Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Bożego Ciała 2023 w Krakowie. Tysiące mieszkańców w procesji z Wawelu na Rynek Główny. "Kultura przesytu zabija wrażliwość"

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 16 lat
Tysiące krakowian wzięło udział w obchodach święta Bożego Ciała. W ramach religijnego wydarzenia ulicami Krakowa przeszła tradycyjna procesja. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w homilii zaapelował: "Nie ma innej drogi dla Polski, jak jej wierność nauczaniu Kościoła".

Święto Bożego Ciała 2023 w Krakowie

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie rozpoczęła się o godz. 9 mszą św. sprawowaną przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed katedrą wawelską. Po mszy św. procesja Drogą Królewską przeszła na Rynek Główny. Przy kolejnych czterech ołtarzach, zbudowanych obok kościołów: św. Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy bazylice Mariackiej, rozważano Słowo Boże i zanoszono modlitwy w intencjach szczególnie dzisiaj ważnych i aktualnych.

"Przesyt powoduje obojętność"

Przy ołtarzu usytuowanym przy kościele Świętych Piotra i Pawła bp Damian Muskus OFM zaznaczył, że Bóg zna głód człowieka, jego braki i związane z nimi cierpienia i nie jest na nie obojętny. Zwrócił też uwagę na inny problem.

– Prawdziwym problemem jest przesyt. To przesyt wywołuje obojętność, powoduje ospałość i sprawia, że zamiast iść, zatrzymujemy się w drodze – mówił bp Damian Muskus.

Dodał, że to kultura przesytu zabija wrażliwość i znieczula na poczucie głodu, zwłaszcza duchowego. – Umrzemy, jeśli nie zrozumiemy, że zasłabniemy w drodze. Czeka nas śmierć, jeśli nie zwrócimy się do Pana z wołaniem: „Skąd tu na pustkowiu będzie mógł ktoś nakarmić nas chlebem?” – podkreślał bp Damian Muskus, dodając, że Jezus pozwala doświadczyć Kościołowi „głodu duszy”, aby ludzie na nowo zapragnęli Jego obecności w chlebie.

Czas głoszenia Ewangelii na dachach

Przy ołtarzu pod kościołem św. Wojciecha bp Janusz Mastalski zaznaczył: - Weźmy odpowiedzialność za współczesny Kościół. Jest nas tak wielu. Kochajmy go, bo „do kogóż pójdziemy”.

Swoje rozważania zakończył słowami św. Jana Pawła II: „Wyrusz w drogę. Nie zadowalaj się dyskutowaniem; nie czekaj, aby zrobić coś dobrego, na okazje, które może nigdy się nie pojawią. Już nadszedł czas działania! Nie ma czasu wstydzić się Ewangelii. Jest to raczej czas głoszenia jej na dachach”.

Wierność nauczaniu Kościoła drogą dla Polski

Przy czwartym ołtarzu homilię wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W swoim rozważaniu arcybiskup podjął hasło „Wierni Kościołowi”. Zaznaczył, że Kościół to wspólnota wiernych zbudowana na fundamencie Apostołów, gdzie kamieniem węgielnym jest Chrystus. Odnosząc się do dekoracji ołtarza, metropolita wskazał też na „dwie kolumny” polskiego Kościoła: kardynałów Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II, który po śmierci został ogłoszony świętym.

- Byli prawdziwymi filarami dla Kościoła w Polsce, dlatego że mieli odwagę mówić „w porę i nie w porę" – zaznaczył abp Marek Jędraszewski.

Przypomniał zmagania kard. Karola Wojtyły z władzami komunistycznymi o procesję Bożego Ciała z Wawelu na Rynek Główny. Zaznaczył, że także dzisiaj Kościół konfrontowany jest z ideologiami o charakterze ateistycznym i materialistycznym.

– Mamy robić miejsce dla Boga, który jest miłością. Nie wolno nam się zgodzić na to, aby przez obojętność, milczenie, tchórzostwo, niekiedy zdradę robić miejsce dla złego ducha – ducha kłamstwa, nienawiści i przemocy – mówił metropolita.

Arcybiskup Marek Jędraszewski zaapelował: - Nie ma innej drogi dla Polski, jak jej wierność nauczaniu Kościoła, jak budowanie ciągle na nowo naszej ojczyzny na fundamentach chrześcijańskiej tradycji i na chrześcijańskich wartościach.

Procesja z reprezentantami krakowskich parafii

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zaprosił do udziału w centralnej procesji Bożego Ciała reprezentacje wszystkich krakowskich parafii wraz ze swoimi proboszczami i rektorami kościołów, asysty procesyjne, zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie, bractwa, stowarzyszenia, wspólnoty, wojsko, ludzi nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie oraz młodzież.

W Święto Bożego Ciała tradycyjne procesje odbywają się także w parafiach na terenie całego Krakowa.

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski