Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce. Startujemy 13 listopada! Jedyne takie święto w naszym regionie

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
180 wydarzeń, 35 partnerów, 20 miejscowości. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce będzie wyjątkowo okazały! Globalne święto firm i ich właścicieli, które rozpocznie się 13 listopada, potrwa do 19 listopada. To już 14. spotkanie naszego regionu ze Światowym Dniem Przedsiębiorczości, a rozpocznie się od Spotkania Młodego Biznesu.

Podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości ci mieszkańcy Małopolski, którzy myślą o założeniu lub rozwinięciu swojego biznesu, będą mogli skorzystać z wiedzy ekspertów, praktyków, osób doświadczonych w prowadzaniu swojej firmy. Jego celem jest bowiem promowanie świadomego rozwoju, postaw kreatywnych i przedsiębiorczych, zachęcanie do podejmowania inicjatyw biznesowych oraz zakładania własnego biznesu – tak do udziału zaprasza Województwo Małopolskie. Startujemy już 13 listopada!

„Trendy, które zmieniają biznes”

Od tego niezwykle interesującego, często nieoczywistego i niedookreślonego, ale jakże ważnego wątku prowadzenia firm, rozpocznie się Spotkanie Młodego Biznesu. Odbędzie się ono 13 listopada (godz. 18; będzie też transmitowane online) w gościnnych progach krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Na kolejne spotkania, prelekcje i warszaty – ze znanymi przedsiębiorcami oraz wybitnymi ekspertami - zaprasza nie tylko Kraków, ale także m.in. Zator, Bochnia, Brzesko, Chrzanów, Limanowa, Nowy Sącz, Stary Sącz, Nowy Targ, Tarnów, Oświęcim, Niepołomice, Myślenice, Skawina, Wadowice, Andrychów, Wielogłowy, Trzciana.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - na świecie i w Polsce

W Global Entrepreneurship Week, czyli Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, co roku biorą udział miliony ludzi. „Fenomen inicjatywy polega na tym, że aktywizuje i inspiruje do działania społeczności w około 200 krajach. Uczestnicy tego niezwykłego przedsięwzięcia spotykają się z wziętymi przedsiębiorcami, przedstawicielami instytucji wspierających biznes, pracownikami instytucji publicznych, a także ekspertami.

Polska jest jednym z tych krajów, które od początku były zaangażowane w tę globalną inicjatywę. W ciągu ostatnich kilku lat udało się wypracować model współpracy, dzięki któremu Tydzień Przedsiębiorczości w Polsce jest jednym z największych na świecie. W inicjatywie uczestniczą tradycyjnie wszystkie województwa. Ogólnopolskim koordynatorem ŚTP jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości – przypomina Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - program

Co znajdzie się w programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce? Na pewno szkolenia, seminaria, warsztaty, spotkania z przedsiębiorcami, konferencje, ale także gry. Będzie można również posłuchać i porozmawiać m.in. jak rozpocząć przygodę z biznesem, co warto wiedzieć i sprawdzić zanim otworzy się firmę, jak optymalizować koszty, jaką formę prowadzenia działalności czy opodatkowania wybrać, jakie są źródła dofinansowania firmy na otwarcie bądź rozwój.

Wszystkie wydarzenia można odnaleźć na stronie tydzienprzedsiebiorczosci.malopolska.pl lub na profilu facebook.com/stpmalopolska

Kto i na co zaprasza? Oto wybrane propozycje:

  • Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce otworzy Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Podczas Spotkania Młodego Biznesu - które odbędzie się 13 listopada o godz. 18 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manghha w Krakowie – dyskusja będzie toczyła się wokół „Trendów, które zmieniają biznes”. Wystąpią: Paweł Tkaczyk, founder MIDEA, opowie o „Myśleniu, które zmienia biznes. Co trzeba poprzestawiać w głowie, żeby z sukcesem rozwijać firmę?”; Ilona Leoniewska, senior product owner AudioMee, ex-founder Meetinga zajmie się „AI w codziennym życiu przedsiębiorcy, czyli kilka praktycznych lekcji dla zwiększenia swojej produktywności”, a Grzegorz Wójcik, CEO & Founder Autenti.com, będzie mówił o „Innowacjach zmieniających biznes - wyzwania przedsiębiorczości”.
  • Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej zaprasza na eksperckie konsultacje dotyczące przygotowania wniosków aplikacyjnych do programu EIC Accelerator w ramach programu HORYZONT EUROPA oraz usługi doradcze wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw w zakresie prowadzenia prac B+R. Przygotowano również szkolenie „Pomoc publiczna oraz pomoc de minimis – jak prawidłowo stosować regulacje w projektach finansowanych z Funduszy Europejskich 2021-2027”.
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zaprasza m.in. na warsztat kreatywny o innowacyjności. Uczestnicy będą uczyć się jak generować pomysły, rozpoznawać szanse innowacyjne i wprowadzać zmiany, które prowadzą do sukcesu w dynamicznym otoczeniu rynkowym. UEK organizuje ponadto cykl wykładów w tematyce m.in. budowania swojego osobistego brandingu na LinkedIn i TikToku, przedsiębiorczości i innowacji w dobie sztucznej inteligencji czy cyberbezpieczeństwa.
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie obchody rozpocznie konferencja podczas, której wystąpią przedstawiciele m.in. instytucji naukowych, przedsiębiorców, prezentując teoretyczne i praktyczne aspekty przedsiębiorczości. Zaplanowano również warsztaty online obrazujące praktyczną stronę prowadzenia działalności gospodarczej np. biznesplan w pozyskiwaniu funduszy na start swojej firmy czy FabLaby jako nowoczesne miejsca inkubacji przedsiębiorczości.
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie przygotował wykłady w tematyce kształtowania się przedsiębiorczości, m.in. zostanie podjęta próba odpowiedzi na pytania czy w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym zachodzi proces suburbanizacji.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce. Startujemy 13 listopada! Jedyne takie święto w naszym regionie
  • Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizuje warsztaty oparte na nowatorskiej grze biznesowej - Jak to jest prowadzić własną firmę? - a także szkolenie online „O Fake newsach i innych rodzajach fałszywych informacji”, podczas którego będzie można nauczyć się rozpoznawania dezinformujących treści w mediach i na platformach społecznościowych.
  • Izba Przemysłowo – Handlowa w Krakowie zaprasza na szkolenie w tematyce wybranych zagadnień z przeciwdziałania negatywnym skutkom zagrożeń psychospołecznych czy dyskryminacji w miejscu pracy.
  • Małopolski Instytut Kultury zaprasza do udziału w kreatywnej grze „Hamernia. Przekuj problemy na rozwiązania”. Gra uczy zespołowego, twórczego rozwiązywania lokalnych problemów. Uczestnicy wchodzą w role mieszkańców i podejmują wyzwania związane z rozwojem miasta Zakopanego w przyszłości. Na problemy patrzą z perspektywy swoich postaci i razem szukają rozwiązań.
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie przygotowała cykl warsztatów m.in. „Własna firma - zanim zrealizujesz pomysł”, „Zarządzanie sobą w czasie”, „Tworzenie strategii innowacyjnej firmy od zera”, a także szkolenie skierowane do osób, które zastanawiają się czy z pasji, nietypowych umiejętności można zrobić biznes. Ponadto w programie gra symulacyjna, której uczestnicy wcielą się w najpotężniejszych inwestorów epoki i spróbują swoich sił w wyścigu o miano najbogatszego Nafciarza Galicji.
  • Nowosądecki Inkubator Przedsiębiorczości zaprasza na szkolenie z zakresu podstaw prowadzenia działalności gospodarczej oraz panel dyskusyjny związany z prowadzeniem działalności gospodarczej w pierwszym roku funkcjonowania firmy.
  • Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie przygotował wizyty studyjne dla uczniów w innowacyjnych przedsiębiorstwach, takich jak np.: Teamtechnik Production Technology Sp. z o.o. - technologia przyszłości, BWI Poland Technologies sp. z o.o. - laboratoria i amortyzatory przyszłości, Autoryzowanym Serwisie i Salonie Toyota Anwa. Będą też szkolenia dzięki, którym uczniowie zapoznają się z działalnością, logistyką, technologią przyszłości kilku firm np. Sobiesław Zasada Automotiev, TELE-FONIKA Kable, PMI Service Center Europe.
  • Wielozawodowy Zespół Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Zatorze zaprasza na warsztat „Własna działalność gospodarcza - czyli w jaki sposób krok po kroku rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej”. Zaplanowano również wykłady w tematyce zawodów przyszłości.
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Krakowie zaprasza na warsztat „Stwórz stronę www swojej firmy” - za pomocą oprogramowania Wordpress. W programie również cykl prelekcji „System wychowawczy jako źródło przedsiębiorczości osobistej” - jak dzięki systemowi wychowawczemu ukształtować przedsiębiorczość wśród uczniów i studentów oraz „Podatkowa księga przychodów i rozchodów w twojej firmie” - praca w programie finansowo-księgowym Rachmistrz GT.
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach przygotowało wykłady prezentujące BHP w pracy, zasady funkcjonowania Państwowej Inspekcji Pracy oraz zasady funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy form opodatkowania.
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Krakowie przygotował m.in. dyżury telefoniczne obsługiwane przez ekspertów ZUS w zagadnieniach typu - Pakiet przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność gospodarczą - Ulga na start, „mały ZUS plus”, odroczenia terminu płatności składek, układu ratalnego oraz umorzenia należności, preferencyjne składki, działalność nieewidencjonowana. W ofercie również cykl szkoleń dotyczących ustalania i opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy warunki, uprawnienia i skutki skorzystania z ulgi na start, składek preferencyjnych oraz małego ZUS plus.
  • Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej W Krakowie przygotował grę symulacyjną „Chłopska Szkoła Biznesu” - uczestnicy pogłębią wiedzę na temat ekonomii społecznej. Zostanie też zorganizowana wizyta studyjna w jednym z przedsiębiorstw społecznych, która pozwoli na poznanie działania firmy społecznej od środka i zadawanie pytań na temat prowadzenia firmy przedsiębiorcy społecznemu. Dzięki udziałowi w wydarzeniu młodzi ludzie zostaną zachęceni do zainteresowania się ekonomią społeczną jako alternatywą dla tradycyjnego biznesu.
  • Urząd Statystyczny w Krakowie zorganizuje m.in. warsztaty mające na celu pokazanie, gdzie można znaleźć informacje przydatne w przygotowaniu biznesplanu oraz prowadzenia działalności czy szkolenie online z tematyki zaznajomienia nowych organizacji non-profit prowadzących działalność gospodarczą z obowiązkami sprawozdawczymi i sposobem ich wypełniania.
  • Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) zaprasza do udziału w interaktywnej grze - symulacji biznesowej zarządzania firma, w której uczestnicy podejmują realne decyzje biznesowe zarządzając wirtualnym przedsiębiorstwem, w tym m.in.: tworzą stanowiska pracy, zatrudniają pracowników, ustalają wynagrodzenia, kupują sprzęt, inwestują w reklamę tradycyjną oraz internetową ustalając ceny. W programie WUP również konsultacje dla obywateli Ukrainy, zainteresowanych otwarciem działalności gospodarczej oraz szereg innych wydarzeń.
  • Specjaliści z sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w Małopolsce zapraszają na spotkania informacyjne o tematyce związanej z otrzymaniem wsparcia na rozwój przedsiębiorstw z sektora MŚP w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 oraz programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.
  • Urzędy pracy w Małopolsce: Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego, Powiatowe Urzędy Pracy w Wadowicach, Oświęcimiu, Brzesku, Myślenicach, Bochni, Chrzanowie, Tarnowie, Sądecki Urząd Pracy w Nowym Sączu, przygotowały rozbudowaną ofertę konsultacji indywidualnych dla osób rozważających podjęcie działalności gospodarczej, zapoznanie uczestników z ogólnymi zasadami prowadzenia i otwarcia działalności gospodarczej, jak i nierejestrowanej działalności. Sprawdzenie poziomu kompetencji przedsiębiorczych za pomocą narzędzia diagnostycznego. Prelekcja dotycząca korzyści finansowych i poza finansowych wynikających z zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. Bogata tematyka warsztatów np. ”Wiedza w pigułce – warsztaty dla osób planujących uruchomienie/prowadzących działalność gospodarczą”, „WŁASNA FIRMA – jak pozyskać finansowanie”- na otwarcie i rozwój firmy”, szkolenie dla uczniów „Od marzeń do sukcesu” – przybliżone będą inspirujące historie startupów i przedsiębiorców, którzy wykorzystali nowe technologie do stworzenia innowacyjnych produktów i usług.
  • FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji zaprasza na warsztaty m.in. „Marketing w Startupie” - budowanie społeczności przed otwarciem firmy, Personal Branding, komunikacja w social mediach, „Społeczne Startupy - Idea i Biznes” - rynkowy potencjał innowacji społecznych, „”Mój SMART pomysł na biznes… społeczny”, czy „Przedsiębiorstwo społeczne jako przykład biznesu zaangażowanego społecznie” - jak założyć, programy wspierające rozwój przedsiębiorstw społecznych.
  • Stowarzyszenie Metropolia Krakowska organizuje seminarium dla przedsiębiorców oraz pracowników z sektora MŚP, którego celem jest przedstawienie wybranych źródeł finansowania rozwoju firm, rozwiązań dotyczących możliwości pozyskania nowych pracowników czy optymalizacji kosztów działalności.
  • Gminny Inkubator Przedsiębiorczości w Trzcianie im. Kornela Morawieckiego Solidarności Walczącej - w tym roku tematem przewodnim konferencji będzie hasło: „Osiągaj sukces w biznesie”. Poruszone zostaną tematy związane z prowadzeniem własnej firmy, zarządzania sobą w czasie czy marki osobistej. Prelegenci opowiedzą jak odważnie sięgać po sukces, gdzie szukać rozwiązań na napotykane problemy z którymi mierzy się przedsiębiorca. Doświadczeni przedsiębiorcy opowiedzą o swojej ścieżce kariery motywując młodych przedsiębiorców do działania, a przedstawiciele administracji oraz instytucji otoczenia biznesu będą towarzyszyć, aby opowiedzieć o dostępnych instrumentach, które oferują dla MŚP oraz osób zainteresowanych założeniem firmy.
  • Fundacja Horyzont 360 organizuje w siedzibie firmy Wiśniowski spotkanie prezentujące dobre praktyki lokalnej przedsiębiorczości. Zostanie przybliżony rozwój firmy Wiśniowski na przestrzeni ostatnich 30 lat. Podpowiedzi jakich pracowników potrzebuje aktualny rynek pracy oraz czym są kompetencje przyszłości.
  • Urząd Miasta Krakowa (UMK) - Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji, Punkt Obsługi Przedsiębiorcy. Podczas warsztatu przygotowanego przez UMK uczestnicy dowiedzą się jak założyć własną firmę, jakie są formy i koszty prowadzenia własnej działalności, gdzie można pozyskać dofinansowanie na rozwój firmy.
  • Firma Katarzyny Pichór ProPerspective zaprasza na sesje coachingowe biznesowe, a także warsztaty „Moja firma – moje zasady. Jak przekuć pomysł w konkretny biznes - od czego zacząć i skąd wziąć pieniądze?”.
  • Wisła Kraków SA - podczas spotkania odbędzie się panel dyskusyjny z legendami Wisły Kraków (Kazimierzem Kmiecikiem oraz Jarosławem Krzoską), panel poświęcony cyfrowym rozwiązaniom w przedsiębiorstwach, rozmowa z prezesem klubu oraz zwiedzanie show roomu jednego ze sponsorów Wisły.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wybrać odpowiednie dla siebie wydarzenie, korzystając z wyszukiwarki wydarzeń znajdujących się na stronie tydzienprzedsiebiorczosci.malopolska.pl Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, na część z nich obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski