Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święte relikwie w Wadowicach

Grażyna Starzak
Wiele eksponatów pojawi się w muzeum dzięki życzliwości kard. Dziwisza
Wiele eksponatów pojawi się w muzeum dzięki życzliwości kard. Dziwisza Fot. Archiwum
Wydarzenie. Dom Jana Pawła II – po gruntownej, wieloletniej modernizacji – zostanie ponownie otwarty 9 kwietnia. To najstarsze na świecie papieskie muzeum i najpewniej jedna z największych atrakcji turystycznych Małopolski.

Kombinezon narciarski Jana Pawła II, różańce od siostry Łucji z Fatimy i od papieża Jana XXIII, a także figura Dzieciątka Jezus, stojąca w okresie bożonarodzeniowym w apartamentach watykańskich – to przedmioty-relikwie, które już za niespełna dwa miesiące będzie można zobaczyć w muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Rodzinny dom papieża, po trwającej kilka lat przebudowie, może stać się jedną z największych atrakcji turystycznych Małopolski.

Dom, w którym urodził się Karol Wojtyła stoi przy wadowickim Rynku. Wojtyłowie mieszkali tam w latach 1919–1938. Zajmowali dwa pokoje z kuchnią na pierwszym piętrze. Tam też od 1984 do 2010 roku działało muzeum, gdzie można było oglądać wystawę poświęconą dzieciństwu papieża. Potem rozpoczął się gruntowny remont, po którym budynek od piwnicy po poddasze (w sumie cztery kondygnacje – tysiąc metrów kwadratowych) został przekształcony w nowoczesne muzeum. Zainstalowano w nim prawie 185 urządzeń multimedialnych. Z zewnątrz dom zyskał ciepłą, brzoskwiniową barwę.

Na każdej z czterech kondygnacji wadowickiego Domu Papieża są eksponaty upamiętniające kolejne okresy życia Karola Wojtyły. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest kopia Drzwi Świętych z Bazyliki św. Piotra. To pierwsza i dotychczas jedyna na świecie replika świętej bramy. W muzeum są też inne, cenne eksponaty, jak ozdobne kasetki z ziemią z miejsc, do których pielgrzymował Jan Paweł II.

Wiele eksponatów zebrano dzięki życzliwości kard. Stanisława Dziwisza, np. świecę, którą Jan Paweł II zapalił w swoim apartamencie watykańskim w noc jubileuszową 2000 roku. – _Takich prezentów mamy więcej _– mówi Michał Jakubczyk, wicedyrektor muzeum. Zapowiada, że w nowym muzeum na zwiedzających czekać będą niespodzianki. – _Będziemy wystawiali rzeczy, o __których mało kto wie, że istnieją _– zapewnia.

Jak dodaje Michał Jakubczyk, z myślą o nowej ekspozycji muzeum pozyskało kilkadziesiąt eksponatów z tzw. zakrystii papieskiej z Watykanu. Do zbiorów trafiło także ponad 200 zdjęć z albumów rodzinnych wadowickich Żydów.

Przebudowa domu rodzinnego Jana Pawła II kosztowała ponad 20 mln zł. Środki na ten cel zdobyto m.in. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dyrekcji muzeum marzy się, aby wadowicka placówka, która jest najstarszym na świecie muzeum papieskim, stała się także najlepszym.

Na otwarcie, które jest zaplanowane 9 kwietnia, ma przybyć wielu gości.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski