Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy poziom edukacji

Redakcja
Fot. archiwum
Fot. archiwum
W najbliższym tygodniu szacowna aula Collegium Novum otworzy swe podwoje dla urologów. Planowany jest przyjazd 100 amerykańskich specjalistów i gości z innych krajów oraz z Polski. Od poniedziałku do piątku w murach UJ odbywać się będą urologiczne sesje naukowe i dyskusje. To chyba jeden z większych i ważniejszych kongresów urologicznych w Polsce?

Fot. archiwum

Rozmowa z prof. dr. hab. med. ZYGMUNTEM DOBROWOLSKIM, kierownikiem Katedry i Kliniki Urologii UJ CM w Krakowie

- Uważam, że poziom naukowy wykładów, jakie będą prezentowane podczas najbliższego tygodnia w historycznej auli Collegium Novum jest bardzo wysoki. Do naszego miasta przyjedzie 100 amerykańskich urologów z Sekcji Nowojorskiej Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego (AUA) oraz gości, m.in.: prezydent AUA prof. Datta Wagle, prof. Carl Olsson, prof. Peter Scardino, prof. Ihor Sawczuk, prof. Michael Manyak, prof. Gapel Badani, prof. Leonard Gamela oraz prezydent SIU prof. Joachim Turoff, prof. John Fitzpatrick, prof. Rolf Ackerman z Dusseldorfu. Będzie to I Spotkanie Naukowe Urologów Polskich i Amerykańskich, połączone ze 108. już coroczną sesją wyjazdową Sekcji Nowojorskiej Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego.

- To znaczy, że sesje Sekcji Nowojorskiej odbywają się każdego roku w innym kraju?

- Tak, nowojorscy urolodzy organizują sesje na całym świecie. W skład Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego wchodzi wiele sekcji, a jedną z bardziej aktywnych jest właśnie Sekcja Nowojorska. Od 1982 r. jestem członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego i prezydent tej sekcji, prof. Ihor Sawczuk, zwrócił się do mnie z pytaniem, czy możemy spotkanie urologów zorganizować w Krakowie. Uzyskałem zgodę prezydenta Polskiego Towarzystwa Urologicznego i przygotowaliśmy ciekawy program naukowy. Pod względem finansowym kongres całkowicie organizują Amerykanie. Oczywiście, spotkanie amerykańskich i polskich urologów ma przede wszystkim cel dydaktyczny, jednak nie mniej ważne są także związki towarzyskie, poznanie historii naszego pięknego miasta i jego zabytków. Dlatego goście będą zwiedzać Kraków, kopalnię soli w Wieliczce, odwiedzą też obóz koncentracyjny Auschwitz.

- To już po zakończeniu codziennych obrad, które trwać będą przecież od samego rana. Jakie najważniejsze aspekty współczesnej urologii będą prezentowane podczas kolejnych sesji?

- Bardzo trudne pytanie, bowiem nie można określić, co jest najważniejsze, kiedy tak naprawdę wszystko jest ważne. Z pewnością kongres będzie całościowym przeglądem urologii i osiągnięć nowojorskiego ośrodka w dobie obecnej, zwłaszcza, jeśli chodzi o onkologię urologiczną. Na marginesie dodam, że dziś 80 proc. urologii to jest właśnie urologia onkologiczna. Koledzy ze Stanów nie ograniczyli się jednak tylko do osiągnięć naukowych ośrodka nowojorskiego i zaprosili specjalistów z największych i najznakomitszych amerykańskich uniwersytetów. Każdą kolejną sesję będzie prowadził zaproszony gość oraz polski urolog. Swe wykłady przedstawi 46 amerykańskich urologów; polskich - 30 i będą to same wybitne nazwiska, m.in. prof. M. Sosnowski, doc. P. Radziszewski, prof. T. Demkow, doc. P. Chłosta, dr T. Maliszewski, prof. A. Borkowski, dr W. Lipczyński, prof. A. Urbanik, prof. A. Sikorski, doc. M. Słojewski. Żeby wzmocnić poziom prac reprezentowanych przez stronę polską, zaprosiłem do współpracy prezydenta Światowego Towarzystwa Urologicznego, kierownika Kliniki Urologii w Moguncji, która jest mekką urologii niemieckiej, prof. Joachima Turoffa.
- Jaka sesja rozpocznie kongres?

- Poniedziałkowe obrady rozpoczną się od problematyki raka pęcherza moczowego, który pod względem diagnostyki i leczenia należy do najdroższych nowotworów. Kolejna sesja to łagodny rozrost stercza i nowe metody jego leczenia. Następna - leczenie raka prącia i guzów nadnercza. Rak prącia to najczęściej efekt braku higieny u mężczyzn, najwięcej tego typu schorzeń notuje się w Rumunii, a my, Polacy, jesteśmy na 4. niechlubnym miejscu od końca. W poniedziałek wieczorem w Teatrze Słowackiego nastąpi oficjalne rozpoczęcie kongresu. Następne dni obrad przyniosą kolejne ważne zagadnienia, takie jak m.in. leczenie przewlekłego zespołu bólowego pęcherza, zwane inaczej śródmiąższowym zapaleniem tego narządu - jest to temat, którym specjalnie zajmuje się nasza klinika. Wykłady dotyczyć będą również leczenia nietrzymania moczu u kobiet i u mężczyzn, zaburzenia potencji u kobiet, nowoczesnego postępowanie w niepłodności męskiej, leczenia raka stercza na wszystkie sposoby, leczenia raka nerki, także w nerce przeszczepionej, leczenia kamicy moczowej i inne. Będzie to więc bardzo szeroka tematyka, prezentująca najnowsze światowe osiągnięcia i wytyczne.

- Jak polska urologia prezentuje się na tle urologii światowej?

- W niektórych aspektach doganiamy urologię światową i możemy dyskutować z wybitnymi światowymi autorytetami. Jednak nie na wszystkich polach, np., jeśli chodzi o robotykę jesteśmy na szarym końcu. Ale chociaż nie mamy w Polsce robotów chirurgicznych, supernowoczesnego sprzętu i wyposażenia, postęp, przynajmniej w myśleniu, wiedzy i postępowaniu lekarskim, należy szerzyć. To jest, moim zdaniem, funkcja kliniki uniwersyteckiej. I dlatego zorganizowaliśmy ten kongres.

Rozmawiała: Dorota Dejmek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski