Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święta będą spędzać w pracy

MACIEJ PIETRZYK
Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu
Ustawa wyłączająca pracowników centrów usług biznesowych spod zakazu pracy w niedziele i święta czeka już tylko na podpis prezydenta.

Fot. sxc.hu

PRAWO. Nawet 30 tys. pracowników małopolskich korporacji może zapomnieć o odpoczynku w dni wolne

Po wejściu w życie zmian zagraniczne korporacje, dla których Polacy wykonują zlecenia za pośrednictwem internetu i telefonu, przy ustalaniu harmonogramu pracy nie będą już musiały brać pod uwagę naszego katalogu wolnych dni.

To oznacza, że np. osoba wykonująca z Krakowa zlecenie dla firmy ze Stanów Zjednoczonych nie będzie mogła liczyć na dzień wolny w Święto Niepodległości 11 listopada. Może za to odpoczywać w przypadający na 4 lipca amerykański Dzień Niepodległości.

- Dzięki wprowadzeniu takich zmian staniemy się bardziej konkurencyjni. To doprowadzi do wzrostu zatrudnienia i otwierania kolejnych centrów w Polsce - przekonuje Marek Jabłoński, ekspert rynku pracy.

W tej chwili w Małopolsce, zwłaszcza w Krakowie, w międzynarodowych korporacjach pracuje od 26 do 30 tysięcy osób. Natomiast według Małopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy w ciągu najbliższych 10 lat liczba pracujących w tym sektorze może się podwoić.

Katarzyna Dulewicz, radca prawny, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna, uważa, że zmiany korzystne dla międzynarodowych korporacji mogą okazać się również dobre dla ich pracowników.

- Skończy się praca zmianowa, a za pracę w niedziele i święta pracownikom będzie przysługiwać dzień wolny. Pracownicy zostali należycie zabezpieczeni i ochronieni - mówi Katarzy- na Dulewicz.

Prawniczka przyznaje jednak, że w ustawie nie brakuje luk i niedociągnięć. Według jej zapisów pracę w niedziele i święta mogą wykonywać zatrudnieni, którzy świadczą usługi przy pomocy poczty elektronicznej lub telefonu oraz osoby, które umożliwiają wykonanie tych usług. - Pytanie, kogo ta kategoria obejmuje? Na pewno informatyków, ale już chyba nie sprzątaczki. Czy może to być firma cateringowa? Pozostaje problem, czy można ściągnąć całą firmę w niedzielę do pracy, czy tylko niezbędną liczbę osób do zapewnienia minimum świadczenia usług - zastanawia się Katarzyna Dulewicz.

Przygotowanie prawa znoszącego zakaz pracy w niedziele i święta dla pracowników korporacji, zbiegło się w czasie z kolejnymi inicjatywami idącymi w przeciwną stronę. O ograniczenie handlu w te dni, a przez to więcej wolnego czasu dla zatrudnionych w nim osób, walczy między innymi część krakowskich radnych.

W Sejmie swój projekt zmian w tej sprawie złożyli też posłowie (podpisany został przez przedstawicieli m.in. PiS, PO i PSL). Rząd jednak negatywnie go zaopiniował, twierdząc, że doprowadziłoby to do likwidacji nawet 11 tysięcy miejsc pracy. Propozycję zmian dotyczących ograniczenia handlu w dni świąteczne złożył też obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Wolna Niedziela".

maciej.pietrzyk@dziennik.krakow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski