Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światło i cień

Redakcja
Najwięcej czasu zajmuje samo ustawienie reflektorów. Specjaliści zajmujący się iluminacją posiadają cały zespół zasad. Stosownie do nich, nie wolno np. podświetlać okien czy arkad od spodu w taki sposób, by rzucały długi cień ponad siebie, ani też pozostawiać okien iluminowanego budynku zupełnie ciemnych. Światło nie powinno bowiem tworzyć efektów zaskakujących, a budynek nie powinien wyglądać na opuszczony. Problemem jest poza tym poprowadzenie kabli tak, by jak najmniej naruszyć zabytkowe mury. Do oświetlenia różnych elementów architektonicznych użyte musi zostać inne światło: każdy materiał wymaga bowiem światła innej barwy. Np. zielona blacha dachów powinna być, w przeciwieństwie do ceglastego muru, oświetlana zimnym światłem, podkreślającym jej barwę. Nie można też przesadzać z natężeniem światła. - Iluminacja to nie zwykłe oświetlenie, ale dydaktyka świetlna - mówią pracownicy Referatu Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Krakowa. - Nie chodzi o to, aby zalać obiekt światłem, ale by odnajdywać punkty ważne, warte wydobycia z cienia.

Iluminacja 12 apostołów

 Już wkrótce turyści odwiedzający Kraków będą mogli podziwiać nie tylko w dzień, ale i w nocy wspaniałą, wzorowaną na słynnym rzymskim kościele Il Gesu bryłę kościoła św. św. Piotra i Pawła. Jest to kolejny obiekt w Krakowie objęty miejskim programem iluminacji zabytków. W tych dniach przeprowadzona została próba iluminacji kościoła. - Wyzwaniem jest tutaj oświetlenie figur 12 apostołów - mówi Jan Dziadyk, zajmujący się iluminacją w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krakowa. - Każda z nich to oddzielny, niewielki obiekt, stojący na tle wielkiej elewacji. Trzeba więc bardzo umiejętnie wyważyć grę światła i cieni.
 W tegorocznym budżecie miasta znalazło się 630 tys. zł na program iluminacji obiektów zabytkowych. W jego ramach w tym roku oświetlone mają zostać trzy kościoły: św. św. Piotra i Pawła, św. Andrzeja i oo. Kamedułów na Bielanach. Ponadto wykonana ma być dokumentacja i próby iluminacyjne kościoła św. Krzyża. Program iluminacji zabytków Krakowa realizowany jest już od kilku lat. Nie dotyczy on obiektów, nad którymi pieczę sprawują władze województwa, takich jak Zamek Królewski na Wawelu, czy Teatr im. Słowackiego. Wydobyte z mroku zostały już m.in. Sukiennice, Bazylika Mariacka, Ratusz, kościół św. Wojciecha, zachowane fragmenty miejskich murów obronnych, tzw. głaz papieski na Błoniach, pomnik Lotników Polskich, kościoły św. Mikołaja i św. Floriana.

(DOER)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski