Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczny Stół Pajacyka. PAH apeluje o pomoc w dofinansowaniu obiadów dla najuboższych dzieci

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Działacze Polskiej Akcji Humanitarnej oceniają, że rosnąca liczba rodzin tzw. niewydolnych wychowawczo i opiekuńczo oraz kryzys gospodarczy spowodują, że wsparcie z Pajacyka będzie potrzebne jeszcze bardziej niż dotychczas.
Działacze Polskiej Akcji Humanitarnej oceniają, że rosnąca liczba rodzin tzw. niewydolnych wychowawczo i opiekuńczo oraz kryzys gospodarczy spowodują, że wsparcie z Pajacyka będzie potrzebne jeszcze bardziej niż dotychczas. PAH
– W pewien weekend ktoś włamał się do szkolnej świetlicy, która bierze udział w naszym programie dożywiania. Okazało się, że były to dzieci, które chciały zabrać z lodówki jedzenie – mówi Magdalena Jaranowska z Polskiej Akcji Humanitarnej, koordynatorka programu dożywiania w Polsce. Organizowana 4 grudnia akcja Świąteczny Stół Pajacyka ma wspomóc finansowanie obiadów dla uczniów z najuboższych domów.

FLESZ - Tanieją mieszkania. Rekordowa liczba ofert sprzedaży

Niedożywianie ucieka kategoriom statystycznym. Wiadomo jednak, że 313 tys. dzieci w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie. Oznacza to, że ich rodzin nie stać na zakup podstawowych produktów niezbędnych do utrzymania funkcji życiowych i zaspokojenia potrzeb, których nie można odłożyć w czasie.

– Jeśli ktoś nie ma wystarczających środków na zakup żywności, to można powiedzieć, że żyje w skrajnym ubóstwie. W Polsce w 2019 roku 313 tys. dzieci żyło właśnie w takich warunkach – mówi Magdalena Jaranowska z PAH.

To dane Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu za rok 2019 – nowszych danych nie ma, ale przedstawiciele Polskiej Akcji Humanitarnej prognozują, że liczby za rok 2020 okażą się wyższe i w kolejnym roku będą rosnąć.

- Dzieci objęte programem Pajacyk często pochodzą z rodzin, w których rodzice utrzymują się z nisko zarobkowych prac, prac sezonowych albo są zatrudnieni na umowy zlecenia. W związku z przestojem gospodarczym wywołanym pandemią część z tych rodziców utraciła pracę i znalazła się dużo gorszym położeniu niż rok wcześniej – uzasadnia koordynatorka programu dożywiania. – Z naszych danych wynika, że rośnie także liczba rodzin tzw. niewydolnych wychowawczo i opiekuńczo. Problem zaniedbań oraz kryzys gospodarczy to dwa główne filary, które spowodują, że wsparcie z Pajacyka będzie potrzebne jeszcze bardziej niż dotychczas – dodaje.

W piątek, 4 grudnia 2020 roku, zamawiając posiłek dla siebie, będzie można wspomóc akcję Świąteczny Stół Pajacyka. To coroczna jednodniowa inicjatywa, w czasie której zaangażowane w nią lokale gastronomiczne przekazują 10 proc. dziennego dochodu Polskiej Akcji Humanitarnej. Pozyskane w ramach akcji środki finansują program dożywiania „Pajacyk” w polskich szkołach, w ramach którego dzieci mogą zjeść często jedyny ciepły, pełnowartościowy posiłek w ciągu dnia. Dodatkowo, ze względu na prawie dwukrotny wzrost liczby osób głodujących na świecie w tym roku, wsparciem żywnościowym zostaną objęte także osoby w krajach, w których PAH działa od lat.

Liczby dotyczące świata wskazują, że wystarczającej ilości pożywienia nie ma nawet co 9 człowiek na ziemi - to łącznie 820 mln osób. 135 milionów nie ma pewności, kiedy zje kolejny posiłek. To nie osoby niedożywione, ale głodne. Głód bezpośrednio zagraża ich życiu.

– Znowu wraca zmora głodu – mówi Rafał Grzelewski, rzecznik prasowy PAH. – Wraca, bo globalny poziom niedożywienia przez mniej więcej dekadę malał w dość słabym, ale stabilnym tempie. Pozytywny trend zaczął się zmieniać od końca 2014 r., a wpływ miały na to skutki dużych konfliktów zbrojnych i zmiany klimatyczne. Coraz trudniej uprawiać ziemię i czerpać z niej żywność, a katastrofy naturalne zmuszają ludzi do ucieczek i zostawienia pracy w rolnictwie – wyjaśnia.

W tym roku do tych problemów dołączyła pandemia.

– W Afryce Subsacharyjskiej czy na Bliskim Wschodzie koronawirus jest nazywany po prostu wirusem głodu i z nim się kojarzy, nie z bezpośrednim zagrożeniem zdrowotnym – dodaje Rafał Grzelewski.

Rzecznik PAH tłumaczy, że pandemia napędza głód przez surowe restrykcje ograniczające możliwość pracy oraz przerwanie łańcuchów dostaw, które spowodowało wysoki wzrost cen żywności.

Do tegorocznej akcji Świąteczny Stół Pajacyka dołączyły zarówno duże sieci gastronomiczne, jak i mniejsze restauracje rodzinne czy kawiarnie. W tym roku szczególną rolę odgrywają też punkty, które prowadzą wyłącznie sprzedaż na wynos, a także cateringi dietetyczne.

– Bardzo się cieszymy, że tak wielu restauratorów zdecydowało się wziąć udział w naszej akcji, choć sami mierzą się przecież z tyloma problemami – mówi Tadeusz Szczepaniak z PAH. – Teraz bardzo liczymy na klientów, że szczególnie w tym dniu wesprą inicjatywę poprzez zamawianie jedzenia od naszych partnerów.

W Polsce do akcji dołączyło już 470 lokali, w tym ponad 20 w samym Krakowie. By sprawdzić, który lokal bierze udział w akcji w danym mieście, wystarczy wejść na: https://www.pajacyk.pl/ssp/lista-lokali/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Świąteczny Stół Pajacyka. PAH apeluje o pomoc w dofinansowaniu obiadów dla najuboższych dzieci - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski