Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy lipiec w Małopolsce. Nowy międzynarodowy festiwal na kulturalnej mapie województwa

Redakcja
Dziesięć zespołów folklorystycznych z różnych części świata: Meksyk, Kolumbia, Tajwan, Chiny, Gruzja, Bułgaria, Rumunia, Ukraina, Indie, Czechy a nawet Ghana odwiedzi w pierwszym tygodniu lipca 2014 roku Małopolskę. Blisko 350 artystów zatańczy, zaśpiewa i zagra podczas pierwszej edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Główna scena festiwalowa zostanie ustawiona na Rynku w Myślenicach. Tam też odbędą się wszystkie plenerowe koncerty. Pierwszy z nich już 3 lipca o godzinie 20.00, pn. „Muzyka Świata – The music of the World”. Koncerty odbędą się także w Miechowie i Wygiełzowie.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2014 odbędą się z inicjatywy Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Marka Sowy. Organizacji imprezy podjęli się Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Ziemi Myślenicka” Województwo Małopolskie oraz Miasto i Gmina Myślenice. Festiwal jest pierwszą tego typu kompleksową ofertą artystyczną z zakresu folkloru w tej części Województwa Małopolskiego. Jego koncepcja jest sumą doświadczeń, jakie Piotr Szewczyk, Dyrektor Zespołu i jego grupa z Myślenic zebrali uczestnicząc w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych na całym świecie.

">

- Mogę Państwa zapewnić, że przez te kilka dni w programie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Zaplanowaliśmy ciekawe koncerty, widowiska, spotkania z artystami, barwny korowód ulicami Myślenic, kiermasz sztuki ludowej. Naprawdę będzie się działo, a to wszystko w wykonaniu najlepszych tancerzy, muzyków i twórców ludowych – mówi Piotr Szewczyk, pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.

Program pierwszej edycji Festiwalu został bardzo dokładnie przemyślany. Komitet organizacyjny spośród blisko 70 zgłoszeń wyselekcjonował te Zespoły, które dla polskiej widowni mogą stanowić najciekawszą propozycję. I tak usłyszymy i zobaczymy energiczne tańce i muzykę z Ameryki Południowej, akrobatyczne popisy Gruzinów, egzotyczne stroje z Tajwanu czy dynamiczne popisy tancerzy z Bułgarii. Wszystko to w bardzo ciekawej aranżacji.

- Małopolska zasługuje na kolejną markową imprezę, a taki właśnie będzie ten Festiwal. Od samego początku bacznie przyglądam się poczynaniom organizatorów. To wspaniała inicjatywa i mam nadzieję, że pierwsza edycja jest tylko zapowiedziom kolejnych – cieszy się Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego.

W Myśleniach już w czwartek 3 lipca widowisko pn. Muzyka Świata. Dzień później w piątek o godz. 19.00 uroczysta ceremonia otwarcia Festiwalu. W sobotę 5 lipca korowód Zespołów ulicami Myślenic, prezentacje kapel i grup tanecznych w Myśleniach i Wygiełzowie w niedzielę pokazy festiwalowe i ceremonia zamknięcia w Myślenicach, a w Miechowie uroczysta msza święta i koncerty festiwalowe. Ponadto koncerty m.in. Hanki Wójciak, Pauliny Bisztygi i Angeli Gaber. To wszystko i o wiele więcej już w lipcu.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem są afiliowane przez International Organization of Folk Art (IOV). Instytucja ta opiera się na statusie oficjalnej konsultacyjnej organizacji pozarządowej UNESCO i tworzy sieć ponad 3 000 naukowców, artystów i ekspertów w dziedzinie kultury i sztuki ludowej w 183 krajach.

Honorowy patronat nad Festiwalem sprawują: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Radny Województwa Małopolskiego Mieczysław Kęsek oraz Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Maciej Ostrowski. Festiwal jest finansowany przez Województwo Małopolskie i Gminę Myślenice.

Szczegółowe informację i program festiwalu na: www.festival.myslenice.pl , www.facebook.pl/malopolskafestival

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski