Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Świerczkowiacy" na scenie i fotografii

kis
Dzisiaj (piątek) wielka gala w Mościckiej Fundacji Kultury - wystąpi zespół pieśni i tańca Świerczkowiacy, który z okazji jubileuszu 40 lecia przygotował dla tarnowian specjalny program.

Jubileuszowy koncert

   Świerczkowiacy to zespół wyjątkowy, skupiający wyjątkowych ludzi. Początki mają związek z kapelą ludową, która działała przy Azotach w 1959 r. Kapelę prowadził Józef Bryndal, a towarzyszyli mu: Marian Chodur, Władysław Kokoszka, Józef Kotlarz, Adolf Wiśniewski i Wiktor Hojda. Przyśpiewki w ich wykonaniu wzbudzały entuzjazm. Zespół powołano z inicjatywy Jerzego Szawicy -szefa Domu Kultury oraz kierownika artystycznego tej placówki Kazimierza Ożgi. Pierwsze spotkania i próby odbyły się w 1962 r. Do zespołu wstąpilo 40 osób, a o ich zapale do pracy świadczy fakt, że już wkrótce przedstawili oryginalny program. I pierwszy i późniejsze występy nie były koncertem lecz widowiskiem muzycznym. Premiera programu Świeć miesiączku odbyła się w 1963 r. Dwa lata później Świerczkowiacy przygotowali drugie widowisko: Jak się człowiek śmieje, to się dobrze dzieje. Scenografią zajęła się Stanisława Minicz-Skuza. Po odejściu Kazimierza Ożgi kierownictwo zespołu objął Andrzej Radzik, choreografem została Bożena Niżańska a naukę śpiewu poprowadził Mieczysław Stach.
   Kolejne miesiące wypełniły prace nad nowym programem:Z flisakami Wisłą do Gdańska. Nadszedł też czas na sięgnięcie po folklor zagraniczny. W widowisku U sąsiadów pojawiły się tańce i pieśni ukraińskie, suity kurpiowskie, rzeszowskie i mołdawskie, za które zespół otrzymał nagrodę na międzynarodowym festiwalu w Bułgarii.
   W latach 70 zespół podróżował po Hiszpanii, Francji i Szwajcarii. Znów nastąpiły zmiany personalne. Choreografią zajął się Zbigniew Pieńkowski a śpiewem Anna Juchniewicz. Zespół podbijał publiczność Niemiec, Rosji, Mołdawii, Ukrainy, trasa koncertowa prowadziła przez Węgry, Bułgarię, Jugosławię i Niemcy.
   W latach 80-tych coraz częstsze stawały się wyjazdy zagraniczne. W 1986 r. Świerczkowiacy promowali polską kulturę w Algierii i na Węgrzech. W roku 1989 zespół otworzył Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Tarnowie, a kilka dni później w cieniu romańskiej katedry w mieście Szeged na Węgrzech Świerczkowiacy_uczestniczyli w kilkudniowym festiwalu _Czarnoksiężnik. Po miesiącu byli już w Libii.
   W latach 90-tych rozpoczął się trudny okres amatorskiej działalności kulturalnej. Wiele zespołów zniknęło ze sceny. _Świerczkowiacy _nie przerwali pracy, znów wystąpili w Holandii i Hiszpanii, na międzynarodowych festiwalach.
   Dzisiejszy, jubileuszowy koncert zespół otworzy polonezem, później wykona wiązankę melodii i przyśpiewek z Powiśla Dąbrowskiego, program krakowiak z Lajkonikiem, wykona też mazura, melodie wschodnio-krakowskie. W drugiej części obejrzymy zespół dziecięcy "Mali Pleśnianie". Widzów z pewnością zainteresuje wystawa strojów i fotografii, którą przygotowano w holu Mościckiej Fundacji Kultury. (kis)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski