna Starzak

PEŁNY PROGRAM KANONIZACJI

Podajemy szczegóły kanonizacji bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II, która odbędzie się 27 kwietnia na placu św. Piotra w Watykanie. Jest to wersja rozszerzona o konferencje prasowe dla dziennikarzy akredytowanych przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej na to wydarzenie.

Msza kanonizacyjna

Msza św. rozpocznie się o godz. 10.00. Ponieważ tego dnia przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego, liturgię poprzedzi odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego. Zostaną także odczytane teksty autorstwa obu kanonizowanych tego dnia papieży.
Mszę koncelebrować będzie z papieżem Franciszkiem około tysiąc kapłanów, głównie kardynałów i biskupów. Niewykluczone, że weźmie w niej udział papież senior Benedykt XVI. 700 księży ma udzielać Komunii św. na placu św. Piotra, a setki diakonów - wzdłuż ulicy Pojednania (Via della Conciliazione).

Pielgrzymi będą wpuszczani w niedzielę rano na plac św. Piotra i prowadzącą do niego Via della Conciliazzione aż do wyczerpania miejsc. Przewidziano specjalny sektor dla niepełnosprawnych (więcej informacji w UNITALSI pod numerem 800 062 026 - dzwoniąc z terenu Włoch).

Do uczestnictwa w kanonizacji nie są potrzebne jakiekolwiek bilety. Na placu św. Piotra, via della Conciliazione i sąsiednich ulicach zmieści się 200-250 tys. ludzi. Nie wszyscy chętni zmieszczą się więc w Watykanie i jego najbliższej okolicy. Dlatego uroczystość będzie transmitowana na siedmiu telebimach, znajdujących się w następujących miejscach Rzymu: 3 na Fori Imperiali (między Piazza Venezia i Koloseum), 1 na Piazza Navona, 1 przy Castel San Angelo (Zamku Świętego Anioła), 1 na Piazza Santa Maria Maggiore (przy bazylice Matki Bożej Większej), 1 na Piazza del Popolo.

Od godz. 9.30 w trakcie koronki do Miłosierdzia Bożego i Mszy kanonizacyjnej będzie można słuchać komentarzy Radia Watykańskiego w języku polskim na fali ultrakrótkiej 93,3 MHz. Trzeba mieć przy sobie mały odbiornik radiowy ze słuchawkami lub telefon komórkowy pozwalający na odbiór programów radiowych.

Wierni, którym nie uda się przystąpić do komunii św. w czasie Mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II, będą mogli przystąpić do tego sakramentu przez całą niedzielę w polskim kościele pw. św. Stanisława położonym (Via delle Botteghe Oscure 15) i kościele Santo Spirito in Sassia koło Watykanu (Via dei Penitenzieri 12).

Po Mszy św. można będzie modlić się przy grobach obu świętych papieży w bazylice św. Piotra.

Po raz pierwszy w historii telewizji watykańskiej transmisja z kanonizacji będzie dostępna także w trójwymiarze.

Inne wydarzenia

Środa 23 kwietnia

12.30 - w Pałacu Wikariatu Rzymu Maffei Marescotti (Via della Pigna 13a) konferencja prasowa nt. aspektów organizacyjno-technicznych kanonizacji.

16.00 - w Media Center przy Auli Pawła VI spotkanie nt. Jana XXIII z udziałem m.in. z Guido Gusso, jego kamerdynera oraz badacza życia papieża, prał. Battisty Angelo Pansy.

Czwartek 24 kwietnia

11.30 - konferencja prasowa w Sala Stampa o przebiegu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, z udziałem kardynałów Raymundo Damasceno Assisa i Odilo Scherera z Brazylii.

16.00 - briefing w Media Center przy Auli Pawła VI z uzdrowioną za wstawiennictwem Jana Pawła II Floribeth Mora Díaz i z s. Adele Labianca, lekarką s. Cateriny Capitani, uzdrowionej za wstawiennictwem Jana XXIII.

18.30 - postulator w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II ks. prałat Sławomir Oder odprawi Mszę św. w kościele św. Stanisława (przy Via delle Botteghe Oscure 15), po czym odbędzie się spotkanie z Floribeth Mora Díaz, uzdrowioną za wstawiennictwem papieża Polaka (wyświetlony będzie film dokumentalny).

20.00 - w Auditorium Conciliazione (Via della Conciliazione 4), można będzie obejrzeć (w języku włoskim) musical „Non abbiate paura!” (Nie lękajcie się) o Karolu Wojtyle.

Piątek 25 kwietnia

11.30 - w Sala Stampa - Joaquín Navarro-Valls i George Weigel będą mówić o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II.

16.00 - w Media Center przy Auli Pawła VI o kanonizowanych papieżach opowiedzą ich sekretarze, kard. Stanisław Dziwisz i kard. Loris Capovilla.

Sobota 26 kwietnia

11.30 - w Sala Stampa o obu papieżach i Soborze Watykańskim II mówić będą filozof prof. Stanisław Grygiel i historyk Marco Roncalli, krewny Jana XXIII.

21.00 - Biała noc modlitewna. Otwartych będzie 12 kościołów położonych w centrum Rzymu. Będzie można się tam modlić i spowiadać w różnych językach (w języku polskim - w kościele San Agnese in Agone, mieszczącym się na Piazza Navona).

Czuwanie dla Polaków w kościele San Agnese już o 20.00 zaczną radosne tańce uwielbienia, które poprowadzi Kazimierz Hojna (animator tańców nad Lednicą), a zagrają Siewcy Lednicy. O 21.00 odśpiewany zostanie Apel Jasnogórski, na którym będzie obecny kard. Stanisław Dziwisz.

O 21.37 zostanie odprawiona Msza św., natomiast od 22.30 do 24.00 będzie możliwość adorowania Najświętszego Sakramentu. Podczas czuwania śpiewana będzie litania do bł. Jana Pawła II, a młodzież zostanie zawierzona Chrystusowi. Będzie także możliwość spowiedzi. Podczas czuwania obecny będzie krzyż Światowych Dni Młodzieży. Spotkanie organizują Wspólnota Lednica 2000, Wspólnota Chrystus W Starym Mieście z Bazyliki Mariackiej w Krakowie oraz Fundacja Jana Pawła II z Rzymu.

26 kwietnia w kościele Santa Maria in Vallicella (tzw. Chiesa Nuova, przy Corso Vittorio Emanuele) o godzinie 20.00 Stanisław Soyka zaprezentuje „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II.

Niedziela 27 kwietnia

10.00 - Msza kanonizacyjna

Poniedziałek 28 kwietnia

10.00 - na placu św. Piotra wikariusz generalny Ojca Świętego dla Państwa Watykańskiego, kard. Angelo Comastri odprawi Mszę dziękczynną za kanonizację dwóch papieży. Od godz. 9.45 będzie można słuchać komentarzy Radia Watykańskiego w języku polskim na fali ultrakrótkiej 93,3 MHz. Trzeba mieć przy sobie mały odbiornik radiowy ze słuchawkami lub telefon komórkowy pozwalający na odbiór programów radiowych.

17.30 - w kościele św. św. Bartłomieja i Aleksandra (Via di Pietra 70, przy Piazza Colonna) odbędzie się wieczór z czytaniem (po włosku, przez Patrizię Punzo) fragmentów „Dziennika duszy” Jana XXIII, potem Msza św. (18.00) i koncert (19.00) fińskiego chóru „Audite”, który zaprezentuje premierę „Hymnu do Jana XIII” (autorstwa Daniele i Raffaelli Sabatini) oraz m.in. „Passacaglia” Lodovico Roncallego i wybór tradycyjnych pieśni religijnych.

20.00 - koncert w bazylice Santa Maria Maggiore, organizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska w ramach dziękczynienia za pontyfikat i kanonizację Jana Pawła II. Wystąpią chóry zespołów „Śląsk” i „Mazowsze”.

Od 28 do 30 kwietnia w Oratorio dell’Arciconfraternità dei Bergamaschi in Roma (Via di Pietra 70) można oglądać wystawę „Angelo Giuseppe Roncalii i Arcybractwo Bergamczyków w Rzymie”. Ekspozycja, poświęcona Janowi XXIII, czynna będzie w godzinach 11.00-13.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski