Święta z dobrą energią. Pomagacie seniorom? Zgłoście się i wygrywajcie

Akcja specjalna Święta z dobrą energią
Akcja specjalna. Święta z dobrą energią
Akcja specjalna. Święta z dobrą energią 123rf
Czasy mamy trudne, ale serca są otwarte na pomoc. W ramach naszej charytatywnej akcji „Święta z dobrą energią” przyjęliśmy już setki zgłoszeń - chwalicie się pomysłami i działaniem na rzecz seniorów. O kilku dziś piszemy, czekamy na kolejne. Możecie wygrać środki na realizację swoich projektów!

Święta z dobrą energią. Pomagacie seniorom? Zgłoście się i wygrywajcie

Budżet to aż 200 tys. złotych. Nagrody finansowe trafią do każdego województwa - beneficjenci otrzymają wsparcie na łączną kwotę 12 500 złotych. Warto „powalczyć” o nagrodę, by dzięki niej zrealizować swój pomysł.

CZYTAJ TEŻ: Święta z dobrą energią. Pomagacie seniorom? Możecie uzyskać wsparcie

Czego dotyczą projekty, które dotąd zebraliśmy? Są niezwykle różnorodne - niektóre skupiają się na edukacji ekologicznej, inne promują wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, kolejne zachęcają do oszczędzania wody, wyjaśniając, jak to robić. Często są międzypokoleniowe, a pomysłodawcy stawiają na relacje, łącząc w działaniu starszych z młodymi. Co ważne, by znaleźć się na konkursowej liście, nie trzeba działać spektakularnie, zaskoczyć czymś wyjątkowym. Liczą się także proste pomysły, które pomogą lepiej żyć i radzić sobie z niełatwą codziennością. A może zbliżające się święta babci i dziadka są dobrą okazją, by włączyć w takie działania najmłodszych - uczniów i przedszkolaków?

KLIKNIJ
I ZGŁOŚ POMYSŁ

Oni już mają pomysły

„Cafe Senior” to szczególne miejsce - podopieczni Dziennego Domu Pobytu w Tczewie spotykają się tu przy kawie. Chcą pobyć razem, rozmawiają o codzienności, dzielą się nowościami, przepisami kulinarnymi... Mają też plan, by wspólnie stworzyć poradnik „Senior z energią”. Podzielony na dwie części będzie dotyczył przygotowywania posiłków i prowadzenia domu. Autorzy wyjaśnią, czym jest metoda biernego gotowania, dlaczego nie należy zostawiać urządzeń w trybie czuwania, a na co dzień planować posiłki, robiąc wcześniej listę zakupów.

Dlaczego zgłosili się do konkursu? Zamierzają zorganizować warsztaty Seniorzy dla Seniorów pt. „Zero waste w kuchni” i wręczyć przygotowaną wspólnie publikację innym mieszkańcom.

Do integracji międzypokoleniowej zaprasza z kolei Koło Gospodyń Wiejskich Chrząszcze i Wianki w Chrząszczewie w województwie zachodniopomorskim. Tu z kolei cenna energia ma doprowadzić do integracji pokoleniowej. Młodzi ludzie zbyt wiele czasu spędzają przed komputerami, dlatego starsza część społeczności chce zapraszać do wspólnego pieczenia pierniczków. Dysponują wysłużonym już piekarnikiem, dlatego pozyskane środki zostaną przeznaczone na kupno energooszczędnego sprzętu.

Aktywizację i integrację osób starszych z terenów wiejskich proponuje działająca w Trzcielu, w województwie lubuskim, Fundacja Gościniec Pod Dębem. Seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami w bezpieczny i aktywny sposób spędzają wspólnie czas - pięć razy w tygodniu przez 8 godzin. Choć korzystają z kilku gospodarstw opiekuńczych, przenoszą się do jednego, by być razem, wspólnie gotować, oszczędzając wodę i prąd. Fundacja chciałaby przybliżyć mieszkańcom temat dotyczący odnawialnych źródeł energii, dzięki którym można ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Szuka też chętnych do ufundowania żarówek energooszczędnych - seniorzy mogliby je zamontować w pomieszczeniu, w którym spędzają najwięcej czasu.
Pomysłów jest mnóstwo, każdy zasługuje na uwagę i może być inspiracją. Do 23 stycznia czekamy na Wasze propozycje!

Każdy pomysł ma znaczenie!

Nie tylko instytucje, organizacje i samorządy, które aktywnie działają na rzecz starszych mieszkańców, chroniąc przed wysokimi kosztami życia, ale także szkoły i przedszkola mogą pokazać swoje zaangażowanie.

Na głównej stronie serwisu lokalnego znajdziecie specjalny baner „Święta z dobrą energią”. Ten przekieruje do artykułu, w którym znajdziecie formularz zgłoszeniowy. W kilku zdaniach opiszcie swój pomysł, podając nazwę projektu i dane osoby do kontaktu. Nie wymagamy kosztorysów i uzasadnień - liczy się dobry pomysł, który będzie służył seniorom.

Zgłoszone w inicjatywy zweryfikuje kapituła. W kolejnym etapie do głosowania zaprosimy Czytelników. Najwyżej oceniane pomysły wesprzemy finansowo.

W każdym województwie przyznamy trzy wyróżnienia:

  • 1 miejsce: 6000 zł
  • 2 miejsce: 4000 zł
  • 3 miejsce: 2500 zł

Na Wasze zgłoszenia czekamy do poniedziałku, 23 stycznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Święta z dobrą energią. Pomagacie seniorom? Zgłoście się i wygrywajcie - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski