18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świat wyczarowany z soli

(DMA)
Chorwacja, Nin
Chorwacja, Nin Fot. Siniša Uštulica
Wieliczka. Szlakiem kryształów od wielickiej saliny po amerykańskie tarasy i afrykańskie słone jeziora.

Wspaniała i niezwykła – tak prosto i zarazem pięknie o soli mówi prof. Antoni Jodłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich. – Zachwycić potrafi zarówno sól kamienna, jak i efektowne formy wtórnych krystalizacji wytrącające się z solanki, czy kompozycje złożone z kryształów powstałych w czasie procesu warzenia w __panwiach lub morskich ogrodach – przypomina, zachęcając jednocześnie do obejrzenia wystawy „Sól na świecie w fotografii”.

Kto nie wierzy, może wybrać się na III poziom Kopalni Soli w Wieliczce. Nie będzie zawiedziony.

Zobaczy tu, że sól jest nie tylko biała, ale pyszni się wieloma odcieniami szarości, błękitem, barwą zieloną, różową i pomarańczową. Tworzy niewielkie, niedostrzegalne gołym okiem kryształki, ale także imponujące kryształy, stalagmity, stalaktyty i solne kalafiory, malowniczo oplata liny, łopaty, taczki i drewniane słupy, tworzy niesamowite wzory na brzegach słonych jezior i w nadmorskich salinach.

Za pośrednictwem 140 niezwykłych zdjęć odbędziemy podróż dookoła świata, przystając w obydwu Amerykach, Afryce, Azji, Australii, a także Europie i Polsce. – To także podróż w __czasie, gdyż metody pozyskiwania soli są często bardzo stare – przypomina gospodarz muzeum.

Jednych zachwycą solne klejnoty wyczarowane przez naturę w wielickich podziemiach, a uchwycone okiem obiektywu Marka Drabika, innych zatrzyma praca Tristana Zilbermana, który w Salinie Menebe na Madagaskarze dostrzegł nie tylko ciężką pracę przy wydobyciu soli, ale również niezwykłe piękno spracowanego ciała obsypanego drobnymi kryształkami soli.

Warto również przystanąć przy zdjęciach Etiopczyka, wycinającego sól z dna słonego jeziora, zbieracza soli w chorwackim Nin, a także malowniczych tarasów z solnymi zbiornikami wciętymi w zbocze peruwiańskiego Maras. _– Salina ta produkowała sól już w __czasach Inków – _przypomina Małgorzata Bogucka, organizatorka Międzynarodowego Konkursu „Sól na świecie w fotografii”.

To jedynie wierzchołek niesamowitej, solnej „uczty”, którą obdarowuje nas Muzeum Żup Krakowskich. _– Sól jest tak różna jak otaczający ją świat – _zapewnia gospodarz muzeum. 140 najpiękniejszych zdjęć, spośród blisko czterystu, które napłynęły na konkurs, można oglądać do 31 marca (rezerwacja 12 289 16 27, [email protected]). Każdy obraz solnego świata jest inny, każdy ciekawy, mający swoją historię... Warto je poznać. I zdjęcia, i ich historie.

Może tę podróż, którą rozpoczniemy w wielickich podziemiach, będziemy kontynuować? A nasz szlak po świecie wytyczą solne kryształy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski