Święto chleba

PAZ
Udostępnij:
W sobotę już po raz drugi w Rodakach (gmina Klucze) odbył się "Dzień Chleba na Małopolskim Szlaku Owocowym". Patronat nad tą cieszącą się coraz większym zainteresowaniem imprezą objęła redakcja "Dziennika Polskiego"

Pod patronatem "Dziennika Polskiego"

   "Dzień Chleba" jest wyjątkową okazja do poznania tradycji i obyczajów małopolskiej wsi. Patronat nad nim objęli: wojewoda małopolski Jerzy Adamik, wójt gminy Klucze Małgorzata Węgrzyn oraz prezes Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej Zdzisław Sroka. Święto rozpoczęło się od przemarszu barwnego korowodu. Wzięły w nim udział: strażacka orkiestra dęta, przedstawiciele bractw rycerskich, zespoły folklorystyczne na wozach drabiniastych, a także zaproszeni goście w bryczkach. W najstarszej części Rodak, zwanej Dworem, zaprezentowano inscenizację tradycyjnych obrzędów żniwnych. Nie zabrakło przy tym pokazu młócenia z użyciem cepów. Uczestnicy mieli także okazję zapoznać się z krótką historią Rodak.
   Jedną z głównych atrakcji tegorocznego "Dnia Chleba" był konkurs ubijania masła na czas, w którym wzięli udział sołtysi z gminy Klucze. Najszybszy okazał się sołtys Kwaśniowa Piotr Szreniawa. Kolejne miejsca zajęli: Walentyna Kardynał z Rodak i Jolanta Trepka z Huciska. Natomiast sołtysa Chechła Małgorzatę Birek uhonorowano za najciekawszy strój. Rozdano także nagrody dzieciom uczestniczącym w konkursie na temat bezpieczeństwa na wsi, zorganizowanym przez olkuski oddział Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Szkołę Podstawową w Rodakach. Natomiast za najlepiej przygotowaną ekspozycję piekarni jury uznało stoisko zakładu z Kwaśniowa. Kolejne miejsca zajęły piekarnie z Klucz i Rodak.
   Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowały się także zespoły folklorystyczne. Na scenie wystąpili: "Rodaczanki", teatr ludowy "Tradycja" z Okleśnej, kluczewska kapela "Jasie" oraz "Swojacy" z Rodak. Imprezę zakończyła zabawa taneczna.
   Uczestnicy tegorocznego "Dnia Chleba" mogli skosztować lokalnej specjalności - zalewajki rodackiej oraz chleba ze smalcem. Były też stoiska z owocami z Małopolskiego Szlaku Owocowego. Swoje prace prezentowały także koła gospodyń wiejskich z gminy Klucze, ośrodki kultury oraz pszczelarze. Każdy mógł też zobaczyć tradycyjną technikę wyrabiania naczyń z gliny.
(PAZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie