Święte prawo własności...

BK
Udostępnij:
- Chcemy poznać argumenty obu stron, bo trudno opierać się tylko na doniesieniach prasowych i przekazach w telewizji kablowej. Wtedy zobaczymy, czy jest szansa załagodzić konflikt między mieszkańcami budynku na ul. Bema a prezydentem miasta, dotyczący wysokości ulgi za wykupienie mieszkań na własność - mówi Roman Uchyła, przewodniczący Zarządu Osiedla Wschód w Oświęcimiu, a jednocześnie radny miejski. Do spotkania obu stron miało dojść wczoraj wieczorem w siedzibie Rady Osiedla Wschód.

Właściciele mieszkań na Bema nie chcą płacić za błędy urzędników

   Burza wybuchła, gdy do 21 lokatorów budynku na ul. Bema 21-27, którzy w październiku zostali właścicielami zajmowanych mieszkań, dotarły pisma z krakowskiej kancelarii adwokackiej "Kubas Kos" z wezwaniem dopłaty 10-procentowej różnicy między wysokością ulgi z jakiej skorzystali, a tej, jaka zdaniem oświęcimskiego magistratu powinna być faktycznie uwzględniona.
   Zgodnie z uchwałą Rady Miasta w Oświęcimiu, skorzystali oni z 95-procentowej bonifikaty przy wykupie zajmowanych mieszkań, a taka możliwość istniała, pod warunkiem, że wszyscy lokatorzy zdecydują się na wykup. Udało się to, chociaż nie bez problemów, bo dla wielu z nich, nawet 5 proc. wartości mieszkania, którą musieli uiścić, to ogromne wyrzeczenie, oznaczające wyzbycie się oszczędności życia.
   Okazało się jednak, że w budynku znajdują się dwa sklepy, co podnosi jego wartość i wówczas nie wchodzi w grę tak duża ulga. To właśnie uszło uwadze urzędników. Okazało się, że urząd nie zamierza jednak zrezygnować z uzyskania planowanych wpływów z tego tytułu i za pośrednictwem prawników zażądał dopłaty do wymaganych w takiej sytuacji 15 proc.
   - Dlaczego mamy płacić za błędy urzędników, tym bardziej, że to oni mówili nam co mamy zrobić i jakie warunki należy spełnić - _twierdzą mieszkańcy Bema.
   W październiku podpisali akty notarialne, ich własność została wpisana do ksiąg wieczystych i mogli poczuć się właścicielami. Tym bardziej byli zaskoczeni, gdy dotarły do nich wezwania z kancelarii "Kubas Kos". Wprawdzie w pismach zaznaczono, że był to błąd urzędnika, którzy źle zinterpretował uchwałę Rady Miasta, ale nie zmienia to faktu, że każdy z mieszkańców musi dopłacić różnicę.
   Prezydent Oświęcimia Janusz Marszałek twierdzi tymczasem, że odpowiada w mieście za przestrzeganie prawa. To w tej sytuacji zostało złamane, bo umowa z mieszkańcami zawarta została z wadą prawną, dlatego zlecił sprawę kancelarii adwokackiej z Krakowa, która widocznie uznała ją za słuszną, skoro się podjęła. Według prezydenta, jeśli mieszkańcy czują się oszukani, to powinni skierować sprawę do sądu.
   Z informacji uzyskanych w urzędzie wynika, że osoby, które popełniły błąd przy sprzedaży mieszkań zostały ukarane. Dwie osoby otrzymały naganę, jedna upomnienie z wpisaniem do akt osobowych. Dodatkowo utraciły prawo do nagrody rocznej.
   Przy okazji wyszło na jaw, że przed podobnym problemem stanęli właściciele dwóch mieszkań na ul. Wróblewskiego. Pojawiły się także pytania, dlaczego prezydent zdecydował się skorzystać z usług obcej kancelarii, skoro w urzędzie jest zatrudnionych 3 prawników. - _Prowadzenie tej sprawy zostało zlecone niezależnej kancelarii adwokackiej, aby nie było posądzeń o stronniczość, a jednocześnie, by prawnicy obiektywnie podeszli do sprawy
- twierdzą w urzędzie, dodając, że koszt obsługi tej sprawy nie powinien przekroczyć 5 tys. zł.
   - Mieszkańców nie stać na pewno, aby dopłacić po 3-4 tys. zł. Jesteśmy po to, aby dowiedzieć się, jakie są w tej sytuacji drogi wyjścia. W spotkaniu mają wziąć udział przedstawiciele mieszkańców z Bema. Zobaczymy jakie strony przedstawią argumenty, mam nadzieję, że odbędzie się to w rzeczowej atmosferze. Stąd nie zaprosiliśmy mediów, nie wykluczamy jednak, że będziemy naciskać bardziej na miasto, jeśli okaże się, że mieliby ucierpieć na tym mieszkańcy - dodaje Roman Uchyła.
(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie