Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Chleba i Małopolski Festiwal Smaku

Redakcja
Podczas imprezy będzie można m.in. porównać około 60 gatunków pieczywa Fot. Anna Kaczmarz
Podczas imprezy będzie można m.in. porównać około 60 gatunków pieczywa Fot. Anna Kaczmarz
Smakowanie produktów regionalnych i wykonanych tradycyjnymi metodami to czysta przyjemność. Wiedzą o tym wszyscy, którzy wzięli udział w Święcie Chleba. Wielu z nich wraca w to miejsce każdego roku.

Podczas imprezy będzie można m.in. porównać około 60 gatunków pieczywa Fot. Anna Kaczmarz

TRADYCJA. Prawdziwy polski chleb i wszystko, co do niego najlepiej smakuje, można spróbować i kupić w sobotę i w niedzielę na pl. Wolnica

- Warto zobaczyć, jakim bogactwem kulinarnym dysponujemy. Polski chleb ma wiele twarzy i właśnie można sprawdzić w czym tkwią te pyszne różnice - zachęca Joanna Jakubowska - Łazęcka ze Stowarzyszenia Małopolskiej Izby Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Ekologicznych. Wśród wystawionych produktów będzie np. chleb prądnicki, odtworzony przez mistrza piekarskiego Antoniego Madeja według tradycyjnej XV-wiecznej receptury, o sto lat starszy krakowski obwarzanek albo precelki krakowskie, które zabrał ze sobą Król Władysław Jagiełło jako suchy prowiant pod Grunwald.

W sumie będzie można w jednym miejscu porównać około 60 gatunków pieczywa, które zaprezentuje blisko 12 piekarzy z Małopolski i Podlasia. Oprócz tego będą przysmaki do chleba - kiełbasa lisiecka, pasztety i szynki, kiełbasa myśliwska z dzika, oscypki, bryndza, ser kozi albo ser koryciński z Podlasia...

- Szczególne zaproszenie kieruję do dzieci, żeby mogły poznać smak prawdziwego polskiego chleba i tradycyjnych produktów z regionu. Będą dla nich konkursy, które poprowadzi mistrz piekarski oraz Muzeum Żup Solnych w Wieliczce. A jak konkursy, to będą też nagrody - zapowiada Antoni Madej, krakowski piekarz.

Podczas VII Święta Chleba, po raz szósty odbywać się będzie Małopolski Festiwal Smaku, na którym zostaną zaprezentowane wyroby małopolskich producentów o tradycyjnym polskim smaku. Najlepszy wyrób wybiorą sami uczestnicy festiwalu. Plebiscyt będzie składał się z czterech kategorii: "Ekologiczne przysmaki", "Tradycyjne specjały", "Smakołyki z legendą", "Jak u mamy". Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę, o godz. 16.30.

Dla starszych Święto Chleba jest wspaniałą okazją do przypomnienie smaków i zapachów dzieciństwa, a dla dzieci - do spotkania ze wspaniałą i bogata tradycją. W tym roku impreza powiązana będzie także z pomocą dla poszkodowanych w powodzi. Wolontariusze będą zbierać datki do puszek, a na scenie wystąpią charytatywnie artyści. W sobotę o godz. 17 wystąpi Orkiestra Starussowska "Obligato", w niedzielę zaśpiewają Lidia Jazgar i Hanna Rybka-Chowaniec.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął ks. kard. Stanisław Dziwisz, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara. Współorganizatorami są Ogólnopolskie Stowarzyszenie Piekarzy, Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Patronat medialny objął "Dziennik Polski". (PP, JŁ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski