Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świat znów ujrzy oblicze Chrystusa

Michał Pomorski
Katedra w Turynie
Katedra w Turynie Archiwum
Skarb Kościoła. Jeszcze trwają zapisy na obejrzenie słynnego Całunu Turyńskiego. Ekspozycja rusza już 19 kwietnia w Turynie

Już ponad 600 tysięcy ludzi z całego świata zapisało się na oglądanie słynnego Całunu Turyńskiego. Raz na kilka lat cenne i tajemnicze płótno, na którym ma być odciśnięte oblicze Chrystusa, udostępnia się wiernym.

Tak będzie i tym razem, a ekspozycja potrwa od 19 kwietnia do 24 czerwca. Płótno będące - jak wierzy bardzo wielu chrześcijan - Całunem, w który było owinięte ciało Jezusa po śmierci na krzyżu, nosi odbicie ciała nagiego mężczyzny z ranami, które miały osoby ukrzyżowane.

Co prawda w 1988 r. grupa badaczy ogłosiła, że Całun jest tylko średniowiecznym falsyfikatem, to jednak najnowsze badania wykazują, że rzeczywiście płótno pochodzi z czasów Jezusa Chrystusa. Całun badano przy użyciu najnowocześniejszych technik już wiele razy, nie było jednej, zdecydowanej opinii, która by potwierdzała, iż jest on prawdziwy lub wykluczała taką możliwość.

I choć Kościół nie uznaje oficjalnie Całunu Turyńskiego za relikwię, to każda jego ekspozycja gromadzi przed nim setki tysięcy, jeśli nie miliony ludzi.

Zwykle płótno jest pieczołowicie przechowywane w podziemiach katedry turyńskiej. Kiedy tylko Kościół decyduje się, jak obecnie, na wystawienie go na widok publiczny, Całun jest umieszczany za specjalną kuloodporną szybą.

Kustosz Całunu zapowiedział już wcześniej, że podobnie jak przy okazji wcześniejszych wystawień podziwianie Całunu będzie bezpłatne. Z uwagi jednak na ogromne zainteresowanie, konieczne są wcześniejsze zapisy, i to z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Jest niemal pewne, że jednym z podziwiających to płótno będzie papież Franciszek.

Wystawienie Całunu zbiega się z 200. rocznicą urodzin św. Jana Bosco oraz jubileuszem salezjańskim. Towarzystwo salezjańskie i duszpasterstwo młodzieży z Turynu przygotowało specjalny program przyjęcia młodych ludzi z całego świata, którzy niebawem zjadą do Turynu. Najpierw będą uczestniczyli w wystawieniu Całunu, potem udadzą się do Rzymu.

Całun podziwiało już wielu papieży. Jan Paweł II pielgrzymował do niego 24 maja 1998 r., a wcześniej jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła odwiedził turyńską katedrę w październiku 1978 r., kiedy ruszał na historyczne konklawe, które zakończyło się jego wyborem na papieża.

Jan Paweł II był też w Turynie 13 kwietnia 1980 r. i wówczas to kustosz kard. Ballestrero nakazał na krótki tylko czas wystawić Całun po mszy przed katedrą. Kolejny papież Benedykt XVI oglądał całun 2 maja 2010 r.

Od 1984 r. Całun jest własnością Stolicy Apostolskiej, był to dar od księcia Humberta II Sabaudzkiego. Obecna prezentacja Całunu jest już trzecia w tym stuleciu: po tej z roku 2000 i 2010. Jeszcze wcześniej płótno wystawiano w latach 1978 i 1998, to z roku 1978 było pierwszym po II wojnie światowej.

Historyczny rok 1978
Po raz pierwszy od II wojny światowej Całun Turyński wystawiono na widok publiczny w roku 1978. Był to szczególny rok, czas wyboru Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski