Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Świetne nieprzyzwoitości" czyli Cricoteka zaprasza na bal kostiumowy

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Bal to część finisażu wystawy "Cricot idzie!"
Bal to część finisażu wystawy "Cricot idzie!" Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Na zakończenie wystawy „Cricot idzie!” Cricoteka zaprasza na... bal kostiumowy, nawiązując w ten sposób do spotkań towarzysko-artystycznych, organizowanych przez kapistów.

Fantazja towarzysząca wieczorkom, które w latach 20. i 30. organizowali artyści, przeszła do legendy. Jeden z balów odbył się na zdobionej łabędziami z puchu barce przycumowanej na Sekwanie, z mnóstwem świec i orkiestrą w marynarskich strojach; inny - w jednej z największych hal wystawienniczych Paryża. Goście tacy jak Pierre Bonnard, Jean Cocteau, Gertruda Stein i Pablo Picasso przechadzali się wśród dekoracji przygotowanych przez polskich artystów, aniołów uformowanych z worków z piaskiem czy tekturowych statków Piotra Potworowskiego. Tradycję balów przeniesiono potem na polski grunt, okraszając je francuskimi akcentami. Obiecywano „świetne nieprzyzwoitości” i „ognie w sercach”, reklamując imprezy jako najciekawsze, największe, najtańsze bale karnawału krakowskiego.

W Cricotece w stylu kapistów zabalować będzie można 18 sierpnia. Podczas imprezy zabrzmi muzyka z lat 20. i 30., a dla chętnych zaplanowano bezpłatną lekcję swingu. I chociaż do balu zostało jeszcze trochę czasu, już warto pomyśleć o kostiumie - w końcu dorównać fantazji kapistów nie będzie łatwo...

Samą wystawę „Cricot idzie!” można oglądać do 19 sierpnia. Ekspozycja, poświęcona jest „pierwszemu w Polsce teatrowi plastyków”, który działał w Krakowie i Warszawie w latach 1933-1939. To właśnie jego twórczością inspirował się Tadeusz Kantor, zakładając Cricot 2. Na ekspozycję składają się: malarstwo, fotografie, rzeźba, projekty dekoracji i wideo. W ostatni dzień ekspozycji po wystawie oprowadzi jej kuratorka, Karolina Czerska.

W sierpniu w Cricotece na krakowian czekają też inne atrakcje. Już w piątek, o godz. 18, zaprezentowane zostanie tam słuchowisko na podstawie „Śmierci Fauna” Tytusa Czyżewskiego, w którym udział biorą m.in. Jerzy Trela i Juliusz Chrząstowski. Zaś od 23 do 25 sierpnia będzie można udać się artystyczny spacer po Cricotece. W ramach tej unikatowej trasy, każdy uczestnik będzie oprowadzany po przez jednego z twórców, używającego jedynie mowy ciała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski