MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Czy taki handel jest możliwy? Fairtrade dowodzi, że tak

Marek Długopolski
Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu obchodzony jest 9 maja. – To święto ruchu, którego misją jest wspieranie drobnych rolników i pracowników z krajów globalnego Południa, by mogli żyć i pracować w godnych warunkach – mówi PAULINA DZIEDZIC, Business Account Manager Fairtrade Polska.

***

- Jakie wartości kryją się za znakiem Fairtrade?

- Standardy Fairtrade obejmują trzy obszary rozwoju: ekonomiczny, społeczny i środowiskowy. Fairtrade to najbardziej rozpowszechniony systemem certyfikacji produktów Sprawiedliwego Handlu w Polsce.

- Producenci Fairtrade za swoje plony otrzymują…

- co najmniej cenę minimalną Fairtrade lub cenę rynkową, jeżeli ta druga jest wyższa. Dodatkowo uzyskują premię Fairtrade na realizację wybranych demokratycznie projektów rozwojowych, jak dostęp do czystej wody, opieki zdrowotnej, edukacji czy modernizacja gospodarstw.

- Jak wielka jest ta premia?

- W 2018 roku globalna wartość premii Fairtrade wyniosła około 750 milionów złotych.

Freddy Aguirre, Kolumbia
Freddy Aguirre, Kolumbia Fairtrade Polska / Sean Hawkey

- Fairtrade stoi również na straży poszanowania praw człowieka i praw pracowniczych.

- To prawda.

Zabronione są wszelkie formy dyskryminacji, a kobiety i mężczyźni mają równe prawa. Fairtrade zwalcza również zjawiska pracy niewolniczej i pracy dzieci.

Standardy Fairtrade zobowiązują również producentów do odpowiedzialnego używania zasobów i promują przyjazne dla środowiska metody upraw.

- Jaka jest wartość sprzedaży produktów Fairtrade w Polsce?

- W 2019 roku wartość hurtowa netto sprzedaży naszych produktów przekroczyła 293 miliony złotych. Największym powodzeniem cieszyło się kakao. Produkty z tym surowcem stanowiły ponad 70 proc. naszych obrotów.

- A kto napędza wzrost sprzedaży?

- Potrojenie wartości sprzedaży rok do roku, to w głównej mierze zasługa sieci handlowych. To one stale rozszerzają ofertę produktów z naszym znakiem. Doskonałym tego przykładem jest Kaufland, który w swojej ofercie ma blisko 70 artykułów ze znakiem Fairtrade.

Esther Charles, Republika Dominikany
Esther Charles, Republika Dominikany Fairtrade Polska / James Rodriguez

- Co to za produkty?

- To różne rodzaje czekolad, batoników, ciast i bakalii w czekoladzie marek K-Classic, praliny marki K-Favourites, kawa ziarnista i mleczko kokosowe marki K-BIO. W kwietniu do sprzedaży trafiły również banany z certyfikatem Fairtrade.

- Czas więc na odpowiedzialne zakupy?

- Tak, i to zdecydowanie.

Ograniczenia w transporcie i handlu wywołane pandemią COVID-19 już dziś dają się we znaki milionom ludzi żyjących z produkcji kawy, kakao, bananów, bawełny i wielu innych produktów, z których korzystamy każdego dnia.

Dzięki środkom z premii Fairtrade i wsparciu ze strony organizacji Fairtrade producenci mogą skuteczniej radzić sobie w tym trudnym czasie. Wybór produktów Fairtrade podczas zakupów to niewielki gest, a może bardzo wiele zmienić.

- Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska to…

- ...wyłączny przedstawiciel Fairtrade International w Polsce. Fairtrade to największy system certyfikacji produktów Sprawiedliwego Handlu – obejmuje około 1,7 miliona drobnych rolników i pracowników w krajach Ameryki Łacińskiej, Karaibów, Afryki, Azji i Oceanii, produkujących między innymi kawę, herbatę, cukier trzcinowy, bawełnę, kakao, owoce tropikalne czy kwiaty. Fairtrade oferuje stabilne ceny i premie wspierające jednocześnie zrównoważony rozwój lokalnych społeczności.

Więcej informacji: www.fairtrade.org.pl

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski