Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świątynia, do której pielgrzymowali królowie

Zbigniew Wojtiuk
Dama i kawalerowie Zakonu
Dama i kawalerowie Zakonu Fot. Zbigniew Wojtiuk
Religia. 3 listopada minęło 19 lat, od kiedy papież Jan Paweł II podniósł miechowską świątynię Grobu Bożego do godności Bazyliki Mniejszej. Temu historycznemu świętu dla tutejszej wspólnoty parafialnej przewodniczył w tym tygodniu ks. biskup Jan Piotrowski.

O godz. 10 rozpoczęła się Droga Krzyżowa na zabytkowych krużgankach. Jednak głównym punktem rocznicowej uroczystości była Eucharystia celebrowana godzinę później.

W Drodze Krzyżowej i uroczystej celebrze uczestniczyli wierni oraz grupy parafialne (dzieci, dorosłych, Kanoników Miechowskiej Kapituły Kolegiackiej), damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz przedstawiciele Zwierzchnictwa Zakonu w Polsce. Licznie przybyły też delegacje wszystkich instytucji z terenu miasta, gminy i powiatu, z pocztami sztandarowymi oraz pielgrzymi z bliższych i dalszych stron.

Świątynię miechowską do rangi bazyliki postanowił wynieść zmarły dwa lata temu proboszcz parafii, ks. prałat Jerzy Gredka. W odpowiedzi na wystosowaną w jego imieniu pisemną prośbę biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana, papież Jan Paweł II 10 kwietnia 1996 r. wydał breve wynoszące miechowski kościół do godności Bazyliki Mniejszej. Zostało ono uroczyście ogłoszone w Miechowie przez ówczesnego prymasa, kard. Józefa Glempa 3 listopada 1996 r.

Oto fragment papieskiego breve: „Wśród starożytnych i sławnych świątyń Polskich naszej Umiłowanej Ojczyzny, szczególnym pięknem odznacza się kościół parafialny Grobu Bożego Świętego w mieście Miechowie, na terenie Diecezji Kieleckiej. Świątynia ta mająca bogatą historię, ozdobiona znakomitymi dziełami sztuki, wyposażona w relikwie, jest także znanym sanktuarium.

Przybywali do niego kiedyś, zwłaszcza w wiekach średnich, polscy rycerze i królowie. I w naszych czasach pielgrzymują do niego pobożni wierni, aby uczcić znaną figurę Chrystusa Ukrzyżowanego oraz modlić się w pięknej kaplicy zbudowanej w takim samym kształcie jak Jerozolimski Grób Odkupiciela. My, Następca św. Piotra jeszcze wtedy, gdy pełniliśmy posługiwanie arcybiskupa Metropolity Krakowskiego, wielokroć modliliśmy się we wspomnianej świątyni.

Dlatego też z całą życzliwością uznajemy za słuszne, aby zadośćuczynić gorącej prośbie Kieleckiego Pasterza potwierdzając w pełni to, co w tej sprawie postanowiła na mocy udzielonych przez Nas uprawnień, Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów najwyższą apostolską władzą i mocą tego pisma, wynosimy na zawsze ten kościół do godności Bazyliki Mniejszej oraz przyznajemy mu wszystkie prawa i liturgiczne przywileje, jakie przysługują świątyniom ozdobionym tym tytułem (…)”.

Wśród archiwaliów można znaleźć zapiski, że do miechowskiego sanktuarium pielgrzymowali m.in: Władysław Łokietek (1292), Kazimierz Wielki (1367), Władysław Opolczyk (1377), Władysław Jagiełło trzynastokrotnie, w tym z żoną królową Jadwigą - jedenaście razy, Kazimierz Jagiellończyk i Zygmunt Stary. Stefan Batory w 1583 r. brał udział w uroczystościach wprowadzenia swojego bratanka Andrzeja na urząd prepozyta generalnego Zakonu Bożogrobców, a potem odwiedził Miechów w 1585 r., kiedy Andrzej Batory był od roku kardynałem Kościoła Rzymskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski