Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świątniki Górne. Kolej do Krakowa ma szanse na realizację. Są plany sprzed 100 lat

Ewa Tyrpa
Mapa z 1911 r. z przebiegiem linii kolejowej przez Świątniki Górne
Mapa z 1911 r. z przebiegiem linii kolejowej przez Świątniki Górne FOT. ARCHIWUM UMiG
Świątniki dzieli od Krakowa niewielka odległość, ale dostanie się do grodu Kraka jest coraz trudniejsze. Korki na zakopiance i na innych drogach wydłużają podróż. Teraz nieco ułatwia ją uruchomiona 1 września komunikacja MPK do Wieliczki, skąd przejazd pociągiem staje się krótszy.

Trwałby jeszcze krócej, gdyby także przez Świątniki jeździł pociąg. Pomysł okazuje się całkiem realny. Myśleli o tym już ponad sto lat Austriacy. - Pierwszy projekt budowy szlaku z tunelem i mostami powstał w 1911 roku, ale w inwestycji przeszkodził wybuch pierwszej wojny światowej - informuje Witold Słomka, burmistrz Świątnik. Potem po raz drugi przymierzano się do kolejowego połączenia, ale plany zniweczyła druga wojna światowa.

Czy teraz, przy rozwoju sieci Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, są szanse na kolej?

Autobus w pobliżu Barbakanu, rok 1932.http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/84310/

Dawne autobusy w Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Plany budowy torowiska z Krakowa do Myślenic przez Świątniki zostały wpisane do strategii Stowarzyszenia „Metropolia Krakowska”. Przypomnijmy, że należy do niego Kraków i 14 okalających go gmin. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych realizują i planują one różne przedsięwzięcia.

- Każde połączenie z Krakowem jest cenne, a to świetna inicjatywa, zwłaszcza w perspektywie coraz bardziej zakorkowanego Krakowa. Kolej ułatwiłaby życie mieszkańcom. Jest tańsza, szybsza i ekologiczna - komentuje Marek Malec, prezes Galicyjskiej Izby Gospodarczej.

Koleją są zainteresowane gminy: Kraków, Świątniki, Siepraw, Myślenice i Sułkowice. Dzisiaj przedstawiciele tych samorządów podpiszą z marszałkiem Jackiem Krupą list intencyjny w sprawie budowy kolei. Potem będą się starać o ujęcie jej w programie rozbudowy krajowej sieci kolejowej.

- To mogłoby być takie gwiaździste połączenie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, jakie jest z Balicami, Wieliczką i będzie ze Skawiną - dodaje burmistrz Słomka i zarazem wiceprezes Zarządu „Metropolii Krakowskiej”.

Samorządy stworzą koncepcję budowy linii kolejowej, która powstałaby w latach 2023-2030. W Świątnikach mogłaby przebiegać w rejonie trasy wyznaczonej ponad 100 lat temu, pomijając już zabudowane tereny. Stację wówczas usytuowano w pobliżu Urzędu Miasta i Gminy. Tu też powstanie duży parking w ramach programu „Parkuj i jedź”. Przebieg będzie konsultowany ze specjalistami, m.in. z krakowskich uczelni technicznych i kolei. Na pewno będzie kilka wariantów trasy. Budowę torów wstępnie oszacowane na 3-4 miliardy złotych.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 19

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski