Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczne iluminacje przyciągają po zmroku tłumy do Ogrodów Sensorycznych w Muszynie. Ta zimowa atrakcja to prawdziwy hit uzdrowiska

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Wideo
od 16 lat
Tysiące światełek rozświetla każdego wieczora Ogrody Sensoryczne w Muszynie. Bajkowe postacie i iluminacje przyjeżdżają oglądać nie tylko kuracjusze przebywający w uzdrowisku ale także turyści z różnych stron Polski. Tym bardziej, że atrakcja jest darmowa.

Świąteczne iluminacje w Ogrodach Sensorycznych

Park Iluminacji Świetlnych i Bajkowych Postaci już po raz trzeci cieszy oko mieszkańców, kuracjuszy i turystów odwiedzających Muszynę. Podobnie jak przed rokiem instalacje ustawiono w pobliżu Pawilonu Muzycznego. Figury można podziwiać za dnia, ale największe wrażenie robią już po zapadnięciu zmroku, kiedy to o godz. 16 Ogrody Sensoryczne rozświetlają zimowe iluminacje.

Na dzieciach wrażenie robią wielkie sanie z Królową Śniegu, które ciągną niedźwiedzie polarne. Chętnie pozują do zdjęć z jednorożcem, foką, czy lisem. Do tego bajkowe kolorowe skrzaty, grzyby i inne świetlne instalacje.

- Już samo wejście do ogrodów przez bramę ozdobioną światełkami zapowiada, że dalej będzie tylko piękniej. Po drodze mija się wielkiego motyla, a potem można podziwiać wszystkie atrakcje podchodząc od jednej do kolejnej – opowiada Grażyna Szczepańska z Lublina, która na Sądecczyznę przyjechała odwiedzić wnuczki. - Można usiąść na wielkim czerwonym fotelu Mikołaja, albo stać się częścią widokówki z napisem Muszyna. Takie zdjęcia można wydrukować i posłać rodzinie, czy znajomym z życzeniami świątecznymi.

W weekend Ogrody Sensoryczne zwłaszcza po zmroku przyciągają tłumy. Dzieci biegają między kolorowymi instalacjami, rzucają się śnieżkami, robią na śniegu aniołki. Niektóre wykorzystują niewielkie wzniesienia do jazdy na sankach czy jabłuszkach.

Świetlne iluminacje włączane są codziennie o godz. 16. Będzie można je podziwiać do końca lutego.

Zwiedzanie Ogrodów Sensorycznych

Będąc w Muszynie warto udać się do Ogrodów Sensorycznych, tym bardziej, że park jest ogólnodostępny - także dla osób poruszających się na wózkach i wstęp na jego teren jest darmowy. Do Ogrodów Sensorycznych prowadzą dwa wejścia. Jedno znajduje się powyżej sanatorów uzdrowiskowych od ul. S. Mściwujewskiego. Drugie wejście prowadzi od strony pijalni wody mineralnej Antoni, a na szczyt Suchej Góry prowadzą schody.

Wiosną Ogrody Sensoryczne pokrywają się milionami krokusów (marzec lub kwiecień - w zależności od zimy). Na terenie parku jest specjalna wiata wypoczynkowa, gdzie można rozpalić ognisko. Trzeba jednak samemu zadbać o opał i zostawić po sobie czystość i porządek.

Strefy Ogrodów Sensorycznych

Muszyńskie Ogrody Sensoryczne podzielone są na osiem stref:

  • Strefa zdrowia - miejsce, gdzie znajduje się siłownia pod chmurką. To różnorodne urządzenia do ćwiczeń, a żeby z nich korzystać nie trzeba czynnie uprawiać sportu. Urządzenia wymagają niewielkiego nakładu siłowego i śmiało mogą z nich korzystać nawet seniorzy.
  • Strefa zapachu - to obszar, gdzie rośliny dobrane są w taki sposób, by natężenie zapachów było jak najbardziej intensywne, a różne bukiety łączyły się w niepowtarzalne kompozycje aromatyczne. Znajdują się tam: hiacynty, lilie, świerki, jodły, tymianek, szałwia, mięta, czosnek.
  • Strefa dźwięku - szum drzew, świergot ptaków, szmer wody ze strumienia, chrzęst żwiru pod nogami. Wszystkie materiały zostały dobrane tak, aby intensyfikować tworzące się wokół dźwięki. .
  • Strefa zapachowo-dotykowa - w tej części ogrodu rośliny dobierano tak, by przyciągały różnorodną fakturą, kształtami liści i kwiatów oraz bogactwem zapachów.
  • Strefa smaku - to miejsce, gdzie rosną krzewy i drzewa owocowe: czereśnie, porzeczki, maliny, jabłka, aronie, czy orzechy leszczyny.
  • Strefa wzroku - przenika całe ogrody, tworząc mozaikę pięknego, naturalnego krajobrazu Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Spacerując po ogrodach, można stymulować wzrok szeroką paletą barw. W sprzyjających warunkach pogodowych można zobaczyć imponującą panoramę na Tatry, częściowo leżące już po stronie Słowacji, z którą graniczy Muszyna.
  • Strefa Afrodyty - w tej strefie znajduje się figura Afrodyty, która symbolicznie ze swej amfory podlewa rajskie jabłonie, sadzone tutaj przez pary nowożeńców. Muszyńskie drzewka miłości są symbolem dobrobytu, szczęścia i rozkwitającej miłości młodych.
  • Strefa baśni i legend o Muszynie - nawiązuje do czasów i wierzeń mieszkańców dawnego Państwa Muszyńskiego. Są chatki czarownicy i zielarki, młynarza i mieszczki. Z tablic informacyjnych poznamy historię bicia monet na muszyńskim zamku, opowieści o ukrytym skarbie czy legendy o studnicach i diable Borucie.

Jak posadzić drzewko miłości w Ogrodach Sensorycznych?

Zasadzić drzewko miłości na terenie Ogrodów Sensorycznych w Muszynie może każda para nowożeńców, która w danym roku kalendarzowym zawarła związek małżeński, a także każde małżeństwo, które świętuje okrągły jubileusz zaślubin, czyli w 10., 20., 30., 40. itd. rocznicę ślubu.

Chcąc posadzić drzewko w muszyńskim parku należy wypełnić specjalny wniosek w Urzędzie Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna oraz wpłacić darowiznę w kwocie 200 zł na konto Stowarzyszenia Klucz Muszyński w Muszynie, nr 12 8809 0005 2001 0000 7689 0001 z dopiskiem „Drzewko Miłości oraz nazwiskiem wnioskodawcy”.

Drzewko miłości może być też prezentem dla państwa młodych lub jubilatów. Rodzaj drzewka oraz miejsce jego zasadzenia wskazywane są przez pracownika Urząd Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna odpowiadającego za ład przestrzenny w parku. Sprzyjające warunki pogodowe do sadzenia drzew przypadają na miesiące od kwietnia do października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski